6 porad, jak nie paść ofiarą phishingu
Nasze bezpieczeństwo w sieci jest ważne każdego dnia, nie tylko w okresie pandemii. Każdego dnia powinniśmy zachować ostrożność, szczególnie udostępniając innym podmiotom swoje wrażliwe dane. Czas pandemii i ograniczeń w poruszaniu się, to także wzmożona aktywność w e-commerce, a co za tym idzie, ludzi żerujących na naiwności tych, którzy w świecie e-zakupów nie czują się jeszcze pewnie.
Z dobrodziejstwa e-handlu zaczynają korzystać użytkownicy, którzy do tej pory stronili od platform e-commerce’owych i woleli spędzać czas w fizycznych sklepach, a także osoby starsze, które z uwagi na ograniczenia technologiczne, najczęściej padają ofiarą cyber-przestępców.
Pamiętajmy jednak, że internetowi oszuści potrafią działać bardzo sprawnie, a co za tym idzie, problem bezpieczeństwa w sieci dotyczy każdego z nas - nawet tych, dla których zakupy online to codzienność.
Phishingi to niestety spore zagrożenie, i choć nie dotyczą wprost naszego zdrowia, dla naszego portfela mogą okazać się zabójcze. Istotne jest także, by w tym okresie nie stygmatyzować osób, które wpadły w sidła cyberprzestępczości, lecz skupić się na zapobieganiu kolejnym incydentom, w tym edukowaniu klientów.
JAKIE ZAGROŻENIA CZEKAJĄ NA E-KLIENTÓW?
Najczęściej spotykanym cyber-oszustwem jest phishing, czyli metoda polegająca na podszywaniu się pod inną instytucję. Jej celem jest wyłudzenie danych od użytkownika lub nakłonienie go do konkretnej działalności, takiej jak podanie kodu BLIK, wykonanie przelewu na inne konto, czy kliknięcie w zawirusowany link.
Przykładem takiego oszustwa w ostatnim czasie jest SMS informujący o tym, że pieniądze z rachunków bankowych zostaną przekazane na rezerwy NBP i aby zachować 1 000 zł, należy zalogować się na podanej stronie.
Bank PKO BP ostrzega, że to phishing, za pomocą którego oszuści chcą wyłudzić dane logowania do bankowości internetowej. Niestety, patrząc na mnożącą się liczbę fake newsów, nawet takie, z pozoru oczywiste kłamstwo, może okazać się wabikiem na wielu przestraszonych całą sytuacją obywateli.
CO ZROBIĆ, BY UNIKNĄĆ ZAGROŻENIA?
- Nie wysyłaj znajomym numeru BLIK w wiadomości, bez kontaktu osobistego.
To jedno z popularnych oszustw, polegające na rozsyłaniu wiadomości z prośbą o szybką pożyczkę znajomym na Facebooku. Hackerzy włamują się na konta i rozsyłają prośby o pomoc finansową. Ofiary, aby nie wyjść na niekoleżeńskich, pomagają swoim “znajomym” szybkim przelewem, który wpada na konto oszusta. Pamiętaj, aby zawsze w takiej sytuacji upewnić się, czy pod profilem człowieka, która prosi o pomoc, realnie kryje się Twój znajomy/znajoma. Najlepiej zadzwoń do tej osoby i potwierdź telefonicznie ewentualną pożyczkę.
- Zabezpiecz swój profil na Facebooku uwierzytelnieniem dwuskładnikowym.
Z łatwością zrobisz to w ustawieniach. To zabezpieczenie spowoduje, że gdy ktoś z innego sprzętu, będzie próbował zalogować się na Twoje konto, dostaniesz powiadomienie i prośbę o autoryzację sms. To zdecydowanie ograniczy możliwość zalogowania się na Twoje konto przez osoby postronne.
- Robiąc zakupy w e-commerce, sprawdzaj, czy sklep posiada płatności zintegrowane przez operatora. To bardzo ważne, szczególnie gdy sklep budzi Twoje podejrzenie. W takich sytuacjach, obecność szybkich płatności od operatora gwarantuje Ci, że Twoje pieniądze są bezpieczne, a sklep zweryfikowany. Masz e-biznes? Zapewnij swoim klientom zaufane płatności z Tpay.
- Uważnie sprawdzaj dane płatności przed akceptacją ich w aplikacji. Mowa tu głównie o przelewach BLIK. Jeśli już podajesz komuś kod BLIK w celu wykonania płatności, przed zaakceptowaniem transakcji w aplikacji mobilnej swojego banku, sprawdź, czy kwota jest taka, na którą wyraziłeś/łaś zgodę.
- Uważaj na osoby podszywające się pod Twój bank. Dokładnie sprawdzaj nadawcę maila/smsa - jeśli zobaczysz podejrzany numer telefonu lub adres e-mail, zachowaj ostrożność.
- Ustaw w swojej skrzynce mailowej filtrowanie spamu. Oczywiście nie uchroni Cię to w 100% przed niechcianymi mailami, jest to jednak minimalizacja zagrożenia - zdecydowana większość podejrzanych wiadomości trafi do spamu.
Mamy nadzieję, że dzięki przestrzeganiu powyższych zasad Twoje oszczędności nie wpadną w ręce oszustów. Jeśli prowadzisz biznes online, koniecznie przekaż te podpowiedzi swoim klientom!