EN PL

Blog

Prognozy na 2018 rok – część 2

Styczeń 12, 2018

Przedstawiamy kolejną porcję prognoz na 2018 rok. W poprzedniej części przedstawiliśmy pytania, jakie narodziły się już w 2017 roku, na które mamy nadzieję znaleźć odpowiedzi w bieżącym roku. Dziś pora na omówienie najważniejszych wyzwań, jakie naszym zdaniem czekają rynek płatności on-line w 2018 roku. Zapraszamy do lektury!

Wyzwania:

 

Ustawa PSD2

Przepisy dotyczące przetwarzania transakcji bezgotówkowych pozostawały niezmienne od 2007 roku. Od tamtego czasu sporo jednak się zmieniło, na rynku pojawili się nowi gracze – w tym także Tpay.com świadczący nowy rodzaj usług płatniczych.

Dopiero w 2016 roku Unia Europejska postanowiła nadgonić rzeczywistość i dostosować przepisy do aktualnie dostępnych rozwiązań.

Ustawa PSD2 wchodzi w życie 13 stycznia 2018 roku i pomiędzy bankowość mobilną a użytkownika wprowadza tzw. „Third Party Providers” (tj. instytucje finansowe pośredniczące w przekazywaniu środków pieniężnych najczęściej drogą elektroniczną).

Dotychczas dostęp do danych o rachunku płatniczym oraz inicjowanie transakcji płatniczej było możliwe wyłącznie na linii bank-płatnik, udział pośrednika płatności sprowadzał się do zwinnego wpisania się pomiędzy wymogi i proszenia użytkownika o autoryzację płatności lub bank o udostępnienie danych nadawcy płatności.

Od 2018 roku instytucje „Third Party Providers” uzyskają możliwość świadczenia dwóch wymienionych wyżej usług. Oznacza to, że nadal będzie bezpiecznie i bez wiedzy użytkownika nic nie będzie miało prawa się wydarzyć, zyskamy jednak na komforcie.

Podmioty trzecie na podstawie ustawy uzyskają dostęp do rachunku Klienta dzięki czemu identyfikacja płatności – nawet z jakiegoś powodu zaburzonej (problem techniczny, niecelowe działanie Klienta) – będzie o wiele prostsza.

Drugim ważnym rozwiązaniem jest silne uwierzytelnianie Klienta. Aby zainicjować płatność konieczna będzie identyfikacja Klienta przez minimum dwie powiązane ze sobą metody (np. kod sms i rozpoznanie biometryczne takie jak faceID lub odcisk palca).

Podsumowując, dla Płatnika ma być wygodniej, z tego powodu instytucje płatnicze powinny od 2018 ściśle ze sobą współpracować pod względem wymiany danych płatniczych.

Wszystko jednak wymaga czasu. Na ostateczne dostosowanie usług do PSD2 instytucje płatnicze – w tym głównie banki – będą miały 18 miesięcy od chwili wejścia ustawy w życie. Oznacza to, że w 2018 roku będziemy świadkami zmian, wdrażanych jednak krok po kroku.

 

Blockchain

Nie chcemy wdawać się w niepotrzebną dyskusję na temat zasadności istnienia wirtualnych walut, jednak najważniejszą nowością jaką przyniosły ze sobą kryptowaluty jest technologia blockchain.

Mamy w takim przypadku do czynienia ze zdecentralizowaną bazą danych opartą na potwierdzeniach peer-to-peer, umożliwiającą księgowanie transakcji zakodowanych za pomocą szyfrów kryptograficznych. W skrócie, mamy do czynienia z rozproszonym rejestrem transakcji.

Wyzwanie jakie stoi w takim przypadku przed branżą płatniczą, a także przed instytucjami nadrzędnymi takimi jak Komisja Nadzoru Finansowego czy Główny Inspektor Informacji Finansowej, to jednoznaczne odniesienie się do takiego rozwiązania – nie chodzi o kryptowaluty jako takie, a o bezpieczeństwo, jakie zapewnia blockchain. Skoro system potwierdzeń transakcji jest zdecentralizowany trudno mówić o większej awarii uniemożliwiającej dokonanie płatności.

Jeśli elementy jakie niesie ze sobą blockchain zostaną adoptowane do rynku płatności, będziemy mieli do czynienia ze stopniowym wdrażaniem rozwiązań, w znacznie dłuższym czasie niż opisywana wyżej ustawa PSD2.

Faktem jest jednak, że rok 2018 to czas, w którym większość instytucji finansowych będzie musiała odnieść się – negatywnie lub pozytywnie – do takiego rozwiązania.

Do odpowiedniej oceny zjawiska blockchain może przyczynić się polski startup Bilon. Oparty o wspominaną technologię pozwala w szybki sposób przesłać realne środki pieniężne do odbiorcy bez dodatkowych pośredników. Warto odnotować, że Bilon zyskał wsparcie i aprobatę Komisji Europejskiej.

Więcej na ten temat na stronie https://billongroup.com/.

 

W 2018 roku będziemy mieli do czynienia z silnym mariażem e-commerce z zakupami oraz płatnościami mobilnymi. Powoli zmieni się forma płatności kartą, w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z popularyzacją płatności BLIKIEM.

Wzrost znaczenia płatności mobilnych miał już swój początek w 2017 roku i z pewnością będzie kontynuowany w bieżącym roku, jednak nowością i jednocześnie najważniejszym wydarzeniem zarówno z perspektywy Płatnika, banku, jak i operatora płatności będzie ustawa PSD2, a dyskusja dotycząca rozwiązania blockchain powinna w 2018 roku powrócić przynajmniej kilkukrotnie.

Spore znaczenie mogą mieć celowo pomijane w tekście płatności AndroidPay oraz ApplePay (w chwili obecnej zorientowane jednak głównie na płatności terminalowe), a także handel transgraniczny – również pominięty. W przypadku handlu transgranicznego pojawia się problem dotyczący prawdy oraz statystyki – owszem, zakupy zagraniczne rosną w tabelach rok do roku, należy jednak zwrócić uwagę, że takie zestawienia dotyczą tylko kilku wybranych sklepów gigantów jak np. amazon.de czy aliexpress.com. Niewielu lokalnych sprzedawców aktualnie prowadzi realną sprzedaż międzynarodową – w przyszłości jednak może się to zmienić.Powrót do listy wpisówTpay.com

Zapisz się do newslettera

Email