Social media, początkowo służące do komunikacji z najbliższymi, dziś odgrywają dużą rolę w wielu biznesach. Sklepy na mediach społecznościowych spełniają oczekiwania wielu branż, a dla użytkowników np. Facebooka, są świetny sposobem na szybkie zrobienie zakupów. Rozwój social commerce dodatkowo przyspieszają płatności wdrażane w  chatbotach - poznaj szczegóły rozwiązań typu chat payment!

Social media opanowały nasze życie, nie ma już co do tego złudzeń. Jak wynika z przeprowadzonego w 2021 r. raportu Hootsuite, w Polsce z mediów społecznościowych korzysta niecałe 26 mln osób, a statystyczny użytkownik spędza w nich ok. dwie godziny na dobę. 

Choć coraz częściej mówi się również o drugiej, ciemniejszej stronie tzw. sociali, jaką jest uzależnienie od internetu, to nadal stanowią one doskonałe narzędzie marketingowe i sprzedażowe. Dochodzi w nich do bezcennej wymiany informacji i budowania zaufania klientów do marki. Sklep internetowy w mediach społecznościowych pomaga więc zarówno małym, jak i większym przedsiębiorstwom zwielokrotniać zyski i poszerzać grono odbiorców. 


Social commerce

Social commerce, czyli prowadzenie transakcji sprzedaży i kupna za pośrednictwem platform społecznościowych (np. Instagram, Pinterest), skutecznie uzupełnia sprzedaż zarówno stacjonarną, jak i tę prowadzoną poprzez stronę internetową. Choć może wydawać się narzędziem stosunkowo młodym, to jego początki przypisuje się mniej więcej na czas rozwoju rynku e-commerce. 

Sprzedaż za pomocą mediów społecznościowych od płatnych kampanii przede wszystkim różni się tym, że znacznie później lub nigdy nie następuje przekierowanie na zewnętrzną stronę. Ścieżka zakupowa w social commerce może zamykać się na platformie społecznościowej, co dla klienta nierzadko jest najlepszą opcją - wygodną i szybką

Sklep internetowy na Instagramie czy sprzedaż na Facebooku? Najpopularniejsze platformy social commerce 

Choć niekwestionowanym liderem branży e-commerce i social commerce jest Azja, Europa – a wraz z nią i Polska – nie pozostaje daleko w tyle. Według raportu Insider Intelligence Social Commerce 2021 już 27% Polaków zrobiło choć raz zakupy poprzez sklep internetowy na Facebooku czy Instagramie, a ponad 40% z nich zadeklarowało, że takie zachowania będzie powtarzać. 

Sprzedaż na mediach społecznościowych może przybierać różne formy. Prym wśród nich wiodą zwłaszcza zakupy realizowane w czasie rzeczywistym, np. w trakcie live streamingów. Obecnie najważniejszymi platformami e-commerce w social media są Facebook i Instagram.

 

Facebook oferuje oznaczanie produktów bezpośrednio na grafikach załączanych do postów. Dzięki temu użytkownik ma możliwość sprawnego przejścia do sklepu i dokonania zakupu. Fundacja Kobiety e-biznesu, która opracowała raport „The power of social & live commerce”, podaje, że to właśnie Facebook jest najczęściej wybieraną platformą mediów społecznościowych, co może stanowić jego zaletę przy wyborze miejsca, w którym prowadzona będzie sprzedaż. 

Ciekawym rozwiązaniem jest również sklep internetowy na Pinterest. Wyróżnia się on dwiema funkcjami - „Piny produktów” i „Reklamy zakupowe”. Choć sklep na Pinterest nie jest jeszcze bardzo popularny, to ze względu na swoją specyfikę (platforma ta powstała, by inspirować i umożliwiać wymienianie się pomysłami) stanowi doskonałe narzędzie do inicjowania potrzeb zakupowych. 

Z kolei sklep na Instagramie pozwala na dołączanie linków do produktów zarówno w postach, jak i na InstaStories. Użytkownik Instagrama może dzięki temu za pomocą jednego kliknięcia przenieść się na stronę zakupową i dokończyć transakcję w e-sklepie. 

Warto wiedzieć, że aby prowadzić sprzedaż tym kanałem, należy zintegrować swój profil z Facebookiem (nie ma jednak konieczności posiadania również sklepu na Facebooku - wystarczy sam profil).

Sprzedaż poprzez social media. W czym tkwi sukces social commerce?  

Co stoi za znacznym rozwojem social commerce na przestrzeni ostatnich lat? Przede wszystkim specyfika sytuacji zakupowej, która bezpośrednio połączona jest z emocjami użytkowników. Sklep w social media, oprócz zrobienia zakupów, daje także możliwość szybkiego wyrażenia swojej opinii oraz tworzenia i podtrzymywanie relacji między sprzedawcą a klientami.

