W jaki sposób najchętniej płacimy za zakupy w internecie? Czy ulubiona metoda płatności online pokrywa się z tą, którą najczęściej wybieramy? Dlaczego odpowiedzi na te pytania są tak ważne dla rozwoju e-commerce? Poznaj wyniki badania dotyczącego preferencji płatników podczas finalizacji zamówień internetowych.

A jeśli ciekawi Cię, jak przedstawiają się wyniki kolejnych edycji naszego badania - kliknij w poniższe banery.Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak ważne w procesie zakupowym są dostępne metody płatności,
  • co pokazało badanie przeprowadzone wśród płatników przez operatora płatności Tpay i agencję badawczą SW Research,
  • z jakich metod płatności online Polacy korzystają najchętniej, a z jakich najczęściej,
  • jakie wyniki odnotował BLIK w 2020 r.,
  • co warto wdrożyć w swoim sklepie ze względu na duże znaczenie dostępnych metod płatności.

Wraz z coraz częstszym robieniem przez Polaków zakupów online, zmieniają się preferencje co do sposobu i metody płatności. Najnowsze dane pokazują, że płatności online mają istotne znaczenie w procesie zakupowym - powinny stanowić ważny punkt w rozwoju sklepów internetowych.

Na przełomie listopada i grudnia 2020 r. przeprowadziliśmy z agencją badawczą SW Research badanie na grupie 854 internautów, którzy dokonują zakupów online. Okazało się, że podczas dokonywania płatności, ponad połowa osób zwraca uwagę na dostępne metody płatności (58%). Ulubione metody płatności

W naszym badaniu zapytaliśmy internautów także o najczęściej wybierane oraz najbardziej preferowane metody płatności. Okazało się, że metoda, którą lubią najbardziej, nie zawsze pokrywa się z tą, którą najczęściej wybierają

Preferowane metody płatności online

Gdy zapytaliśmy internautów, jaką metodą płacą najchętniej, większość z nich wskazała BLIKA (71%), a następnie przelew online (37%) i płatność kartą (36%). Poniższa grafika pokazuje odsetek respondentów, którzy preferują daną metodę płatności, spośród tych, którzy przynajmniej jednokrotnie z niej skorzystali.Najczęściej wskazywanymi powodami preferowania metod płatności była szybkość i wygoda związana z daną metodą. Były to najczęściej wymieniane powody dla BLIKA (szybkość 80%, wygoda 75%), płatności kartą (szybkość 66%, wygoda 65%), przelewu online (szybkość 63%, wygoda 65%), PayPala (szybkość 56%, wygoda 60%) i portfela elektronicznego (szybkość 76%, wygoda 74%).

Najczęściej wybierane metody płatności

Preferowane metody płatności nie oznaczają tych, z których internauci korzystają najczęściej. Wśród najczęściej wybieranych króluje również BLIK, przelew online oraz karta płatnicza, ale rozkład procentowy jest inny.

Z BLIKA korzysta najczęściej 58% badanych, z przelewu online 27%, a z karty płatniczej 25%. Rozbieżności między wykorzystywaną a ulubioną metodą płatności a tą najczęściej wykorzystywaną przy zakupach online, widać dobrze na przykładzie portfela elektronicznego. 19% badanych korzystało z niego przynajmniej jednokrotnie. Spośród tych osób 21% wskazało, że jest to ich ulubiona metoda płatności. Mimo tego, tylko 10% osób korzystających z portfela elektronicznego zaznaczyło, że korzysta z tej metody najczęściej. Spowodowane jest do zapewne małą dostępnością tej metody w e-sklepach.

Poniższa grafika pokazuje odsetek respondentów, którzy najczęściej dokonują zakupów online daną metodą płatności, spośród tych, którzy przynajmniej jednokrotnie skorzystali z danej metody. BLIK jest najczęściej wybieraną i preferowaną metodą płatności

Wyniki naszego badania potwierdzają także coraz większe zaufanie do BLIKA. Polski Standard Płatności zamknął 2020 r. z rekordowym wynikiem - odnotował prawie dwa więcej transakcji niż w 2019 r.! Szacuje, że udział BLIKA we wszystkich płatnościach e-commercowych w Polsce przekracza 60%.
Czy wiesz, że BLIK to popularna metoda płatności także wśród aktualnych 40-latków?

Metody płatności a strategia e-commerce

Klienci kupujący online chcą mieć możliwość wybrania ulubionej metody płatności, by szybko i wygodnie zakończyć zakupy. Nie dając im takiej opcji, z dużym prawdopodobieństwem tracisz szanse sprzedażowe, dlatego:

  • traktuj temat płatności online jaką jeden z podstawowych elementów działalności online,
  • upewnij się, że udostępniasz popularne metody płatności,
  • bądź na bieżąco z preferencjami zakupowymi generacji (dowiedz się, jak kupuje generacja X, generacja Y - Milenialsi, generacja Z),
  • sprawdź, które metody płatności są najbardziej preferowane wśród Twoich klientów - jeśli to BLIK, warto skorzystać z dodatkowych rozwiązań - np. widgetu za checkoutem zwiększającego wartość koszyków.

Szukasz operatora płatności online, który pomoże Ci odpowiadać na aktualne potrzeby internautów? Skontaktuj się z nami

Zapoznaj się z porównaniem metod płatności online i sprawdź, która z nich jest najlepsza pod kątem: bezpieczeństwa, wygody i szybkości!