pierwszy-sklep-online-od-czego-zaczac-min
Pierwszy sklep online - od czego zacząć?

Rynek e-commerce w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Według raportu „Gemius – E-commerce w Polsce w 2018 r.”, aż 56% internautów robiło już zakupy przez internet. Warto dodać, że wśród krajów europejskich, to w Polsce wartość tego rynku rośnie najszybciej.

Przyszłość zakupów online rysuje się zatem w świetlanych barwach, a co za tym idzie, warto zainwestować w ten segment rynku.  Jak założyć swój pierwszy sklep online? O czym należy pamiętać? Sprawdźcie kilka przydatnych tipów!

Od czego zacząć?

Zakładamy, że jesteś już na etapie, w którym wiesz jaki produkt będziesz sprzedawał. Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić planując założenie e-sklepu, jest analiza konkurencji –  jakie mają ceny, terminy realizacji zamówień, opinie od klientów itp. Przyjrzyj się także działaniom marketingowym i komunikacji Twojej potencjalnej konkurencji. Zwróć także uwagę na layout, jakim posługują się inne sklepy w branży. Przeanalizuj dokładnie potencjalny target. Dobra znajomość grupy docelowej umożliwi Ci perfekcyjne dostosowanie komunikatów do odbiorców.

Strategia

Skoro znasz już branżę, w obrębie której będziesz się poruszał, wiesz dokładnie co będziesz sprzedawał, znasz swoich odbiorców a także przeanalizowałeś konkurencję – czas przystąpić do tworzenia strategii. Wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy na etapie koncepcyjnym. Najlepiej abyś przygotował ją w wariancie pesymistycznym, tudzież mocno realistycznym. Oczywiście jesteś w początkowej fazie tworzenia swojego biznesu i z pewnością nie zakładasz, że coś może się nie udać. Pomimo że odpowiednia doza optymizmu i wiary w swoje siły jest absolutnie niezbędna, aby móc stworzyć dobrze prosperującą firmę, warto przy tworzenia strategii założyć nieco bardziej pesymistyczny wariant. W szczególności dotyczy to planowanych przychodów.

W swojej strategii uwzględnij produkt, grupę docelową, logistykę, obsługę klienta, mocne i słabe strony, szanse i ryzyka, finansowanie, koszty, formy reklamy, planowane przychody. Oczywiście stworzenie strategii nie oznacza, że będziesz musiał kurczowo się jej trzymać. Warto jednak poukładać sobie pewne rzeczy przed wejściem na rynek.

Wybór nazwy

Dla wielu przedsiębiorców to jeden z najtrudniejszych momentów. Trzeba przyznać, że wybór nazwy jest niezwykle istotny i należy dobrze go przemyśleć. W końcu to jakie emocje będzie wzbudzała nazwa firmy, jak będzie brzmiała i kojarzyła się klientom ma ogromne znaczenie. Podczas wykonywania analizy konkurencji, należy zwróć uwagę jakie trendy dominują w branży, w której się poruszasz. Być może to naprowadzi Cię na jakiś dobry trop.

Wybór platformy sklepowej

Wybór oprogramowania również jest nie lada wyzwaniem. Z uwagi na koszty, to jeden z elementów sklepu, którego prawdopodobnie nie będziesz zmieniał przez kilka najbliższych lat. Warto więc dobrze zastanowić się przed podjęciem tej decyzji.

Możesz skorzystać z oprogramowania darmowego, płatnego lub specjalnie napisanego dla Ciebie od podstaw. Trzeci wariant będzie zdecydowanie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb, jednak bardzo kosztowny. Oprogramowanie bezpłatne od płatnej wersji będzie różniło się głównie jakością. Jeśli więc nie chcesz przepłacać, jednakże zależy Ci na dobrej jakości, opcja druga wydaje się być najrozsądniejsza. Na rynku istnieje wiele oprogramowani, z których możesz skorzystać. Dokładne ich omówienie przygotujemy dla Ciebie w kolejnym artykule.

Płatności

Sprawdzony i szybki operator płatności to kolejny istotny element Twojego e-sklepu. Na co powinieneś zwrócić największą uwagę podejmując decyzję?

Jednym z bardziej istotnych aspektów, na który powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze operatora do swojego e-sklepu jest dostępność różnych metod płatności. To właśnie możliwość wyboru szybkich płatności jest motywacją zakupową dla blisko 70% e-klientów! Nie trzeba więc tłumaczyć, że rezygnując z wdrażania wielu metod sfinalizowania zakupu – rezygnujemy też z części klientów. Konkurencja na tym rynku jest naprawdę duża i każdy kto traktuje e-biznes poważnie wie, jak istotne z perspektywy klienta jest samo dokonywanie zapłaty. Tpay.com udostępnia blisko 300 metod płatności, w tym tak popularny BLIK, co pozwala użytkownikowi na maksymalne skrócenie drogi zakupowej.

Podobne artykuły


jak-kupowac-w-ratach-i-czy-to-sie-oplaca
Ecommerce
30.04.2018

Potrzebujesz nowego telefonu lub laptopa, ale chwilowo nie posiadasz wolnej gotówki? Zastanów się, czy zakupy na raty nie będą korzystniejsze. Sprzedaż ratalna stanowi coraz bardziej popularną formę zakupów, z której korzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne. Daje możliwość nabycia produktu, na kt&

aktualnosci_tpay_skraca_upraszca
Fintech
15.05.2019

Z pewnością zauważyliście już zmianę wizualną, która miała miejsce w Tpay 17 kwietnia. Pierwsza z nich to skrócenie nazwy - od teraz nie jesteśmy już Tpay.com a po prostu Tpay. Choć naszą misją wciąż pozostaje oszczędzanie bezcennego dziś czasu, rozszerzamy ją o nowy claim, Tpay - Zaufane Płatności. Zmiana dotyczy zarówno nazew

aleshop-pl-oswiadczenie
Ecommerce
20.03.2019

Szanowni Państwo, w związku z podejrzeniem oszustwa i zablokowaniem konta sklepu Aleshop.pl w dniu 11 marca 2019, pragniemy poinformować, że zgromadzone środki pieniężne zostały zabezpieczone w ramach postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Polesie. Do czasu zakończenia śledztwa, na Krajowy Integrator Płatności S.A. –