W ostatnim czasie potencjał social commerce jest jeszcze większy ze względu na rozwijający się tzw. chat payment - czym właściwie jest i co daje?

Rola chat payment w social commerce – czy użytkownicy lubią chatbota? 

Chatboty mają za zadanie zastąpić człowieka w podstawowej komunikacji z klientem. Są to aplikacje wykorzystywane w komunikatorach internetowych, które można nazwać zautomatyzowanymi pracownikami biura obsługi. Usprawniają one nie tylko proces zakupowy, ale także funkcjonowanie całej firmy, pozwalają na cięcie kosztów oraz krótszy czas oczekiwania klienta na odpowiedź.

Potencjalny klient zadaje pytanie i wszystkie niezbędne informacje uzyskuje w przeciągu kilku sekund, nie czeka na połączenie z dostępnym konsultantem, a kontakt może podjąć nawet w nocy. Boty są również dobrym rozwiązaniem, kiedy klient z jakiegoś powodu nie chce rozmawiać z pracownikiem firmy, np. wstydzi się zadawać pytania czy chce pozostać anonimowy. 

Użyteczność chatbotów potwierdzają również statystyki. Raport Symetrii na temat chatbotów w Polsce pokazuje, że obecnie już 34% respondentów woli rozmawiać z botem niż z człowiekiem - zaufanie do tej formy kontaktu nie jest więc znikome.

Chatboty mogą być wykorzystane m.in. w komunikacji dotyczącej:

 • wyboru produktów,
 • realizacji transakcji, 
 • obsługi zwrotu lub reklamacji,
 • rezerwowania usług.

Kiedy robot nie radzi sobie z zadanym pytaniem, może oczywiście odesłać do konsultanta lub przekierować na stronę internetową, co nie zmienia faktu, że jest on pierwszym etapem kontaktu klienta z firmą i choć w pewnym stopniu rozwiązuje problem zajętości konsultantów. 

Od pewnego czasu chatboty mogą również pomóc w złożeniu i opłaceniu zamówienia. Dzięki chat payment klient może szybko wybrać produkty i zapłacić za nie bez przechodzenia na osobną stronę internetową. 


Dlaczego warto umożliwić płatność BLIKIEM na Messengerze?

Istnieje już możliwość uruchomienia płatności BLIKIEM w Messengerze. Klienci Myszojolenia i Kuboty mogą od A do Z robić zakupy podczas rozmowy z botem, w tym zapłacić za zamówienie najpopularniejszą metodą płatności - BLIKIEM. Żaden z etapów zakupów nie wymaga od nich przejścia na stronę internetową.

Jak pokazują nasze badania, BLIK to ulubiona metoda płatności Polaków dokonujących zakupów przez internet. Z przeważającym wynikiem 71%, wyprzedziła w badaniu pay-by-link (37%) i płatność kartą (36%).  Podobne wnioski można wyciągnąć z przeprowadzonego w 2021 r. raportu Gemius „E-commerce w Polsce”. Według niego płatności BLIK również znajdują się na podium.

Mamy Twoją uwagę? Świetnie! Sprawdź inne nasze raporty badawcze i poznaj lepiej potrzeby swojego konsumenta.

Niekwestionowaną zaletą BLIKA jest również bezpieczeństwo. Gwarantuje je m.in. dwuetapowa weryfikacja, a także konieczność uwierzytelnienia podczas logowania do aplikacji mobilnej banku.

Jak działają płatności w komunikatorach społecznościowych:

 1. Klient rozpoczyna rozmowę na chacie na fanpage’u sprzedawcy.
 2. Bot udziela mu odpowiedzi i pyta, czy chce zrobić zakupy podczas tej rozmowy. Następnie w tej samej konwersacji proponuje klientowi produkt/y lub usługę/i. Jeśli będzie zainteresowany, podczas tej samej rozmowy, ustalany jest np. rozmiar produktu i forma dostawy.
 3. Po zaakceptowaniu regulaminu sprzedawcy, klient dokonuje płatności BLIKIEM , tj. podaje 6-cyfrowy kod i zatwierdza płatność w swojej aplikacji bankowej - cały czas pozostając np. w Messengerze. 
 4. Sprzedawca przyjmuje zamówienie w swojej platformie sklepowej i przystępuje do jego realizacji.

Firma wdrażająca możliwość płatności BLIKIEM w Messengerze przede wszystkim:

 • automatyzuje proces sprzedaży,
 • skraca ścieżkę zakupową,
 • poszerza grono klientów o fanów mediów społecznościowych,
 • wyprzedza konkurencję.

Umożliwienie dokonania transakcji bezpośrednio w komunikatorach społecznościowych to przyszłość social commerce. Do tego BLIK idealnie wpasowuje się w model szybkich i wygodnych zakupów, o których marzy większość konsumentów.