Crowdfunding-tpay1

Na czym polega crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe

Jeśli pomysł na biznes ma wejść w życie lub dalej się rozwijać, niezbędne jest posiadanie wystarczających środków. Opcji finansowania jest kilka, a jedną z coraz głośniejszych crowdfunding. Dowiedz się, na czym polega wspieranie przez wielu inwestorów, na ogół indywidualnych, oraz jaką rolę w tym procesie pełnią platformy crowdfundingowe i operator płatności.

Czym jest crowdfunding? To finansowanie społecznościowe polegające na zaprezentowaniu danego projektu szerokiemu gronu inwestorów i zebraniu od nich środków niezbędnych na jego uruchomienie lub rozwój. Taka forma finansowania jest dostępna poprzez różne serwisy crowdfundingowe. Crowdfunding w Polsce umożliwiają takie platformy, jak Beesfund, Crowdway, Crowdconnect czy Wspieram.to.

Inwestorzy, po stwierdzeniu, że dany projekt ich interesuje, mogą przeznaczyć na niego określoną sumę i w ten sposób pomóc w jego realizacji. W zamian otrzymują różnego rodzaju benefity, np. pierwszeństwo w dostępie do nowej usługi lub produktu, zniżkę na produkty danej firmy, gadżety związane z przedsięwzięciem. Najczęściej forma korzyści jest uzależniona od wielkości wsparcia – im więcej dana osoba zainwestuje, tym na więcej może liczyć. W przypadku crowdfundingu udziałowego (inwestycyjnego), o którym więcej piszemy poniżej, największą korzyścią jest oczywiście udział w kapitale zakładowym spółki.

Inne rodzaje crowdfundingu, nieco mniej popularne lub przeznaczone dla konkretnego rodzaju projektów, to:

  • Crowdfunding dotacyjny, gdzie inwestorzy nie liczą na nic w zamian, lecz czerpią satysfakcję z możliwości wsparcia ważnego dla nich celu czy przedsięwzięcia. Z takiego rozwiązania korzystają organizacje pozarządowe.
  • Crowdfunding pożyczkowy (ang. crowdlending), gdzie inwestorzy spodziewają się zwrotu wpłaconych środków wraz z uzgodnionymi odsetkami.

Bezpieczeństwo w crowdfundingu

W crowdfundingu dość powszechna jest zasada, że jeśli projekt nie osiągnie oczekiwanego progu finansowania, wpłacone środki są inwestorom zwracane. Oczywiście są też platformy crowdfundingowe, które oferują finansowanie tzw. elastyczne (ang. flexible funding). W takiej sytuacji środki trafiają do przedsiębiorcy niezależnie od tego, jaką kwotę uda mu się uzyskać. 

Jak jeszcze zwiększany jest komfort inwestorów? Domy maklerskie, zajmujące się crowdfundingiem inwestycyjnym, są podmiotami nadzorowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) i korzystają z usług operatorów płatności, którzy również podlegają jej surowym wymaganiom. Często, jako inwestor, na potrzeby zapoznania się z ofertą, nie trzeba przekazywać żadnych danych, natomiast na etapie dokonywania płatności, korzysta się z pełnego szyfrowania i certyfikatów potwierdzających jakość usługi oraz jej bezpieczeństwo. Crowdfunding inwestycyjny przebiega w następujący sposób:

Crowdfunding udziałowy (inwestycyjny)

 Ten rodzaj crowdfundingu jest ściśle powiązany z akcjami danej firmy (emitenta) - inwestorzy oprócz otrzymania tzw. nagród, przede wszystkim stają się udziałowcami spółki, czyli otrzymują część zysku, jaki wypracowała firma. Z tego względu crowdfunding udziałowy jest często określany także jako inwestycyjny lub nazywany crowdinvestingiem.

- Mamy bardzo duże doświadczenie we współpracy z domami maklerskimi specjalizującymi się w crowdfundingu inwestycyjnym. Współpracujemy między innymi z grupą INC, prowadzącą platformę  CrowdConnect.pl , która jest partnerem crowdfundingowym GPW i wprowadziła na rynek NewConnect już ponad 70 spółek. Dzięki infrastrukturze najwyższej jakości zawsze jesteśmy gotowi na godziny emisji i potrafimy udźwignąć dużą liczbę transakcji w krótkim czasie - opowiada Mateusz Wachowski, Key Account Manager w Tpay.

