EN PL

Blog

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych

Czerwiec 21, 2017

1 kwietnia 2017 roku weszła w życie duża cześć zmian do ustawy o grach hazardowych, które mają zapewnić jak najdalej idące zmniejszenie występowania szkodliwych społecznych i ekonomicznych skutków hazardu. Zwiększenie ochrony graczy oraz ograniczenie szarej strefy w środowisku gier hazardowych to priorytety podyktowane koniecznością wyeliminowania z rynku nielegalnych operatorów hazardowych. Pomimo że nowe regulacja obowiązują od niedawna, już teraz są widoczne pierwsze rezultaty nowych przepisów: część nielegalnych operatorów hazardowych podjęła decyzję o wycofaniu się z rynku.

Nowe rozwiązania wprowadzają istotne zmiany dotyczące gier hazardowych. Prezentujemy najważniejsze z nich.

Gry prowadzone w Internecie

Jak wynika z uzasadnienia projektu zmian ustawy hazardowej przewiduje się, poza stosowaniem środków o charakterze represyjnym, takich jak blokowanie stron internetowych, utrudnianie płatności i rozszerzenie katalogu kar pieniężnych, umożliwienie legalnego uczestniczenia w dotychczas zakazanych grach urządzanych za pośrednictwem sieci Internet, grach na automatach w salonach gier na automatach i zmianę zasad organizacji gier w pokera. Z dniem 1 lipca 2017 roku w życie wejdzie też zapis ustawy mówiący o konieczności prowadzenia przez Ministra właściwy do spraw finansów publicznych Rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. W myśl przepisów zostanie utworzony oficjalny „Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą”. Od tego momentu dostawcy Internetowi będą mieć zaledwie 48 godzin na zablokowanie dostępu do witryn wykorzystujących nazwy domen, które znalazły się w wyżej wymienionym rejestrze. Co więcej, również od 1 lipca 2017 roku dostawcy usług płatniczych nie będą mogli prowadzić współpracy z podmiotami oferującymi nielegalne gry hazardowe w serwisach umieszczonych w rejestrze. Z ich stron będą musiały zniknąć odnośniki umożliwiające dokonywanie szybkich wpłat przy udziale dostawcy usług płatniczych.

poker online

Bardziej zaostrzone kary

Zmieniony został także katalog kar pieniężnych, które mogą być nakładane na podmioty naruszające postanowienia przepisów ustawy o grach hazardowych. Nowe przepisy, które również zaczną obowiązywać już 1 lipca 2017 roku, przewidują między innymi wyższe kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganych koncesji, zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia. Zgodnie z nowymi regulacjami wzrosną one do 100 tys. zł od każdego automatu. Rozszerzeniu uległ też katalog podmiotów, które będą podlegać karze za łamanie przepisów ustawy, wśród których obok urządzających gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia, znaleźli się:

  • posiadacze zależni lokalów, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier oraz w których prowadzona jest działalność handlowa, usługowa bądź gastronomiczna (100 tys. złotych od każdego urządzenia),
  • posiadacze samoistni lokalów, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier oraz w których jest prowadzona działalność handlowa, usługowa bądź gastronomiczna, o ile lokal nie stanowi przedmiotu posiadania zależnego (100 tys. złotych od każdego urządzenia),
  • dostawcy usług płatniczych oraz przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy nie realizują obowiązków nałożonych ustawą (do 250 tys. złotych).
  • Podsumowując, zmiany ustawy hazardowej, którego w pełni zaczną obowiązywać od 1 lipca 2017 roku, wprowadzą:
  • Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą,
  • zakaz udostępniania usług płatniczych na zablokowanych stronach,
  • kary pieniężne dla dostawców usług płatniczych i telekomunikacyjnych.

Wejście w życie nowych przepisów ma zapewnić roczne wpływy do budżetu w wysokości około 1,5 miliarda złotych, ale to nie pieniądze stanowią najważniejszy element nowelizacji. Zmiany mają przede wszystkim zapewnić zwiększenie udziału w rynku podmiotów posiadających wymagane koncesje i zezwolenia oraz zmniejszenie szarej strefy w tym segmencie.

Zmiany na rynku

Wprowadzone zmiany już wpłynęły na funkcjonowanie rynku, na którym pozostanie niewielka liczba legalnych operatorów. Wśród nich wymienić można m.in. Fortuna zakłady bukmacherskieSTS zakłady wzajemne, Totolotek zakłady bukmacherskie i sportowe, Milenium zakłady bukmacherskie oraz LV BET zakłady bukmacherskie, którzy korzystają z usług integratora płatności Tpay.com.

„W naszej opinii ustanowione zmiany skutkować będą przeniesieniem się graczy z szarej strefy do operatorów legalnych. Cieszy nas to ponieważ Tpay.com od początku swojej działalności współpracuje tylko z podmiotami, które w pełni legalnie i z odpowiednią licencją zajmują się grami hazardowymi. Od 2012 roku, jako pierwszy operator płatności obsługiwaliśmy i dalej obsługujemy STS zakłady wzajemne, Fortuna zakłady bukmacherskie, Totolotek zakłady bukmacherskie i sportowe oraz Milenium zakłady bukmacherskie, a od 2016 roku  także LV BET zakłady bukmacherskie. Z myślą o nich stworzyliśmy też dedykowany system płatności o nazwie SZKWał (System Zasileń Kont Wirtualnych), za co zostaliśmy nominowani do nagrody „Innowacja roku 2012″.” - komentuje Michał Komajda Key Account Manager Tpay.com.Powrót do listy wpisówTpay.com

Zapisz się do newslettera

Email