poznaj-najwazniejsze-trendy-w-e-commerce
Poznaj najważniejsze trendy w e-commerce!

E-commerce to zdecydowanie jedna z najszybciej rozwijających się branży. Jeszcze paręnaście lat temu zrobienie zakupów online było czymś nieco „egzotycznym” – dziś to codzienność. Jakie są obecne trendy? Jak dalej rozwinie się ten segment rynku? Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Mobile nadal w cenie

Czy zdarzyło Ci się robić zakupy przez smartphone’a? Z pewnością większość czytelników pomyślało właśnie: „pewnie, że tak!”. A czy kiedykolwiek trafiłeś na niedostosowaną do mobile stronę, która utrudniała zrobienie zakupu, przez co w mgnieniu oka ją opuściłeś? Mam nadzieję, że tu twierdzących odpowiedzi jest mniej. Nie da się jednak ukryć, że niedostosowanie witryny do małych wyświetlaczy wciąż jest problemem wielu przedsiębiorców. Wielu z nich nadal nie zdaje sobie z tego sprawy… Jeśli więc jesteś jednym z nich, koniecznie zrób coś by to zmienić! Badania są jednoznaczne – zakupy za pomocą smartphone’a to już codzienność wielu z nas.

Omnichannel

Tematyce tego zagadnienia poświęcono w tym roku wiele branżowych konferencji, artykułów i książek marketingowych. Czym właściwie jest omnichannel? W dużym uproszczeniu jest to jednoczesne i w pełni zintegrowane wykorzystanie wielu kanałów do komunikacji z klientem.

Po co? Tak jak wspomnieliśmy, pomimo iż mobile jest coraz częściej wykorzystywany przy zakupach online, w dalszym ciągu klienci używają wielu kanałów komunikacji. Stojąc na światłach korzystamy z telefonu, po czym wracamy do domu, włączamy laptopa i tam kontynuujemy zakupy. Na rynek wchodzi już pokolenie, które nie zna świata bez internetu. To wszystko powoduje, że granice między online a offline zacierają się. Dobrze zaplanowana strategia omnichannel jest już więc właściwie koniecznością dla wszystkich marek, które chcą utrzymać swoją pozycję.

Szybkie i łatwe płatności

Czy zdarzyło Ci się opuścić witrynę sklepową tuż przed finalizacją zakupu? Jeśli tak to wiedz, że nie jesteś jedyny. Według badań blisko 70% e-klientów porzuca koszyk przed finalizacją zakupu. Najczęściej ma to miejsce właśnie w momencie dokonywania płatności. Co może zniechęcić klientów, gdy do końca zakupu zostało już tak niewiele? Okazuje się, że brak ulubionej metody płatności, zbyt wiele kroków zakupowych itp. są w stanie zniechęcić klienta na tyle, by zakończył sesję i kupił u konkurencji – nawet gdy ta ma nieco wyższe ceny! Implementacja sprawnego systemu płatności, który uprości proces zakupowy, zdecydowanie ma więc sens.

Liczba dostępnych metod również nie jest bez znaczenia. Może warto więc postawić na operatora, który udostępnia najwięcej możliwych opcji? Pamiętaj, że Tpay.com oferuje blisko 300 metod płatności!

 

Grafika Google

Wyszukiwanie produktów poprzez grafikę jest coraz popularniejsze. W szczególności jeśli mówimy, np. o branży fashion. Bardzo często poszukiwania wymarzonych butów zaczynają się właśnie od wejścia w zakładkę „grafika”. Warto więc zadbać o profesjonalne zdjęcia, które w pełni ukazują produkt. Trend ten zauważyło również Ali Express, które umożliwia opcję wyszukiwania obrazem, co zdobyło popularność wielu klientów. Czy cały e-commerce będzie szedł w tym kierunku? Jest duże prawdopodobieństwo, że tak.

Personalizacja

Personalizacja w e-commerce – podobnie jak zakupy przez mobile – nie jest nowością. Aktualnie można powiedzieć, że spersonalizowane komunikaty stają się normą i nie zadbanie o ten aspekt sprzedaży może być odebrane przez klientów jako spore faux pas. W dobie tak ogromnej konkurencji na rynku e-commerce, zlekceważenie user experience może nas słono kosztować.

User experience to oczywiście nie tylko personalizacja. Należy zadbać również o to, by kontakt z naszym sklepem był – ogólnie rzecz biorąc – przyjemnym doświadczeniem dla użytkownika.

Co należy zrobić?

