Z pewnością zauważyliście już zmianę wizualną, która miała miejsce w Tpay 17 kwietnia. Pierwsza z nich to skrócenie nazwy - od teraz nie jesteśmy już Tpay.com a po prostu Tpay. Choć naszą misją wciąż pozostaje oszczędzanie bezcennego dziś czasu, rozszerzamy ją o nowy claim, Tpay - Zaufane Płatności.

Zmiana dotyczy zarówno nazewnictwa, jak i całej identyfikacji wizualnej. Nowy wygląd to jednak nie wszystko! Naszą nadrzędną misją jest oszczędzanie czasu i ułatwiane życia naszym użytkownikom – postanowiliśmy więc uprościć panel transakcyjny, tak by stał się on jeszcze bardziej intuicyjny. Nowy panel ułatwia klientowi wybór jego ulubionej metody płatności, dzięki podziałowi na 4 intuicyjne sekcje: BLIK, Przelew, Karta i Portfele elektroniczne. Taki podział na samym starcie ułatwi klientowi odnalezienie poszukiwanej formy płatności spośród ponad 300 metod, które udostępniamy.

Kolejną nowością jest ułatwienie zakupów mobilnych klientom, preferującym płatności kartowe. Wprowadzona przez nas możliwość skanowania karty zdecydowanie skraca drogę zakupową przy wyborze tej metody płatności.

Zmieniliśmy także widok naszej aplikacji Fastpass – pierwszego mobilnego terminala do przyjmowania płatności BLIK. Nowa, przejrzysta szata graficzna dodatkowo ułatwi transakcje wykonywane za pośrednictwem Fastpassa.

Mamy nadzieję, że zmiany przypadną do gustu naszym zarówno naszym klientom, jak i ich płatnikom, co pozwoli zaoszczędzić im bezcenny czas.