jak-nowoczesne-formy-platnosci-odmienily-nawyki-zakupowe-polakow
Jak nowoczesne metody płatności odmieniły nawyki zakupowe polaków Polaków?

BLIK, płatności zbliżeniowe, Google Pay, Apple Pay… formy płatności, które wywarły wpływ na sposób robienia zakupów można by wymieniać godzinami. Polacy pokochali płatności zbliżeniowe, a w ostatnim czasie także mobilne karty „zapisane” w smartfonach.

Płacenie kartą zapisaną w telefonie jest tak samo bezpieczne jak plastikiem, a jednak nie musimy nosić ze sobą portfela. Czy za jakiś czas uda się przechowywać w telefonie także dokumenty, a portfele staną się zupełnie bezużyteczne?Ludzie z natury są leniwi – ta stara jak świat mantra nie traci na aktualności. I bardzo dobrze! To wbrew pozorom właśnie nasze lenistwo popycha technologię do przodu. Potrzeba ułatwiania sobie życia spowodowała postęp cywilizacyjnego i rozwój ludzkości.

Tak długo jak będą rozwijały się płatności, będą rozwijały się zakupy. Pomysłowość ludzka w tym zakresie jest niewyobrażalnie wielka. Być może za jakiś czas to maszyny będą robiły zakupy za nas. Patrząc na popularność Alexy, która już teraz przypomina o wielu prozaicznych czynnościach jak np. uzupełnienie zapasów mleka w lodówce, jest to wysoce prawdopodobne. Na tej podstawie jesteśmy w stanie przewidzieć, że kiedyś nasz inteligentny asystent sam będzie robił za nas zakupy, a my przestaniemy zwracać na to uwagę. Patrząc na rozwój sztucznej inteligencji i robotów humanoidalnych, takich jak np. Sophia, można dojść do wniosku, że scenariusze rodem z „Black Mirror” są bliżej niż nam się wydaje. Ale zejdźmy na ziemię i skupmy się na technologiach, którymi dysponujemy już teraz.

Seniorzy też kupują online

Z danych ARC Rynek i Opinia wynika, że aż jedna czwarta użytkowników w wieku 57+ kupuje online, a jedna trzecia planuje zwiększyć wydatki na zakupy w internecie. To bardzo przyzwoity wynik, który pokazuje, że seniorzy nie boją się nowych technologii i starają się nie zostawać w tyle.

Starsi e-klienci są również zainteresowani nowoczesnymi metodami płatności, choć może nie w aż takim zakresie jak millenialsi. Mimo to 14% konsumentów po 57 roku życia deklaruje chęć zapłacenia urządzeniem mobilnym.

Zakupy na raty – dlaczego nie?

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości odroczonych płatności. Zainteresowanie taką formą  naturalnie wykorzystują e-sklepu oferując coraz to nowe możliwości odroczenia płatności. Jeśli platforma e-commerce zadba o dobrego operatora płatności, który udostępni możliwość płatności ratalnych. Taką formę dokonania zapłaty umożliwia swoim Merchantom Tpay.com, co powoduje że klienci nie muszą martwić się brakiem wystarczających środków na koncie w momencie zakupu. To powoduje, że wielu z nich jest bardziej skorych do skorzystania z oferty e-sklepu.

Wiele platform e-commerce wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów oferując im wiele możliwości zapłaty, skracając tym samym drogę zakupową. To właśnie dlatego płatności BLIKIEM, Apple Pay, czy Google Pay są tak popularne – nikt z nas nie lubi marnować czasu wykonywanie dodatkowych kroków zakupowych. Tym bardziej, że dysponujemy już technologią, dzięki której wiele z nich możemy ominąć.

Bezpieczeństwo najważniejsze dla e-konsumentów

Nowe pojawiające się na rynku formy płatności przeważnie budzą początkowo delikatny niepokój. Wielu użytkowników boi się powierzać pieniądze nieznanym witrynom czy też robić przelew bezpośrednio na konto sprzedającego. Tu z pomocą przychodzą operatorzy płatności (tacy jak, np. Tpay.com), których zadaniem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa transakcji, a także ich usprawnienie.

Wg badań, blisko 8 proc. respondentów sprawdza, na czyje konto wędruje przelew. 7 proc. zwraca uwagę na to, czy sklep posiada certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo, a 6 proc. szuka logotypu operatora płatności.

Blisko 8 proc. respondentów sprawdza, na czyje konto wędruje przelew za zakupy. Prawie tyle samo osób zwraca uwagę na to, czy sklep internetowy posiada certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo transakcji (7 proc.) lub szuka logo znanego systemu płatności (6 proc.). Równocześnie 6 proc. respondentów przyznaje, że forma płatności nie ma dla nich żadnego znaczenia. Za najbardziej zachęcającą formę e-konsumenci uznają szybki przelew oferowany przez integratory płatności.

Czy telefon całkowicie zastąpi portfel?

Prognozy mówią, że tak. Coraz częściej kupujemy przez mobile i nic nie zapowiada aby trend ten miał się zmienić. Czy wobec tego smartfony całkowicie wyeliminują portfele? Istnieje duża szansa, że – jeśli nie powstanie alternatywna technologia – to tak. W momencie gdy uda się wprowadzić elektroniczne wersje dowodów osobistych, portfele faktycznie staną się bezużyteczne.

Ale co dalej?

Wyeliminowanie portfeli i płacenie telefonem wydaje się – w szczególności patrząc na ostatnie wdrożenia Google Pay i Apple Pay w Polsce – dość bliską perspektywą. Ale co będzie dalej? Czas pokaże…

Podobne artykuły


metainteligencja-czy-zmierzamy-na-kolejny-etap-rozwoju-ludzkosci
Ecommerce
24.07.2018

Sztuczna inteligencja to dziedzina, w której naukowcy pokładają ogromne nadzieje. Korzystamy z niej już teraz, jednakże jej działanie w naszym codziennym życiu jest jeszcze mocno ograniczone. Równie mocno fascynujące co sama sztuczna inteligencja są prądy intelektualne i rozwój naszej mentalności zmieniający się wraz z postępem technologicznym. To

inkubatory-przedsiebiorczosci-czy-warto-min
Ecommerce
30.08.2018

Czy wiesz, że aż dwie trzecie Polaków urodzonych po 1990 roku myśli o założeniu własnego biznesu? Działalność gospodarcza to jednak spore wyzwanie. Osobom mającym swój własny pomysł na biznes, w zaistnieniu na rynku mogą pomóc tzw. inkubatory przedsiębiorczości. Inkubatory przedsiębiorczości – dla kogo? Sposoby na rozkręc

pierwszy-sklep-online-od-czego-zaczac-min
Ecommerce
04.10.2018

Rynek e-commerce w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Według raportu „Gemius – E-commerce w Polsce w 2018 r.”, aż 56% internautów robiło już zakupy przez internet. Warto dodać, że wśród krajów europejskich, to w Polsce wartość tego rynku rośnie najszybciej. Przyszłość zakupów online rysuje się za