EN PL

Blog

BLIK – płatności mobilne przyszłości

Kwiecień 20, 2017

BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów realizowanie płatności w tysiącach sklepów i punktów usługowych, wypłacanie gotówki w bankomatach, a także dokonywanie transakcji za pośrednictwem sieci. Wystarczy podać kod z aplikacji przy kasie i… gotowe, a w sklepie internetowym wybrać płatność BLIK, a następnie przekazać otrzymany kod z aplikacji w telefonie. BLIK rozwija się niezwykle dynamicznie, zarówno pod względem możliwości akceptacji, jak i funkcjonalności systemu. Z roku na rok rozrasta się sieć bankomatów, z których można wypłacać gotówkę, a na przyłączenie do BLIKa decyduje się coraz większa liczba sklepów stacjonarnych i internetowych, restauracji, stacji benzynowych, punktów usługowych itp. BLIK bije również kolejne rekordy popularności transakcji w e-commerce. W czwartym kwartale ubiegłego roku operator BLIKa zanotował ponad 140-procentowy wzrost transakcji, a dzięki kampanii reklamowej, w samym grudniu 2016 roku odnotowano 1,8 milionów transakcji, co stanowiło blisko jedną piątą wszystkich ubiegłorocznych transakcji. Stały wzrost popularności BLIKa to również wynik współpracy z pośrednikami, w tym operatorami szybkich płatności typu Tpay.com, którzy udostępniają BLIKa jako jedną ze standardowych metod płatności.

Nowy standard płatności mobilnych

BLIK stanowi prosty, szybki oraz bezpieczny system płatności mobilnych, który został stworzony przez spółkę PSP, czyli Polski Standard Płatności (jej udziałowcami jest sześć polskich banków: Bank Millenium, Alior Bank, ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK, mBank oraz PKO Bank Polski). Na chwilę obecną obejmuje swoim zasięgiem ok. 60% wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych. Został zaplanowany w ten sposób, aby w krótkim czasie na tych samych warunkach mogły dołączyć do niego pozostałe banki i przedsiębiorstwa funkcjonujące na polskim rynku.

blik

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie potwierdzone zaufaniem blisko 3,5 miliona użytkowników

Dwa lata po zaistnieniu na rynku BLIK ma 3,5 miliona użytkowników realizujących około 2 miliony operacji na miesiąc. Co zadecydowało o tym, że system ten stał się poważną konkurencją dla serwisu PayPal czy popularnych do tej pory kart kredytowych? Przede wszystkim komfort, wszechstronność oraz fakt, że płatności dokonywane za pomocą mobilnego systemu BLIK wniosły bezpieczeństwo transakcji na zupełnie nowy poziom, ponieważ wyłącznie smartfon umożliwia klientom dokonywanie płatności w sklepach i punktach usługowych, a także wypłacanie gotówki z bankomatów. Dla każdej transakcji jest generowany jednorazowy, składający się z 6 cyfr kod, który należy wykorzystać w ciągu dwóch minut (po tym czasie można wygenerować kolejny kod). Co więcej, klient każdą realizowaną transakcję potwierdza w aplikacji mobilnej, widząc jej najważniejsze parametry, takie jak kwota i nazwa punktu akceptacji. W zależności do kwoty w trakcie potwierdzania płatności, klient musi podać PIN, aby zakończyć płatność. Taki proces zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie i jednocześnie pełną ochronę wszelkich danych osobowych klienta.

Stały rozwój BLIKa

Pomimo intensywnej ekspansji na rynku, operator BLIKa nie zwalnia tempa. Kolejny etap rozwoju obejmuje BLIK One Click. Wprowadzona modyfikacja znacznie ułatwi i jeszcze bardziej skróci proces zakupów. Kod BLIK zostanie zastąpiony przez natychmiastowe zaakceptowanie płatności w aplikacji – BLIK zapamięta urządzenie mobilne, użytkownika (dzięki plikom cookies) lub konto w sklepie sprzedawcy, z którego dokonywana jest płatność. Czym jeszcze zaskoczy nas BLIK w przyszłości? Na pewno kolejnymi usprawnieniami, które będą odpowiadały aktualnym trendom związanym z płatnościami mobilnymi i zmieniającym się potrzebom użytkowników.Powrót do listy wpisówTpay.com

Zapisz się do newslettera

Email