Data aktualizacji: 10.04.2024 r.

Zróżnicowanie wiekowe konsumentów to obecnie spore wyzwanie dla e-commerce’ów. Nie ma bowiem jednego klucza, którym mogą trafić do wszystkich klientów. Jak dotrzeć do grupy docelowej 15-24? Jakie są ich ulubione metody płatności? Na co generacja “Z” zwraca uwagę w e-sklepie? Poznaj odpowiedzi na te i więcej pytań!

Generacja Z - kim są? 

Zacznijmy od ustalenia kim jest Generacja “Z”? To klienci urodzeni po 1995 roku. Większość z nich nie pamięta życia bez internetu, a sieć jest dla nich naturalnym środowiskiem, w którym płynnie się poruszają. 

Generacja “Z” to dość zróżnicowana grupa - w jej skład wchodzą zarówno osoby, które posiadają już swoje dochody, jak i Ci, którzy nie żyją jeszcze na własny rachunek. To zarówno licealiści, przeważnie mający mniejszy budżet, studenci, jak i osoby pracujące. W hierarchii pokoleń są po generacji Alfa, a przed generacją Y (zwanej pokoleniem milenialsów). Spójrz na oś czasu i zobacz jak wypada generacja Z przy innych pokoleniach.

Generacja “Z” a milenialsi

Według badań przeprowadzonych przez Accenture, różnice w dochodzie nie są jednak aż tak znaczące. Pomimo że zaledwie ⅓ Generacji “Z” jest aktywna zawodowo, to ich wydatki plasują się na podobnym poziomie, co pracujących milenialsów. Szczególnie wydatki na modę są bardzo zbliżone (40% obu grup deklaruje, że wydaje na ubrania więcej niż 200 zł miesięcznie). 

Kolejnym aspektem łączącym generację “Z” z milenialsami są podobne wydatki na dobra luksusowe. Obie grupy decydują się na zakup takich towarów z podobną częstotliwością. Warto dodać, że są one dla nich symbolem statusu, poczucia elitarności, głównie z uwagi na dostępność dla wybranych, wąskich grup społecznych.

Generacja “Z” to także użytkownicy dbający o ekologię. Docenią marki społecznie odpowiedzialne, dbające o środowisko. Są skłonni zapłacić więcej za produkt, który wykonany jest zgodnie z tą ideą. 

Nie bez znaczenia jest również jakość. Według raportu Accenture: “We wszystkich grupach wiekowych, badani są skłonni zapłacić dodatkowo za produkt wysokiej jakości (od 55 do 73%), jednak najmłodsze pokolenie częściej niż inni wybierało skrajną odpowiedź („Jestem w stanie zapłacić dużo więcej za taki produkt”). Odpowiadał w ten sposób co piąty respondent z Generacji “Z” w 2019 r. Jest to wynik o 4 punkty procentowe wyższy niż wśród pokolenia Millenialsów”.

Nasza rada: Poczucie wyjątkowości i elitarności to silna motywacja zakupowa dla młodych konsumentów. Pomyśl, jak możesz uwzględnić ją w swojej strategii marketingowej. Zadbaj by użytkownik czuł, że kupił coś spersonalizowanego i wykonanego w etyczny sposób - z pewnością spowoduje to, że chętnie do Ciebie wróci. Działania prospołeczne, angażowanie się marki w istotne dla Ziemi kwestie również jest nie bez znaczenia. Badania wykazują bowiem, że dla pokolenia “Z” produkt to coś więcej niż tylko tylko rzecz - to styl życia i idee, z którymi się identyfikuje. 

Spójrz na infografikę i dowiedz się jak rozpoznać generację Z:

Jak kupują Zetki?

Istotną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, kierując swój przekaz do tego segmentu klientów, jest sposób wykonywania zakupów. Spójrz na dane jednego z najpopularniejszych raportów w branży, czyli raportu realizowanego przez Gemius i Izbę Gospodarki Elektronicznej. 

Osoby w tym wieku są dość świadomymi konsumentami, co zapewne jest rezultatem dużego poziomu skomputeryzowania tych użytkowników. Pamiętaj, że to klienci, którzy w większości nie znają świata bez internetu, jest to więc ich naturalne środowisko, co może także wpływać na większe oczekiwania tych klientów. 

Po pierwsze: wygląd strony

Z raportu “E-commerce w Polsce 2023” wynika, że “osoby w wieku 15-24 częściej budują wiarygodność e-sklepu na podstawie wyglądu strony. Istotne są dla nich znaki i certyfikaty zaufania, przyznawane przez niezależne organizacje, graficzny wygląd sklepu oraz dostępność regulaminu i dokładne informacje o warunkach zwrotu/reklamacji. W ocenie rzetelności e-sklepu niezwykle istotna okazała się grafika, na którą właśnie ta grupa docelowa zwraca największą uwagę. 