Rola operatora płatności w crowdfundingu

Operatorzy płatności pełnią w crowdfundingu rolę finansowego pośrednika pomiędzy inwestorami a właścicielem danego przedsięwzięcia i serwisem crowdfundingowym. Zapewniają szybką i bezproblemową obsługę wpłat oraz ewentualnych zwrotów (w przypadku niepowodzenia projektu).

 - Od początku działania platformy CrowdConnect nasi emitenci współpracują z Tpay. Podczas wybierania partnera bardzo ważne było dla nas doświadczenie w świadczeniu usług płatniczych. W crowdfundingu nie ma taryfy ulgowej - gdy jest czas emisji, wszystko musi działać bez zarzutu! Indywidualne podejście i otwartość na potrzeby nasze oraz naszych emitentów to bardzo ważne aspekty tej współpracy, ale nie tylko. Oboje posiadamy licencję KNF, ciąży więc na nas odpowiedzialność, a także troska o tak bardzo cenione dziś bezpieczeństwo. Cieszę się, że szczególnie w sytuacjach, gdy trzeba szybko działać, gdzie liczy się <tu i teraz>, nasi emitenci i my, nie jesteśmy dla Tpay klientem, a Tpay dla nas usługodawcą, lecz tworzymy zaufany zespół - mówi Piotr Zygmanowski, Wiceprezes Zarządu Domu Maklerskiego INC SA.

Jedną z firm, która na platformie CrowdConnect pozyskiwała inwestorów, jest Kubota .

Drugim ciekawym przykładem jest Stars.Space - spółka specjalizująca się w monetyzacji influencer marketingu, której wartość zapisów na akcje w ofercie publicznej wyniosła 4,55 mln złotych tj. pobiła polski rekord wartości kapitału pozyskanego w ramach crowdfundingu.

Wdrożenia Tpay w crowdfundingu

Crowdfunding inwestycyjny:

  • NavigatorCrowd.pl - na platformie znajdują się oferty publicznych spółek, które mają w planie wejście na rynku NewConnect lub Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w ciągu 1-3 lat. 
  • Dom maklerski INC - wspólnie zrealizowaliśmy projekt crowdfundingowy, który otrzymał ponad 4,5 miliona złotych wsparcia,
  • CrowdWay.pl - jedna z największych platform crowdinvestingu w Polsce, tylko w 2021 r. zebrała ponad 35 milionów złotych, w tym ponad 4 miliony dla CanPoland (projekt zamknięty w rekordowe 11 minut).

Crowdfunding społeczny:

  • BeesFund.com – na platformie działa ponad 74 tysiące inwestorów, którzy wsparli różnego rodzaju projekty na łączną kwotę przekraczającą 75 milionów złotych.  


Jeśli prowadzisz platformę crowdfundingową i szukasz zaufanego partnera, który zajmie się realizacją transakcji - zapraszamy do kontaktu ! Możesz liczyć na nasze ponad 10-letnie doświadczenie, bezpieczeństwo transakcji i elastyczną ofertę. 

Podobne artykuły


Ecommerce
01.03.2023

Dostawa to jeden z najważniejszych etapów procesu zakupowego w e-commerce. Na rynku dostępnych jest coraz więcej funkcji i narzędzi, które sprawiają, że dostawy są coraz lepiej dopasowane do potrzeb klientów. Jaką rolę pełni dostawa w procesie realizacji zamówienia i jak dbać o to, aby ten proces przebiegł sprawnie w e-c

Podcast
28.02.2023

Czy oprogramowanie sklepowe może pomóc w skalowaniu biznesu? Na jaką platformę się zdecydować: Saas czy Open Source? Przeczytaj wywiad z Adrianem Prędkiewicz z Selly i poznaj odpowiedzi na te pytania. Marta Kwiatkowska: Czym zajmuje się Twoja firma i za jaki obszar w niej odpowiadasz? Adrian Prędkiewicz: Selly zajmuje się tworzeniem i utrz

Ecommerce
14.02.2023

Rynek e-commerce dynamicznie się rozwija, a wraz z nim – dostępne formy płatności. Aktualnie klienci mogą wybierać spośród przynajmniej 10 różnych metod płatności dostępnych na polskim i europejskim rynku. Co więcej, praktycznie wszystkie te metody są przyjazne dla urządzeń mobilnych, co sprzyja rozwojowi m-commerce, czyli handl