Czasy kiedy jesień życia kojarzyła się z wykluczeniem technologicznym i samotnością zdecydowanie minęły. Aż 65% użytkowników po 55 roku życia uważa, że zakupy w sieci są tak samo bezpieczne jak te w realu. Dodatkowo populacja osób powyżej 60 roku życia wzrasta! Szacuje się, że w 2050 roku seniorzy będą stanowili ponad 40% ogólnej liczby ludności. Nie warto więc lekceważyć tej grupy w odbiorców w sprzedaży internetowej – to potężna grupa. Jak trafić do tej części e-klientów?

Postaw na intuicyjność

Pomiędzy 25 a 60 rokiem życia umiejętność korzystania ze stron internetowych spada średnio o 0,8% co rok. Starsi użytkownicy potrzebują nieco więcej czasu, by przejść przez proces zakupowy, czy płynnie poruszać się po witrynie. Postaw na prostotę! Intuicyjne rozwiązania działają tylko na Twoją korzyść. Zadbaj o czytelne, dobre zdjęcia.

Nie ukrywaj dodatkowych kosztów

Ta zasada jest istotna nie tylko w przypadku starszych użytkowników, jednakże to oni najszybciej zrezygnują z tego powodu z Twoich usług. Postaraj się, aby cena była widoczna i czytelna. Nie pozwól by Twoi klienci porzucali koszyk w momencie dokonywania płatności. Dodatkowe koszty, które pojawią się dopiero po przejściu przez cały proces mogą tylko i wyłącznie zniechęcić seniora do Twojego e-sklepu. Wyobraź sobie, że jesteś starszym człowiekiem, któremu przejście przez proces zakupowy zajęło sporo czasu. Na końcu, gdy już niemalże zakupiłeś towar, dowiadujesz się o kolejnych, dodatkowych kosztach. Prawdopodobnie nie wrócisz już do tego sprzedawcy.

Wiele metod płatności

Pomimo, że seniorzy coraz częściej otwierają się na nowoczesne formy płatności i wielu z nich korzysta już, np. z płatności mobilnych, warto pamiętać, że nie wszyscy są wystarczająco zaawansowani technologicznie. Do swojego e-commerce wybierz operatora płatności, który oferuje szeroki wachlarz dostępnych metod finalizacji zakupu. Pozwól klientom wybrać ich ulubioną metodę płatności.

Nie ukrywaj ważnych informacji małym druczkiem

Wielu seniorów narzeka, że nie jest w stanie przeczytać wszystkiego, co znajduje się na stronie ze względu na słabnący wzrok.  Nie zmuszaj ich do jeszcze większego wysiłku! Podawaj wszystkie informacje jasno i czytelnie – przecież nie masz nic do ukrycia!

Unikaj stygmatyzacji

Pomimo, że Twój target to osoby 55+, nie traktuj ich jak zacofanych technologicznie. Unikaj określeń, które mogą sprawić, że poczują się one klasyfikowane jako osoby w podeszłym wieku. Zadbaj o prostotę witryny, dobrą komunikację i zaangażowanie odbiorców, ale bez zbędnego podkreślania wieku Twoich klientów.

Angażuj!

Użytkownicy zaangażowani w akcje marketingowe, konkursy itd z pewnością chętniej zakupią u Ciebie produkt, niż te dla których marka jest obojętna.

Pracuj nad lojalnością

Seniorzy zdecydowanie trudniej adaptują się do nowej sytuacji, niż osoby młode. Postaraj się wytworzyć więź z klientem. Buduj zaufanie poprzez odpowiednią komunikację, akcje marketingowe itp. Prawdopodobieństwo, że lojalny senior, który jest zadowolony z Twoich usług odejdzie do konkurencji jest mniejsze, niż w przypadku młodych klientów, którzy są bardziej skłonni do eksperymentowania z innymi markami.