Zadbaj o to, by klient korzystając z Twojego sklepu czuł się wyjątkowo. Tu przydatna jest właśnie wspomniana personalizacja. Postaraj się, aby w mailu zwrotnym po dokonaniu zakupu – o ile to możliwe – padło imię użytkownika. Mail, który powita go, np.: „Cześć Kasiu!” będzie z pewnością lepiej odebrany niż ten, który rozpocznie się chłodnym zwrotem: „Drogi Kliencie”. Komunikacja – także ta po dokonaniu zakupu – jest niezwykle istotna i pozwala wytworzyć więź z użytkownikiem. Dzięki odpowiednim zwrotom, spersonalizowanym mailom i ciekawym opisom na stronie możesz wytworzyć z klientem dobrą relację, która sprawi, że zdecyduje się on na zakup u Ciebie. Niekiedy relacja ze sklepem jest stawiana przez użytkowników wyżej niż cena! Najważniejsze słowo, które powinno charakteryzować dobry biznes to bez wątpienia RELACJE!

Virtual reality

VR ma się coraz lepiej i powoli zaczyna znajdować zastosowanie w e-commerce! Może nie jest jeszcze tak popularne jak wyszukiwanie za pomocą obrazu, personalizacja czy chatboty, ale to tylko kwestia czasu. W Australii Ebay, we współpracy z siecią detaliczną Myer, uruchomił sklep, który można odwiedzić za pomocą urządzeń VR. Czy to początek końca tradycyjnych zakupów? Choć do momentu, w którym przestaniemy fizycznie odwiedzać sklepy upłynie jeszcze wiele czasu, to perspektywa rozwoju dla tej formy zakupów wygląda bardzo obiecująco!

Sztuczna inteligencja

Ten rok zdecydowanie należy do sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Inteligentne boty powstały już jakiś czas temu, jednak dzięki możliwości machine learning, są one coraz bardziej samodzielne i potrafią komunikować się z użytkownikiem na całkiem niezłym poziomie. Dobrze zaprojektowany i kreatywny bot może zdecydowanie poprawić atrakcyjność Twojej strony.

Oczywiście sztuczna inteligencja cały czas się rozwija i patrząc na prognozy dotyczące jej możliwości, można powiedzieć, że w dalszym ciągu jest na początku drogi. Jak bardzo zmieni ona rynek e-commerce i gdzie go zaprowadzi? Tego dowiemy się za jakiś czas – potencjał jest jednak ogromny!

Jak na razie, według informacji Fintek.pl, już 21% konsumentów w Europie skorzystało z usług głosowych lub tekstowych asystentów podczas robienia zakupów online. A to dopiero początek..

Szybkość dostawy nadal jednym z najistotniejszych czynników

Wygodna i szybka dostawa często okazuje się kluczowa w przypadku podjęcia decyzji zakupowej. Aktualnie króluje opcja zakupów z dostawą jeszcze w ten sam dzień. Z uwagi na mnóstwo nowych możliwości, klienci stali się coraz bardziej niecierpliwi. Opcja dostawy jeszcze tego samego dnia może pozwolić nam pozostawić konkurencję w tyle. Tak ekspresowe usługi (pomimo, że coraz bardziej popularne) nie są jeszcze oferowane przez wszystkich graczy na rynku e-commerce.

Może to właśnie ten punkt zakupów stanie się Twoim czarnym koniem? Jeśli dodamy do tego szybkie płatności, dobry layout strony i garść profesjonalizmu, szansa na sukces jest naprawdę duża!

Podobne artykuły


tpay-aktualnosci-quitsnap_
Aktualności Tpay
22.01.2020

Chcesz podnieść konwersję swojego e-sklepu? A może potrzebujesz pomocy w śledzeniu użytkownika i odpowiednim targetowaniu przekazów reklamowych? Sprawdź czym jest Quitsnap i jak może pomóc rozwijać Twój e – biznes! Quitsnap to narzędzie do zwiększania konwersji sprzedaży online i zbierania informacji zwrotnych od k

aktualnosci_tpay_skraca_upraszca
Fintech
15.05.2019

Z pewnością zauważyliście już zmianę wizualną, która miała miejsce w Tpay 17 kwietnia. Pierwsza z nich to skrócenie nazwy - od teraz nie jesteśmy już Tpay.com a po prostu Tpay. Choć naszą misją wciąż pozostaje oszczędzanie bezcennego dziś czasu, rozszerzamy ją o nowy claim, Tpay - Zaufane Płatności. Zmiana dotyczy zarówno nazew

e-seniorzy-w-sieci-spraw-by-kupili-u-ciebie
Ecommerce
22.11.2018

Czasy kiedy jesień życia kojarzyła się z wykluczeniem technologicznym i samotnością zdecydowanie minęły. Aż 65% użytkowników po 55 roku życia uważa, że zakupy w sieci są tak samo bezpieczne jak te w realu. Dodatkowo populacja osób powyżej 60 roku życia wzrasta! Szacuje się, że w 2050 roku seniorzy będą stanowili ponad 40% ogóln