wakacje-w-e-commerce-jak-przetrwac-ten-trudny-czas-w-e-handlu
Wakacje w e-commerce - jak je przetrwać?

Lato to bardzo często dość „martwy” sezon w e-commerce. Wielu naszych klientów jest na wakacjach i zakupy inne niż te związane z wyjazdem nie są ich priorytetem. Oczywiście wiele zależy tu od branży – jeśli np. sprzedajesz sprzęt do nurkowania, prawdopodobnie to właśnie w tym sezonie odnotowujesz największy zysk. Mimo to dla większości e-sklepów, lato nie jest najbardziej atrakcyjnym okresem. Co zrobić w takiej sytuacji? Wydawać mnóstwo pieniędzy na reklamę? A może dać klientowi odpocząć od siebie, by w sezonie wrócić ze zdwojoną siłą? Przeczytaj kilka porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Dlaczego sprzedaż latem spada?

Powodów jest kilka. Być może Twoi klienci oszczędzają pieniądze na wakacyjne szaleństwa i nie chcą w tym czasie wydawać zbyt wiele na zbędne w danej chwili produkty? A może winę ponoszą sieciówki, które w tym okresie wprowadzają duże obniżki cen towarów, aby mimo gorszego czasu przyciągnąć klientów, tworząc tym samym sporą konkurencję dla e-sklepów? Z drugiej strony trudno dziwić się spadającym zainteresowaniem e-zakupów – w takim czasie przeważnie wolimy spędzać czas na świeżym powietrzu, cieszyć się słońcem i dobrą pogodą, co może być kolejną przyczyną mniejszych obrotów w okresie wakacyjnym. Tak czy inaczej nie da się ukryć, że wyniki spadają, co potwierdzają liczne badania rynku.

Co zrobić by zwiększyć sprzedaż?

Jest kilka rozwiązań, które mogą pomóc nam przetrwać ten trudny dla e-biznesu okres. Oczywiście nie istnieje w tym aspekcie jedna złota metoda – każdy e-biznes jest inny, są jednak pewne dość uniwersalne rady, które z pewnością warto wdrożyć.

Podporządkuj asortyment pod swoich klientów

Po pierwsze możemy spróbować dostosować nasz asortyment do sezonu letniego. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Gdy trudnimy się głównie sprzedażą, np. odzieży narciarskiej, nie łatwo będzie nam namówić klienta na taki zakup w momencie, gdy on właśnie wybiera się na urlop do Grecji czy Hiszpanii. Biznesów sezonowych jest jednak wbrew pozorom niewiele i w większości przypadków da się nieco zmodyfikować ofertę tak, by dostosować ją do letnich trendów.

Reklama dźwignią handlu!

Oczywiście pod warunkiem, że jest dopasowana do sytuacji. Dostosowanie reklamy do wakacyjnego klimatu to absolutny must have. Letni newsletter wyróżniający się na tle innych przykuje wzrok potencjalnych klientów. E-mail marketing może zdziałać cuda pod warunkiem, że jest odpowiednio wykonany i dostosowany do aktualnych potrzeb klientów. Skoro wiemy już, że prawdopodobnie w tym okresie zajęci są planowaniem wakacyjnego urlopu, warto im nieco pomóc i podesłać, np. newsletter z podróżniczymi tipami, czy najlepsze aplikacje pomagające w wakacyjnym zwiedzaniu, dzięki czemu nie tylko pokażemy nasz produkt, ale także damy konkretną wiedzę. Bycie ekspertem, wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów i zainspirowanie ich pomoże zbudować przywiązanie do marki.

Newslettery, które ułatwią naszym klientom przedurlopowe pakowanie, poprzez stworzenie dla nich listy zakupowej, tzw. whish list, czy pomysły na letnie stylizacje, których nie znajdą na sklepowych półkach to zawsze dobry content, który zainteresuje odbiorców.

Odpowiedni content marketing

Treści dotyczące pośrednio naszych produktów powinniśmy zacząć zamieszczać już jakiś czas przed sezonem. Jeśli sprzedajemy sprzęt do nurkowania, poza sezonem także możemy napisać ciekawy artykuł, np. o tym jak dbać o niego w ciągu całego roku, co będzie dawką wiedzy a także przypomni klientom o zakupie preparatów do konserwacji lub samego sprzętu, jeśli jeszcze go nie posiadają.

Wakacje to czas na nowe cele

Lato to znakomity czas na zmiany i odświeżenie biznesu. Chwila przerwy pomoże nam przemyśleć w którą stronę zmierzamy, a okres mniejszego zainteresowania zdecydowanie sprzyja rewolucji.

To idealny czas na pracę nad rozbudową zasięgu poprzez działania content marketingowe - niezależnie od tego, czy chcemy powiększyć bazę mailingową, czy rozmiary list remarketingowych, warto w tym tzw. „martwym sezonie” opublikować ciekawe treści, które będą nie tylko sprzedawać, ale także dostarczać wartości samej w sobie.

Rabaty i darmowa dostawa

Po trzecie możemy, a właściwie zdecydowanie powinniśmy pokusić się o wakacyjne rabaty. Obniżki cen czy darmowe dostawy to od wielu lat najpopularniejsze sposoby na zdobycie klienta.  Dobrym pomysłem jest też atrakcyjny cross-selling, czyli proponowanie dodatkowych produktów przy zakupie tych, które aktualnie ogląda w Twoim sklepie użytkownik. Warto aby wpisały się one w wakacyjny klimat i potrzeby odbiorców – może zwiększyć to szansę na sprzedaż nawet w okresie wakacyjnym. I choć wyprzedaże nie są jedynym sposobem na pozyskanie klientów, obniżka cen lub darmowa dostawa potrafią przyciągnąć wielu niezdecydowanych użytkowników.

Podobne artykuły


rok-z-tpay
Aktualności Tpay
07.01.2019

Jak rynek płatności będzie rozwijał się w 2019 roku? Kto rozdaje karty w branży? Jak na tle konkurencji wypada Tpay.com? Czy na rynku jest jeszcze miejsce dla kolejnego gracza? Wszystkiego dowiecie się z wywiadu z prezesem Tpay – Pawłem Działakiem w serwisie Puls Biznesu. Kliknij w link https://www.pb.pl/rynek-platnosci-wchodzi-na-nowy-p

Platnosc-za-checkout
Aktualności Tpay
02.03.2020

Jak zachęcić klientów do wykonania dodatkowego zakupu, bez ryzyka porzucenia przez niego koszyka? Poznaj płatności za checkoutem z banera reklamowego od Tpay i dowiedz się jakie nowe możliwości otwiera to przed Twoim sklepem. Zakupy bezpośrednio z banera reklamowego Słyszałeś/ łaś o takim narzędziu jak Widget One Click? To interaktywny

glodny-pl-skladanie-zamowienia-oraz-blik-oneclick-z-tpay-com
Ecommerce
30.08.2018

Według danych serwisu STATISTA rynek światowego zamawiania jedzenia w roku 2018 osiągnie wartość 121,8 mld USD, osiągając w ciągu najbliższych czterech lat przyrost rok do roku aż o 23%. Na przykładzie Glodny.pl, serwisu o Szwedzkim rodowodzie, od roku prężnie rozwijającym się w kraju nad Wisłą postanowiliśmy sprawdzić jakie istotne elementy składa