PSD 2

PSD2 to nowa dyrektywa unijna, która zastępuje PSD z 2007 roku.

Czym jest PSD 2?

PSD2 to nowa dyrektywa unijna, która zastępuje PSD z 2007 roku. W Polsce wdrożenie dyrektywy nastąpi 14 września 2019 roku. PSD2 to sporo zmian w bankowości. To nowe możliwości dla fintechów, a także większy nacisk na kwestie bezpieczeństwa transakcji. Nowe regulacje wprowadzają SCA, czyli silne uwierzytelnienie którego celem jest zapewnienie wyższego poziomu wiarygodności i odporności na fraudy.

Dlaczego SCA jest takie ważne?

Unia Europejska wprowadziła przepisy dotyczące SCA do dyrektywy PSD2, aby poprawić bezpieczeństwo płatności i zwiększyć ochronę konsumentów. Pomimo, że rynek polski jest jednym z najmniej zdefraudowanych w całej Unii Europejskiej, nowe przepisy dadzą Twoim klientom jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

sca_dlaczego

SCA


To procedura obejmująca użycie dwóch lub więcej następujących elementów, klasyfikowanych jako:

Wiedza

np. hasła, PINy, kolory, obrazy lub ikony.

Coś co użytkownik posiada

Sprzętowe tokeny, sprzętowe karty inteligentne, karty zdrapki, książki kodowe.

Cecha klienta

Odciski palców, wzór tęczówki, rozkład żył, czy twarz.

Co dyrektywa PSD 2 zmienia dla Twojej firmy?

Nowe przepisy będą miały wpływ na handel elektroniczny i spowodują konieczność wdrożenia zasad silnego uwierzytelnienia. Operatorzy tacy, jak np. Tpay, przygotowują się na nadchodzące zmiany tak, by od 14 września zagwarantować klientom wymagane przez przepisy zabezpieczenia. Poza tym bez obaw - dla Ciebie nie zmieni się tak wiele! Po prostu Twoi klienci będą musieli dodatkowo potwierdzać niektóre transakcje, np. za pomocą rozwiązań biometrycznych lub kodu SMS i tym podobnych. Z pewnością nie wpłynie to na konwersję w Twoim sklepie!

psd_zmianydla_firmy
psd-transakcje

Czy wymogom podlegają wszystkie transakcje?

Nie wszystkie transakcje będą musiały być weryfikowane za pomocą 3DS. Zwolnione z tego obowiązku będą:

  • Transakcje do 30 euro – w przypadku transakcji kartowych zdalnych
  • Transakcje do 50 euro – w przypadku transakcji kartowych zbliżeniowych

Od każdej reguły są jednak wyjątki – nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli użytkownik wykona co najmniej 6 następujących po sobie transakcji u jednego sprzedawcy (nawet o niskiej wartości), lub jeśli wartość zakupów przekroczy łącznie 100 euro (lub 150 euro dla transakcji zbliżeniowych), wówczas obowiązywać będą zasady silnego uwierzytelnienia.

Drugim przypadkiem wyłączenia transakcji z 3DS są Merchant Initiated Transaction, czyli te zainicjowane przez sprzedawcę, odbywające się regularnie, których kwota może różnić się w poszczególnych miesiącach (np. rachunki).

PSD 2 to szanse na rozwój branży fintech

Zgodnie z regulacją, banki mają zapewnić uprawnionym do tego podmiotom trzecim możliwość korzystania z danych swoich klientów. Otwarta bankowość oznacza nie tylko rywalizację banków z fintechami i większą rywalizację między samymi bankami, ale także – a może przede wszystkim – nowe możliwości rozwoju dla fintechów.

fintechrozwoj