Świat online, w tym także obszar e-commerce, zmierza do coraz większej dostępności i wygody korzystania z jego zawartości. Potrzebujemy bardziej elastycznych sklepów online, które można dostosować do zmieniających się oczekiwań klientów - to często znacząca inwestycja. Czy jednak, w przypadku gotowych platform e-commerce, jest możliwe stworzenie naprawdę dobrego sklepu bez umiejętności programistycznych? Z pomocą może przyjść WooCommerce Blocks.

Trend low-code i no-code (LCNC) przybiera na sile, wpisując się w potrzebę szybkiego i relatywnie niedrogiego tworzenia e-sklepów, stron WWW i aplikacji. Rozwiązania te aktywnie wspierają najwięksi producenci oprogramowania, którzy upatrują w grupie klientów bez doświadczenia programistycznego niszy do szybkiego rozwoju swoich platform.

Czym jest no-code/low-code?

Rozwiązania LCNC opierają się o główne założenie, że do stworzenia końcowego produktu nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza programistyczna. W zależności od typu platformy do tworzenia oprogramowania możemy wyróżnić jej dwa rodzaje:

  • Low-code - narzędzia, do korzystania z których użytkownik potrzebuje jedynie niewielkiej wiedzy programistycznej, głównie w zakresie integracji aplikacji.
  • No-code - zakładający możliwość tworzenia w pełni użytecznych aplikacji z gotowych komponentów, a jednocześnie nie wymaga jakiejkolwiek wiedzy z zakresu programowania.

Rozwiązania no-code są często wykorzystywane przy tworzeniu sklepów online. Formuła czytelnych elementów o określonych właściwościach pozwala stworzyć e-commerce zgodny z oczekiwaniami klientów i możliwy do rozwijania bez konieczności angażowania specjalistów IT.

WooCommerce Blocks: no-code dla sklepu online

Jednym z popularniejszych rozwiązań NC jest WooCommerce Blocks, oparte o otwarty kod źródłowy, pozwalające na stworzenie w pełni funkcjonalnego e-sklepu za pomocą predefiniowanych “bloczków”.

Działając na zasadzie “przeciągnij i upuść”, WooCommerce Blocks daje możliwość zaplanowania wyglądu i funkcjonalności sklepu dzięki np. aktywnym filtrom produktów, koszykowi, polecanym produktom czy recenzjom. Wszystkie te komponenty, ułożone w swego rodzaju makiecie sklepu, będą responsywne, dobrze dopasowane i niemal natychmiast gotowe do implementacji w sklepie

Prężnie działająca społeczność skupiona wokół platformy WooCommerce docenia też liczne nowe funkcjonalności, z których można korzystać już w wersji beta, biorąc aktywny udział w testach i kreowaniu nowych “bloczków”.

Proste płatności online

Podążając za rosnącym w siłę trendem LCNC, dostawcy rozwiązań IT przygotowują własne rozwiązania kompatybilne z platformami opartymi na predefiniowanych modułach. Popularne wtyczki rozszerzające działanie platformy e-commerce o nowe funkcjonalności pozwalają zapewnić sklepowi online szeroki wybór opcji dodatkowych przy jednoczesnym utrzymaniu mechanizmu low-code/no-code.

Wraz z najnowszą aktualizacją wtyczki Tpay dla WooCommerce wdrożyliśmy także integrację bramki płatniczej Tpay z modułami WooCommerce Blocks. Dzięki temu usprawnieniu proces płatności zachowuje zgodny z UX interfejs, niezależnie od ułożenia poszczególnych komponentów.

Pobierz wtyczkę WooCommerce od Tpay. Znajdziesz tam też dokumentację techniczną

Więcej o integracji Tpay w WooCommerce przeczytasz tutaj.