wakacje-w-e-commerce-jak-przetrwac-ten-trudny-czas-w-e-handlu

Wakacje w e-commerce - jak je przetrwać?

Lato to bardzo często dość „martwy” sezon w e-commerce. Wielu naszych klientów jest na wakacjach i zakupy inne niż te związane z wyjazdem nie są ich priorytetem. Oczywiście wiele zależy tu od branży – jeśli np. sprzedajesz sprzęt do nurkowania, prawdopodobnie to właśnie w tym sezonie odnotowujesz największy zysk. Mimo to dla większości e-sklepów, lato nie jest najbardziej atrakcyjnym okresem. Co zrobić w takiej sytuacji? Wydawać mnóstwo pieniędzy na reklamę? A może dać klientowi odpocząć od siebie, by w sezonie wrócić ze zdwojoną siłą? Przeczytaj kilka porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

W związku ze zmianami, jakie nastąpiły w sprzedaży online wiosną i latem 2020 roku, może Ci się przydać także ten materiał.

Dlaczego sprzedaż latem spada?

Powodów jest kilka. Być może Twoi klienci oszczędzają pieniądze na wakacyjne szaleństwa i nie chcą w tym czasie wydawać zbyt wiele na inne produkty? A może winę ponoszą sieciówki, które w tym okresie wprowadzają duże obniżki cen towarów, aby mimo gorszego czasu przyciągnąć klientów, tworząc tym samym sporą konkurencję dla e-sklepów?

Z drugiej strony trudno dziwić się spadającym zainteresowaniem e-zakupów – w takim czasie przeważnie wolimy spędzać czas na świeżym powietrzu, cieszyć się słońcem i dobrą pogodą, co może być kolejną przyczyną mniejszych obrotów w okresie wakacyjnym. Tak czy inaczej nie da się ukryć, że wyniki spadają, co potwierdzają liczne badania rynku.

Co zrobić, by zwiększyć sprzedaż latem?

Jest kilka rozwiązań, które mogą pomóc przetrwać ten trudny dla e-biznesu okres. Oczywiście nie istnieje w tym aspekcie jedna złota metoda – każdy e-biznes jest inny, są jednak pewne dość uniwersalne rady, które z pewnością warto wdrożyć.

Podporządkuj asortyment pod letnie potrzeby swoich klientów

Po pierwsze możesz spróbować dostosować asortyment do sezonu letniego. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Gdy trudnimy się głównie sprzedażą, np. odzieży narciarskiej, nie łatwo będzie Ci namówić klienta na taki zakup w momencie, gdy on właśnie wybiera się na urlop do Grecji czy Hiszpanii. Biznesów sezonowych jest jednak wbrew pozorom niewiele i w większości przypadków da się nieco zmodyfikować ofertę tak, by dostosować ją do letnich trendów i potrzeb.

Reklama dźwignią handlu!

Oczywiście pod warunkiem, że jest dopasowana do sytuacji. Dostosowanie reklamy do wakacyjnego klimatu to absolutny must have. Letni newsletter wyróżniający się na tle innych przykuje wzrok potencjalnych klientów.

E-mail marketing może zdziałać cuda pod warunkiem, że jest odpowiednio wykonany i dostosowany do aktualnych potrzeb klientów. Skoro wiemy już, że prawdopodobnie w tym okresie zajęci są planowaniem wakacyjnego urlopu, warto im nieco pomóc i wysłać np. newsletter z podróżniczymi tipami, czy zestawienie najlepszych aplikacji ułatwiających wakacyjne zwiedzanie, dzięki czemu nie tylko pokażemy nasz produkt, ale także damy konkretną wiedzę. Bycie ekspertem, wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów i zainspirowanie ich, pomoże zbudować przywiązanie do marki.

Newslettery, które ułatwi klientom przedurlopowe pakowanie, poprzez stworzenie np. listy zakupowej, tzw. whish list, czy pomysły na letnie stylizacje, których nie znajdą na sklepowych półkach, to zawsze dobry content, który zainteresuje odbiorców i pomoże doprowadzić do transakcji.

Odpowiedni content marketing

Treści dotyczące pośredni produktów powinieneś zacząć zamieszczać już jakiś czas przed sezonem. Jeśli sprzedajesz sprzęt do nurkowania, poza sezonem także możesz napisać ciekawy artykuł np. o tym, jak dbać o niego w ciągu całego roku, co będzie ciekawą dawką wiedzy, a także przypomni klientom o zakupie preparatów do konserwacji lub samego sprzętu, jeśli jeszcze go nie posiadają.

Wakacje to czas na nowe cele

Lato to znakomity czas na zmiany i odświeżenie biznesu. Chwila przerwy pomoże Ci przemyśleć w którą stronę zmierzamy, a okres mniejszego zainteresowania zdecydowanie sprzyja rewolucji.

To idealny czas na pracę nad rozbudową zasięgu poprzez działania content marketingowe - niezależnie od tego, czy chcesz powiększyć bazę mailingową, czy rozmiary list remarketingowych, warto w tym tzw. martwym sezonie opublikować ciekawe treści, które będą nie tylko sprzedawać, ale także dostarczać wartości samej w sobie.

Dowiedz się, na czym zależy klientom online w 2020 roku

Rabaty i darmowa dostawa

Po trzecie możesz, a właściwie zdecydowanie powinieneś pokusić się o wakacyjne rabaty. Obniżki cen czy darmowe dostawy to od wielu lat najpopularniejsze sposoby na zdobycie klienta.  Dobrym pomysłem jest też atrakcyjny cross-selling, czyli proponowanie dodatkowych produktów przy zakupie tych, które aktualnie ogląda w Twoim sklepie użytkownik. Warto, aby wpisały się one w wakacyjny klimat i potrzeby odbiorców – może zwiększyć to szansę na sprzedaż nawet w okresie wakacyjnym. I choć wyprzedaże nie są jedynym sposobem na pozyskanie klientów, obniżka cen lub darmowa dostawa potrafią przyciągnąć wielu niezdecydowanych użytkowników.

Podobne artykuły


sprzedaz-swiateczna-tpay-blog
Ecommerce
16.10.2020

W pierwszej części artykułu poświęconego sprzedaży w okresie Bożego Narodzenia oraz Black Friday i Cyber Monday 2020 skupiliśmy się na aktualnej sytuacji rynkowej oraz wynikach listopadowo-grudniowych z ubiegłego roku. Krótkie podsumowanie pierwszego artykułu : dotychczas każdy koniec roku był bardzo dobrym czasem dla e-sprzeda

informowanie-o-platnosciach-w-sklepie-tytulowa
Ecommerce
06.10.2020

Z tego artykułu dowiesz się: czym klienci kierują się w wyborze sklepu internetowego, jak pandemia wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa u klientów online, dlaczego warto poznać bliżej starszą grupę e-klientów, jakie obowiązki związane z płatnościami ma sklep wobec klientów, dlaczego warto informować klientów o dostępnych

funkcjonalnosci_tlo
Ecommerce
23.09.2020

Z tego artykułu dowiesz się: jak pomagać klientom wrócić do przerwanej płatności online, jak wygenerować link do transakcji (zakupy online poza sklepem), jak dokonać całkowitego lub częściowego zwrotu za zamówienie, jak samodzielnie edytować dostępne metody płatności, jak zautomatyzować wypłatę środków. Podpięcie bramki płatn