EN PL

Blog

Prognozy na 2018 rok

Styczeń 5, 2018

Miniony rok 2017 to czas dużych zmian i wielu wyzwań dla rynku płatności online. Wszystko jednak wskazuje na to, że w 2018 roku zamiast dotychczasowego wyścigu o najwięcej metod płatności hasłem wiodącym będzie „mniej znaczy więcej”.

Poniżej mamy przyjemność przedstawić nasze predykcje na rok 2018. Nadchodzące zmiany podzieliliśmy na dwie kategorie: „Pytania” oraz „Wyzwania”. Zapraszamy do lektury!

Pytania:

Czy karty płatnicze przejdą do historii?

Pytanie celowo zostało postawione błędnie. Klient przekonany do płatności kartą nie porzuci takiego rozwiązania z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień ani z miesiąca na miesiąc. Należy zastanowić się jednak nad formą. Prawdopodobnie 2018 rok będzie czasem jednoznacznej odpowiedzi, czy usługi pozwalające powiązać kartę z wirtualnym portfelem takim jak Visa Checkout lub MasterPass zostaną zaakceptowane przez Klientów.

Dotychczas najczęściej wymienianą obawą dotyczącą płatności kartą online było bezpieczeństwo danych oraz konieczność ich każdorazowego wprowadzenia w procesie zakupu.

W chwili obecnej z uwagi na zabezpieczenia 3D Secure (autoryzacja płatności kartą za pomocą kodu SMS), a także możliwości powiązania karty z portfelem proces zakupu sprowadza się do podania loginu i hasła oraz wspomnianego autoryzowania transakcji kodem SMS.

Wydaje się zatem, że to, co dotychczas mogło budzić obawy lub dyskomfort z rokiem 2017 odeszło do lamusa. Płatność kartą nie zniknie, zmieni się jednak forma, którą do tej pory znaliśmy.


  • Z płatności Visą Checkout w 2017 skorzystały za pośrednictwem Tpay.com takie marki jak OleOle, RTV Euro AGD, a także Przewozy Regionalne.
  • Z rozwiązania MasterPass przy pomocy Tpay.com skorzystały m.in. merlin.plcdp.pl, a także kolejedolnosląskie.eu

 

Czy smartfon może wyprzeć kartę płatniczą?

Jeżeli jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania i cenimy wygodę, wówczas powinniśmy skorzystać z płatności BLIK. Nie jest to nowe rozwiązanie – z płatnościami za pomocą 6-cyfrowego kodu generowanego w aplikacji mobilnej mamy do czynienia już od prawie 3 lat.

Z uwagi na innowacyjność usługa była przez wspomniane 3 lata intensywnie rozwijana. Jednym z rozwiązań wdrażanych w 2017 roku był tzw. „BLIK One Click”.

Całość sprowadzała się do wprowadzania wygenerowanego kodu bezpośrednio na stronie www Sprzedawcy – bez przekierowań i kolejnych kroków zakupowych. Szybkie, proste, przyjemne, a w dodatku – według oficjalnie udostępnionych danych – niezwykle skuteczne (dane uwzględniają także usługi BLIK niezwiązane bezpośrednio z e-commerce):

 

Kanał płatnościI  kwartał 2017II kwartał 2017III kwartał 2017
www3,6 mln4,3 mln5,2 mln
Wpłaty/wypłaty z bankomatów1,5 mln1,9 mln2,2 mln
Płatności POS (terminalowe, stacjonarne)0,3 mln0,41 mln0,49 mln
Transakcje P2P (przelew „na numer telefonu” za pomocą aplikacjibankowej)0,3 mln0,33 mln0,38 mln

 

Jak widać BLIK stanowi realną alternatywę dotyczącą płatności kartami, a także z uwagi na przelewy P2P wydaje się oferować nieco więcej niż portfele Visy czy MasterPass. Dodać należy, że na rok 2018 zapowiadana jest kolejna innowacja – płatności rekurencyjne (cykliczne) BLIKIEM – czyli takie, które świetnie sprawdzają się w klubach fitness, branży cateringowej czy powstałym w ostatnich latach rynku usług VOD.

Musimy jednak pamiętać, że do płatności BLIKIEM przekonują się głównie osoby młode, otwarte na innowacje. Prawdopodobnie zatem karty w gronie Klientów 40+ nadal będą miały się co najmniej dobrze.

Na zakończenie tego akapitu musimy dodać, że od 27.12.2017 płatności BLIKIEM zostały udostępnione w aplikacji BNP Paribas, a w styczniu pojawi się taka możliwość dla Klientów Raiffeisen Polbanku.


  • Z płatności BLIK One Click (lub BLIK Level A na początku 2017 roku) skorzystały między innymi merlin.plcdp.pl oraz wspieram.to, a także w rozwiązaniu stacjonarnym Nextbike S.A.
  • Integrację BLIK One Click umożliwiają wtyczki Tpay.com do takich modułów sklepowych jak WooCommerce, Magento 2.0 oraz PrestaShop 1.6 i 1.7.

Dane za:

 

Czy mobile wyprze e-commerce?

Według raportu Gemius Polska S.A. za 2017 rok 47% kupujących w sieci dokonało płatności za pomocą smartfonu. Statystyki mogą być jednak mylne – w tym samym czasie 80% z nas złożyło zamówienie za pomocą laptopa, a 21% przy udziale tabletu.

Niejasność danych można wytłumaczyć w prosty sposób: dotyczą one pojedynczego zakupu, jeden użytkownik mógł jednak dokonać kilku zakupów internetowych za pomocą różnych urządzeń.

Pomimo to statystyka jednoznacznie wskazuje na rosnący udział urządzeń mobilnych. Nie mamy do czynienia z rewolucją, ważne jednak, aby sklep internetowy był intuicyjny, a proces zakupu i płatności jak najkrótszy na każdym możliwym urządzeniu.

Z tego powodu kroków zakupowych, uwzględniając także proces płatności, powinno być jak najmniej.

Dodatkowe przekierowania czy zmiany adresu w polu przeglądarki na niewielkich urządzeniach mobilnych zwyczajnie źle się prezentują.

Rok 2018 to próba dla tzw. integracji direct, czyli takiej, w której metody płatności powinny zostać zaprezentowane bezpośrednio na stronie Sprzedawcy. Jest to uniwersalne rozwiązanie dobrze wyglądające i budzące zaufanie zarówno podczas składania zamówienia za pomocą laptopa, jak i smartfonu.

Mobile w 2018 roku prawdopodobnie nie wyprze zadomowionych już i budzących zaufanie rozwiązań e-commerce. To okres mariażu zakupów mobilnych z e-commerce. Prowadząc sklep internetowy, należy w takim przypadku pamiętać o tzw. „strategii omnichannel”, czyli takiej, która uwzględnia wszystkie popularne urządzenia mające dostęp do Internetu.

Osobną grupą, o której nie można zapomnieć są aplikacje mobilne oferujące sprzedaż biletów lub płatność za parking, w tym JakDojade, SkyCash, mPay czy moBilet, a także oferujące usługi cateringowe jak np. Głodny.pl – tutaj rewolucja już się dokonała i mobile prawdopodobnie stanowi jedyny lub najważniejszy kanał sprzedaży dla wyżej wymienionych usługodawców.


  • Płatności BLIK One Click w JakDojade obsługiwane za pośrednictwem Tpay.com

Dane za:Powrót do listy wpisówTpay.com

Zapisz się do newslettera

Email