inkubatory-przedsiebiorczosci-czy-warto-min
Inkubatory przedsiębiorczości - czy warto?

Czy wiesz, że aż dwie trzecie Polaków urodzonych po 1990 roku myśli o założeniu własnego biznesu? Działalność gospodarcza to jednak spore wyzwanie. Osobom mającym swój własny pomysł na biznes, w zaistnieniu na rynku mogą pomóc tzw. inkubatory przedsiębiorczości.

Inkubatory przedsiębiorczości – dla kogo? Sposoby na rozkręcenie start-upu

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to sporo obciążeń, w szczególności w pierwszych latach. Można je znacząco zmniejszyć – pomagają w tym inkubatory przedsiębiorczości. A jeśli początkującemu przedsiębiorcy się nie powiedzie, wówczas może zrezygnować z firmy, nie tracąc na tym zbyt wiele. Jakie są wady i zalety takiego przedsięwzięcia, a także jak wygląda proces współpracy z inkubatorem przedsiębiorczości? O tym dzisiaj słów kilka.

Czym są inkubatory przedsiębiorczości?

Inkubatory przedsiębiorczości stanowią wyodrębnione jednostki, które prowadzą kompleksowy program pomocy dla początkujących przedsiębiorców. Programy te wspierają osoby mające swój własny pomysł na biznes od momentu utworzenia przedsiębiorstwa, aż do uzyskania stabilności rynkowej.

 

Inkubatorami przedsiębiorczości mogą być podmioty o różnych formach prawnych. Wyróżnia się kilka szczególnych rodzajów inkubatorów, których oferta jest skierowana do:

  • początkujących przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, będących dopiero na początku swojej biznesowej drogi
  • młodzieży i studentów (to tak zwane akademickie inkubatory przedsiębiorczości),
  • podmiotów ekonomii społecznej (inkubatory przedsiębiorczości społecznej).

Działanie inkubatorów stanowi pełną formę wsparcia pomysłodawców projektów biznesowych, przyczyniając się do zmniejszania bezrobocia oraz pozytywnie wpływając na strukturę zawodową lokalnych społeczności.

Dla kogo?

Aby założyć start-up nie trzeba być ani studentem, ani absolwentem. Inkubatory przedsiębiorczości są dostępne praktycznie dla wszystkich, nie stawiają ograniczeń wiekowych oraz nie wymagają wyższego wykształcenia. Wystarczy mieć pomysł na działalność i zgłosić się do odpowiedniego inkubatora, który pomoże wcielić opracowany plan w życie.

Zakładanie firmy

Początek, jak już wyżej wspominaliśmy, to idea. Nie trzeba mieć nawet precyzyjnie przygotowanego biznesplanu – wystarczy ogólny zarys działania. By założyć działalność, należy najpierw wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie internetowej inkubatora. Kolejnym krokiem jest spotkanie informacyjne oraz podpisanie umowy. Zwykle po 24 godzinach przedsiębiorcy zostaje przydzielony indywidualny numer konta oraz login do systemu fakturowania.

Czy inkubatory to działalność pozbawiona wad?

Oczywiście, że nie! Jak to w życiu bywa, często jest to coś za coś. Dla osób ceniących sobie samodzielne podejmowanie decyzji jedną z największych wad takiego rozwiązania może być konieczność konsultacji wielu spraw z organizacją. To, że każdy dokument i decyzja musi być sprawdzona przez inkubatory jest dość oczywiste – skoro możemy korzystać z profitów jakie daje współpraca, musimy liczyć się także z większym nadzorem. Często jednak – szczególnie dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie – pomoc takiej instytucji jak inkubatory daje o wiele więcej pożytku, a co za tym idzie ewentualne obostrzenia nie powinny być znaczącą przeszkodą.

Jak zrezygnować z pomocy inkubatora?

Decydując się na współpracę z inkubatorem przedsiębiorczości, można posiąść wiele ważnych umiejętności związanych z prowadzeniem firmy. Przychodzi jednak moment, kiedy przedsiębiorca podejmuje decyzję, że chce działać samodzielnie lub zawiesić dotychczasową działalność. Wówczas nie ponosi się żadnych opłat, a wypowiedzenie umowy ma miejsce z zachowaniem jedno lub trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Podsumowując, należy stwierdzić, że inkubatory przedsiębiorczości stanowią dobre narzędzie do przetestowania biznesu, zanim rozpocznie się działalność na własne ryzyko. Pozwalają założyć firmę na korzystniejszych zasadach niż te, które zapewnia rynek. Dużym sukcesem inkubatorów jest ponadto fakt, że zostały one docenione przez ministra gospodarki za najlepszą inicjatywę promującą przedsiębiorczość w Polsce.

Podobne artykuły


fundacja-min
Aktualności Tpay
13.05.2020

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pomaga najmłodszym od blisko 30 lat. Niestety, w wyniku decyzji rządu, w tym roku nie otrzyma pomocy finansowej w formie dotacji na działanie Centrów Pomocy Dzieciom, oferujących specjalistyczną i kompleksową pomoc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania. W obliczu tak

e-seniorzy-w-sieci-spraw-by-kupili-u-ciebie
Ecommerce
22.11.2018

Czasy kiedy jesień życia kojarzyła się z wykluczeniem technologicznym i samotnością zdecydowanie minęły. Aż 65% użytkowników po 55 roku życia uważa, że zakupy w sieci są tak samo bezpieczne jak te w realu. Dodatkowo populacja osób powyżej 60 roku życia wzrasta! Szacuje się, że w 2050 roku seniorzy będą stanowili ponad 40% ogóln

tpay-rozpoczyna-wspolprace-z-lodowkami-fitboxy
Aktualności Tpay
22.10.2018

Zdrowe jedzenie na wyciągnięcie ręki? Oczywiście! Dzięki współpracy FitBoxy, BLIKA i Tpay już dziś kupisz świeży i zdrowy posiłek nie wychodząc z biura! We współczesnym świecie, zdrowe, smaczne i dietetyczne jedzenie w miejscu pracy to już standard. FitBoxy to rozwiązanie idealne dla każdej firmy, która dba o swoich pracownik&o