EN PL

Blog

Nowy raport o e-finansach Izby Gospodarki Elektronicznej, czyli o wydatkach i sposobach płatności za zakupy

Sierpień 11, 2017

Izba Gospodarki Elektronicznej po raz kolejny opublikowała swój raport, tym razem poświęcony e-finansom. Poza informacjami o wydatkach i oszczędnościach, w sprawozdaniu zatytułowanym „Portfel Polaka” można znaleźć kilka ciekawych spostrzeżeń. Dotyczą one w głównej mierze rynku e-commerce, a ściślej rzecz ujmując, sposobu, w jaki są realizowane płatności za zakupy w sieci. Czy konsumenci rzeczywiście są coraz bardziej cyfrowi?

Z raportu wynika, że Polacy korzystają z różnych produktów finansowych. Co więcej, przeprowadzone badania wskazują, że w zakresie codziennego zarządzania finansami i realizowania płatności coraz chętniej jest stosowany kanał elektroniczny.

Z jakich produktów finansowych korzystamy?

Do najczęściej wykorzystywanych produktów finansowych przez Polaków należy bezsprzecznie karta debetowa oraz szybki przelew. Wśród osób w wieku powyżej 55 lat, najchętniej wybierany jest przelew tradycyjny, natomiast młodzież w wieku 15-18 lat deklaruje płatność SMS-em. Ze znacznie większej ilości produktów finansowych i transakcyjnych korzystają badani, którzy na co dzień posługują się różnego rodzaju urządzeniami mobilnymi.

foto

Gotówka nie jest już najczęściej wykorzystywaną metodą płatności

Z raportu wyraźnie wynika, że gotówką płaci już jedynie co czwarta badana osoba (27%), a najchętniej wybieraną metodą płatności jest obecnie karta płatnicza (płatność kartą jest najpopularniejsza wśród osób w wieku 45-54 lata). Kartę wybiera blisko 40% użytkowników mobilnych, a monety i banknoty najczęściej można znaleźć w portfelach osób w kategorii wiekowej 25-34 lat.

Ponad połowa posiadaczy smartfonów robi przelewy z ich wykorzystaniem

Jak się okazuje, osoby, które na co dzień posługują się smartfonem, znacznie chętniej wykonują z ich pomocą przelewy (52%). Korzystają przy tym z responsywnej strony banku lub z dedykowanych aplikacji mobilnych. 10% badanych deklaruje BLIK jako najczęściej wybieraną formę płatności. Za pomocą smartfonów aż 41% internautów wykonuje dokładnie identyczne przelewy co za pośrednictwem laptopa czy komputera stacjonarnego. Są to głównie osoby w przedziale wiekowym 23-34 lata, mieszkające w dużych miastach (100-200 tysięcy mieszkańców), częściej kobiety niż mężczyźni (28% vs 26% w przypadku płci męskiej).

Obraz1

Co jeszcze wynika z raportu „Portfel Polaka”?

Z raportu opublikowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej wynika, że 80% internautów deklaruje korzystanie z usług bankowych, przy czym z wizyt w stacjonarnych placówkach bankowych korzysta jedynie 28% respondentów. O wiele większą popularnością na chwilę obecną cieszą się serwisy internetowe i mobilne banków.

Większość Polaków wykorzystuje swoje konto internetowe średnio do realizacji dwóch aktywności związanych z finansami. Internauci za pośrednictwem sieci najczęściej dokonują przelewów (61%), a zaraz potem zarządzają kontem, kontaktują się z bankiem, prowadzą lokatę i korzystają z dostępnych okazji zakupowych. Co ciekawe, płatność gotówką w sklepie znalazła się dopiero na piątej pozycji.

Podsumowanie

Raport przygotowany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej wyraźnie potwierdza, jak wielką przewagę na rynku ma Tpay.com oraz jak trafia w oczekiwania płatników udostępniając nowoczesne rozwiązania płatnicze, które cieszą się największą popularnością jak płatności kartami, szybkie i tradycyjne przelewy, a także płatności mobilne BLIK czy też płatności portfelem kartowym Visa Checkout.

Raport Portfel Polaka Lipiec 2017 przygotowany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej do pobrania TUTAJ.Powrót do listy wpisówTpay.com

Zapisz się do newslettera

Email