jak-nowoczesne-formy-platnosci-odmienily-nawyki-zakupowe-polakow

Jak nowoczesne metody płatności odmieniły nawyki zakupowe polaków Polaków?

BLIK, płatności zbliżeniowe, Google Pay, Apple Pay… formy płatności, które wywarły wpływ na sposób robienia zakupów można by wymieniać godzinami. Polacy pokochali płatności zbliżeniowe, a w ostatnim czasie także mobilne karty „zapisane” w smartfonach.

Płacenie kartą zapisaną w telefonie jest tak samo bezpieczne jak plastikiem, a jednak nie musimy nosić ze sobą portfela. Czy za jakiś czas uda się przechowywać w telefonie także dokumenty, a portfele staną się zupełnie bezużyteczne?Ludzie z natury są leniwi – ta stara jak świat mantra nie traci na aktualności. I bardzo dobrze! To wbrew pozorom właśnie nasze lenistwo popycha technologię do przodu. Potrzeba ułatwiania sobie życia spowodowała postęp cywilizacyjnego i rozwój ludzkości.

Tak długo jak będą rozwijały się płatności, będą rozwijały się zakupy. Pomysłowość ludzka w tym zakresie jest niewyobrażalnie wielka. Być może za jakiś czas to maszyny będą robiły zakupy za nas. Patrząc na popularność Alexy, która już teraz przypomina o wielu prozaicznych czynnościach jak np. uzupełnienie zapasów mleka w lodówce, jest to wysoce prawdopodobne. Na tej podstawie jesteśmy w stanie przewidzieć, że kiedyś nasz inteligentny asystent sam będzie robił za nas zakupy, a my przestaniemy zwracać na to uwagę. Patrząc na rozwój sztucznej inteligencji i robotów humanoidalnych, takich jak np. Sophia, można dojść do wniosku, że scenariusze rodem z „Black Mirror” są bliżej niż nam się wydaje. Ale zejdźmy na ziemię i skupmy się na technologiach, którymi dysponujemy już teraz.

Seniorzy też kupują online

Z danych ARC Rynek i Opinia wynika, że aż jedna czwarta użytkowników w wieku 57+ kupuje online, a jedna trzecia planuje zwiększyć wydatki na zakupy w internecie. To bardzo przyzwoity wynik, który pokazuje, że seniorzy nie boją się nowych technologii i starają się nie zostawać w tyle.

Starsi e-klienci są również zainteresowani nowoczesnymi metodami płatności, choć może nie w aż takim zakresie jak millenialsi. Mimo to 14% konsumentów po 57 roku życia deklaruje chęć zapłacenia urządzeniem mobilnym.

Zakupy na raty – dlaczego nie?

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości odroczonych płatności. Zainteresowanie taką formą  naturalnie wykorzystują e-sklepu oferując coraz to nowe możliwości odroczenia płatności. Jeśli platforma e-commerce zadba o dobrego operatora płatności, który udostępni możliwość płatności ratalnych. Taką formę dokonania zapłaty umożliwia swoim Merchantom Tpay.com, co powoduje że klienci nie muszą martwić się brakiem wystarczających środków na koncie w momencie zakupu. To powoduje, że wielu z nich jest bardziej skorych do skorzystania z oferty e-sklepu.

Wiele platform e-commerce wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów oferując im wiele możliwości zapłaty, skracając tym samym drogę zakupową. To właśnie dlatego płatności BLIKIEM, Apple Pay, czy Google Pay są tak popularne – nikt z nas nie lubi marnować czasu wykonywanie dodatkowych kroków zakupowych. Tym bardziej, że dysponujemy już technologią, dzięki której wiele z nich możemy ominąć.

Bezpieczeństwo najważniejsze dla e-konsumentów

Nowe pojawiające się na rynku formy płatności przeważnie budzą początkowo delikatny niepokój. Wielu użytkowników boi się powierzać pieniądze nieznanym witrynom czy też robić przelew bezpośrednio na konto sprzedającego. Tu z pomocą przychodzą operatorzy płatności (tacy jak, np. Tpay.com), których zadaniem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa transakcji, a także ich usprawnienie.

Wg badań, blisko 8 proc. respondentów sprawdza, na czyje konto wędruje przelew. 7 proc. zwraca uwagę na to, czy sklep posiada certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo, a 6 proc. szuka logotypu operatora płatności.

Blisko 8 proc. respondentów sprawdza, na czyje konto wędruje przelew za zakupy. Prawie tyle samo osób zwraca uwagę na to, czy sklep internetowy posiada certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo transakcji (7 proc.) lub szuka logo znanego systemu płatności (6 proc.). Równocześnie 6 proc. respondentów przyznaje, że forma płatności nie ma dla nich żadnego znaczenia. Za najbardziej zachęcającą formę e-konsumenci uznają szybki przelew oferowany przez integratory płatności.

Czy telefon całkowicie zastąpi portfel?

Prognozy mówią, że tak. Coraz częściej kupujemy przez mobile i nic nie zapowiada aby trend ten miał się zmienić. Czy wobec tego smartfony całkowicie wyeliminują portfele? Istnieje duża szansa, że – jeśli nie powstanie alternatywna technologia – to tak. W momencie gdy uda się wprowadzić elektroniczne wersje dowodów osobistych, portfele faktycznie staną się bezużyteczne.

Ale co dalej?

Wyeliminowanie portfeli i płacenie telefonem wydaje się – w szczególności patrząc na ostatnie wdrożenia Google Pay i Apple Pay w Polsce – dość bliską perspektywą. Ale co będzie dalej? Czas pokaże…

Podobne artykuły


sprzedaz-swiateczna-tpay-blog
Ecommerce
16.10.2020

W pierwszej części artykułu poświęconego sprzedaży w okresie Bożego Narodzenia oraz Black Friday i Cyber Monday 2020 skupiliśmy się na aktualnej sytuacji rynkowej oraz wynikach listopadowo-grudniowych z ubiegłego roku. Krótkie podsumowanie pierwszego artykułu : dotychczas każdy koniec roku był bardzo dobrym czasem dla e-sprzeda

informowanie-o-platnosciach-w-sklepie-tytulowa
Ecommerce
06.10.2020

Z tego artykułu dowiesz się: czym klienci kierują się w wyborze sklepu internetowego, jak pandemia wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa u klientów online, dlaczego warto poznać bliżej starszą grupę e-klientów, jakie obowiązki związane z płatnościami ma sklep wobec klientów, dlaczego warto informować klientów o dostępnych

funkcjonalnosci_tlo
Ecommerce
23.09.2020

Z tego artykułu dowiesz się: jak pomagać klientom wrócić do przerwanej płatności online, jak wygenerować link do transakcji (zakupy online poza sklepem), jak dokonać całkowitego lub częściowego zwrotu za zamówienie, jak samodzielnie edytować dostępne metody płatności, jak zautomatyzować wypłatę środków. Podpięcie bramki płatn