PSD 2 to dyrektywa unijna zwiększająca zabezpieczenia transakcji internetowych
PSD 2 to nowa dyrektywa unijna, która zastępuje PSD z 2007 roku. W Polsce dyrektywę wdrożono 14 września 2019 roku.
PSD 2 to sporo zmian w bankowości - nowe możliwości dla fintechów, a także większy nacisk na kwestie bezpieczeństwa transakcji. Nowe regulacje wprowadziły SCA, czyli silne uwierzytelnienie, którego celem jest zapewnienie wyższego poziomu wiarygodności i odporności na fraudy.
Unia Europejska wprowadziła przepisy dotyczące SCA do dyrektywy PSD 2, aby poprawić bezpieczeństwo płatności i zwiększyć ochronę konsumentów. Pomimo, że rynek polski jest jednym z najmniej zdefraudowanych w całej Unii Europejskiej, nowe przepisy dadzą Twoim klientom jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.
To procedura obejmująca użycie dwóch lub więcej następujących elementów, klasyfikowanych jako:
np. hasła, PINy, kolory, obrazy lub ikony.
Sprzętowe tokeny, sprzętowe karty inteligentne, karty zdrapki, książki kodowe.
Odciski palców, wzór tęczówki, rozkład żył, czy twarz.
Nowe przepisy mają wpływ na handel elektroniczny i wymagają wdrożenia zasad silnego uwierzytelnienia. Operatorzy, tacy jak Tpay, dostosowali się zmian, aby zapewniać wszystkie wymagane przez przepisy zabezpieczenia. Twoi klienci mogą więc potwierdzać niektóre transakcje, np. za pomocą rozwiązań biometrycznych lub kodu SMS. Nie wpływa to na konwersję w Twoim sklepie.
Nie wszystkie transakcje są weryfikowane za pomocą 3DS. Zwolnione z tego obowiązku są:
Od każdej reguły są jednak wyjątki – nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli użytkownik wykona co najmniej 6 następujących po sobie transakcji u jednego sprzedawcy (nawet o niskiej wartości), lub jeśli wartość zakupów przekroczy łącznie 100 euro (lub 150 euro dla transakcji zbliżeniowych), wówczas obowiązywać będą zasady silnego uwierzytelnienia.
Drugim przypadkiem wyłączenia transakcji z 3DS są Merchant Initiated Transaction, czyli te zainicjowane przez sprzedawcę, odbywające się regularnie, których kwota może różnić się w poszczególnych miesiącach (np. rachunki).
Komisja Nadzoru Finansowego 31 lipca 2020 r. rozszerzyła zakres świadczonych przez nas usług płatniczych o:
- przekaz pieniężny,
- inicjowanie transakcji płatniczej (PIS),
- dostęp do informacji o rachunku (AIS).
AIS i PIS to usługi, które przewiduje dyrektywa PSD 2. Aktualna licencja stanowi potwierdzenie świadczenia przez nas najwyższej jakości usług oraz standardów bezpieczeństwa!