Stokenizowane płatności ułatwiają płacenie za zakupy online z kilku powodów. Dowiedz się, czym są tokeny sieciowe, jak usprawniają zakupy w e-commerce i w jaki sposób Tokenizacja Plus może zwiększyć konwersję w sklepie internetowym!
Tokenizacja to proces, który zyskuje na popularności na całym świecie. Polega na zastępowaniu wrażliwych danych kart płatniczych unikalnymi tokenami, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo płatności,w tym minimalizuje ryzyko oszustw.
Według badania Mastercard „Paid in Poland: A story of choice”, Polacy uznają stokenizowane płatności za jedne z najszybszych i najwygodniejszych metod płacenia za zakupy online. Technologia ta z jednej strony wspiera ochronę danych e-konsumentów, a z drugiej usprawnia proces zakupowy. Korzyści te rosną, gdy do gry wkraczają tokeny sieciowe - czytaj dalej, aby poznać wszystkie szczegóły!
Token, tokenizacja, tokenizacja sieciowa i Tokenizacja Plus - co to jest
Zapoznaj się z poniższymi terminami, aby w pełni zrozumieć i dobrze wykorzystać możliwości, jakie daje tokenizacja!
Tokenizacja - technologia, która zastępuje wrażliwe dane unikalnym, zaszyfrowanym identyfikatorem - tokenem.
Token - unikalny ciąg znaków zastępujący wrażliwe dane karty płatniczej. Nie ma wartości poza konkretnym środowiskiem i nie może być użyty poza nim, co zwiększa bezpieczeństwo transakcji.
Tokenizacja sieciowa i token sieciowy - proces tokenizacji karty płatniczej może być realizowany przez sieci kart płatniczych (Visa, Mastercard). W tym modelu tokenizacja jest zarządzana przez sieć kartową, co umożliwia szerokie zastosowanie tokenów (w tym przypadku tokenów sieciowych) w różnych kanałach płatniczych i zwiększa spójność oraz bezpieczeństwo transakcji. Token sieciowy nazywany jest czasem tokenem Visa lub tokenem Mastercard.
Tokenizacja karty płatniczej - proces zastępowania numeru karty płatniczej (PAN) unikalnym tokenem. Dzięki temu dane karty płatniczej są przechowywane w “cyfrowym sejfie”. Sprzedawcy udostępniany jest token, nie dysponuje on wrażliwymi danymi płatniczymi płatnika, co minimalizuje ryzyko np. kradzieży danych.
Tokenizacja karty płatniczej może odbywać się w dwóch miejscach:
- W Tpay - wówczas Tpay generuje token reprezentujący dane karty płatniczej, a sprzedawcy przekazywany jest Tpay token. Tak zapisana karta to Card-on-File (COF).
- U acquirera - wówczas token wydawany jest przez acquirera (np. Elavon lub Bank Pekao) i przekazywany do Tpay, który otrzymany token zapisuje i przekazuje sprzedawcy, dzięki czemu może on realizować kolejne płatności dla danej karty.
Tokenizacja Plus - usługa w Tpay, w ramach której Tpay w imieniu sprzedawcy realizuje tokenizację sieciową. Uzyskany token sieciowy umożliwia sprzedawcy realizowanie kolejnych płatności dla danej karty. W ramach usługi sprzedawca otrzymuje również informację o zmianie statusu karty przypisanej do tokenu sieciowego (np. że wydano nową) oraz prezentację wizerunku karty.
Co zyskuje sklep internetowy, dzięki Tokenizacji Plus
Podsumowując, Tpay zapewnia integrację z systemami organizacji kartowych realizującymi tokenizację sieciową i pośredniczy w pozyskiwaniu tokenów sieciowych przekazywanych sprzedawcom. Co dzięki temu zyskują sklepy?
Tokenizacja Plus po pierwsze zwiększa to bezpieczeństwo, czyli pomaga spełnić jeden z kluczowych czynników zakupowych. Po drugie wiążą się z nią dodatkowe usługi pozytywnie wpływające na sprzedaż w e-commerce:
- Gdy stokenizowana karta płatnicza przestanie być ważna i płatnik w jej miejsce otrzyma nową, nastąpi automatyczne przedłużenie jej tokena. Dzięki temu płatności cykliczne będą kontynuowane bez potrzeby interwencji sklepu czy właściciela karty.
- Konsument podczas płacenia może zobaczyć wizerunek swojej stokenizowanej karty (zobacz grafikę powyżej), co zwiększy jego zaufania do transakcji i sklepu.
- Sprzedawca otrzymuje powiadomienia o zmianie statusu karty, czyli np. o tym, że wydano nową lub że karta została zawieszona. Takie informacje mogą być podstawą do kontaktu z klientem i pomóc w ponowieniu np. subskrypcji na produkt czy usługę.
Tokenizacja Plus dostępna jest w Tpay dla integracji po API.
Jak skorzystać z usługi Tokenizacja Plus w Tpay
O tym, jak skorzystać w Tpay z Tokenizacji Plus opowiada Przemysław Basiak, Product Manager w Tpay:
Tokenizacja Plus jest wewnętrznym rozszerzeniem tokenizacji o tokeny sieciowe oraz o rozbudowane i dodatkowe notyfikacje, dlatego wdrożenie tej usługi wygląda podobnie do implementacji dotychczasowego rozwiązania tokenizacji.
Bez zmian pozostaje etap tokenizowania danych karty przez API. Natomiast dotychczasową bramkę (odbierającą token po stokenizowaniu danych) warto rozszerzyć o obsługę informacji o statusach tokenu (“aktualizacja”, “zawieszony”, “usunięty”) oraz zaplanować ich wykorzystanie.
Na przykład:
- Po odebraniu notyfikacji o aktualizacji tokenu: pobrać nowe dane dotyczące przypisanej karty (np. zmieniona grafika karty, nowa data upłynięcia) i odświeżone dane prezentować płatnikom.
- Po odebraniu notyfikacji o zawieszeniu karty: wysłać informację do płatnika o konieczności odblokowania karty w celu umożliwienia jej obciążenia.
- Po odebraniu notyfikacji o usunięciu karty: powiadomić płatnika o konieczności zmiany sposobu opłacania, ponieważ obecna karta już nie jest dostępna.
Przejście z tokenizacji na Tokenizację Plus w opcji minimalnej jest praktycznie bezkosztowe, choć warto rozbudować implementację, ponieważ może to przynieść korzyści w postaci większej konwersji płatności kartą.
Tokenizacja a płatności cykliczne (rekurencyjne)
Płatności cykliczne, zwane również rekurencyjnymi, polegają na automatycznym i regularnym pobieraniu ustalonej kwoty od klienta w określonych odstępach czasu za wybraną usługę lub produkt, po wcześniejszym wyrażeniu przez klienta zgody na takie rozliczenie. Z płatnościami rekurencyjnym użytkownik nie musi każdorazowo wykonywać płatności samodzielnie i ma stały dostęp do usługi lub produktu (np. muzyka, siłownia, opieka medyczna).
Płatności cykliczne mogą być realizowane z użyciem kart płatniczych i BLIKA Płatności Powtarzalne.
Co Tokenizacja Plus zmienia w płatnościach cyklicznych:
- Dzięki automatycznemu przedłużeniu tokena, płatności cykliczne są kontynuowane bez potrzeby interwencji sklepu czy właściciela karty.
- Dzięki temu, że sklep otrzymuje informację o zmianie statusu karty płatniczej przypisanej do tokena, może skontaktować się z klientem w celu zabezpieczenia ciągłości płatności.