Nasza rada: Zadbaj o czytelne i dobrze wykonane zdjęcia produktów. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do stockowych fotografii. W wyborze zdjęć i tworzeniu witryny bądź kreatywny/kreatywna! Nieszablonowość to bardzo często jeden z najbardziej przyciągających tę grupę użytkowników. Spójrz, jak wygląda witryna jednego z naszych klientów, czyli marki Kubota. Z pewnością nie można posądzić ich o nudę, co zdecydowanie przyciąga to grono klientów.

Po drugie: opinie o sklepie

Kolejnym, bardzo znaczącym aspektem, przy ocenie nowego sklepu, były dla tej grupy opinie innych użytkowników. Generacja “Z” najczęściej sprawdza komentarze w sieci, zanim kupi dany produkt. Negatywne opinie w sieci mogą spowodować, że młody użytkownik automatycznie odrzuci markę i poszuka towaru u konkurencji. 

Według badań Gemius 2023, użytkownicy w wieku 15-24, poza sprawdzeniem opinii w internecie, często zasięgają również porady znajomych. Wśród globalnych przedstawicieli Generacji “Z” 20% prosi o opinię bliskich, 16% sprawdza opinię na portalach społecznościowych, a 14% korzysta z porównywarek cenowych i rankingów.

Nasza rada: koniecznie zadbaj o pozytywne opinie o Twojej marce. Oczywiście nie zachęcamy Cię do korzystania z botów generujących opinie automatycznie - prawda i tak wyjdzie na jaw, a szczere i rzetelne rekomendacje wcale nie trudno uzyskać. Jak to zrobić? Możesz na przykład zachęcać swoich klientów do pozostawienia pozytywnej opinii, jeśli sklep spełnił ich oczekiwania. Wykorzystuj do tego dostępne na rynku wtyczki do platform e-commerce bądź zintegruj opinie nt. produktów, jakie, być może, zbierasz już na np. Ceneo. 

Pamiętaj o czytelnym schemacie znaczników (gwiazdki), systemie ocen (od 1 do 5) i zatwierdzaniu komentarzy (aby zabezpieczyć się przed np. wulgaryzmami). Jeśli Twoja marka będzie reprezentowała wysoki poziom, a użytkownicy będą usatysfakcjonowani, z pewnością podzielą się w sieci swoimi doświadczeniami. 


Po trzecie: mobile friendly

71% użytkowników w grupie wiekowej 15-24 zdarza się sprawdzać różne produkty na smartfonie podczas rozmowy ze znajomymi. To pokazuje, że multitasking zdecydowanie nie jest obcy tym klientom - w przeciwieństwie do starszych użytkowników, którzy preferują zakupy z poziomu laptopa, dla młodych zakupy w sieci mogą z powodzeniem odbywać się jako dodatkowa czynność, np. podczas spaceru z przyjaciółmi. 

Grupa wiekowa 15-24 to także klienci, którzy najchętniej korzystają z nowinek technologicznych, a także co za tym idzie, płatności mobilnych. 

Nasza rada: poznaj zasady obowiązujące w m-commerce i dostosuj swój sklep do mobile. Jeśli Twoja witryna nadal nie wygląda atrakcyjnie na małym ekranie smartfona, najwyższy czas to zmienić. Pamiętaj, że mały ekran ma zupełnie inne wymagania niż strona wyświetlana na laptopie. Oto podstawowa lista zadań:

  • zmniejsz liczbę rozgałęzień na stronie, zakładek w menu – uprość proces poruszania się na stronie,
  • powiększ przyciski o dużym znaczeniu, aby użytkownik mógł z łatwością w nie kliknąć (np. Kup teraz, Koszyk, Menu, Logowanie). Czytelne i intuicyjne CTA jest bardzo istotną częścią nawigowania klienta na stronie,
  • zastosuj rozwiązanie Responsive Web Design, by strona dostosowywała się do ekranów o różnej wielkości,
  • współpracuj z operatorem płatności, którego panel transakcyjny w wersji mobilnej jest intuicyjny i szybki,
  • skróć czas ładowania strony,
  • paginację zastąp scrollowaniem (infinite scroll),
  • wyróżnij ważne informacje – np. powiększ dane kontaktowe, podaj godziny otwarcia,
  • wprowadź możliwość skontaktowania się z Tobą za pomocą jednego kliknięcia – np. rozpoczęcie połączenia telefonicznego po wciśnięciu na ikonę słuchawki, automatyczne przekopiowanie adresu mailowego do programu pocztowego.

Po czwarte: nowoczesne płatności

Generacja “Z” jest najbardziej skłonna do korzystania z innowacji, podczas płacenia w internecie. Zapomnij więc o standardowych przelewach! Dla generacji “Z” to zdecydowanie za mało. 

Nasza rada: Postaraj się udostępnić swoim użytkownikom jak najwięcej metod płatności. Duży wybór to w przypadku tego pokolenia podstawa. Nie bój się również eksperymentować, także w kwestii płatności! Klienci “Z” są bardzo skłonni do używania nowoczesnych, nieznanych szerzej form finalizacji zakupu. Jednocześnie pozytywne doświadczenia zakupowe są dla nich niezwykle istotne. Może warto więc spróbować skorzystać, np. z interaktywnych banerów umożliwiających płatności BLIK bezpośrednio z obrazka? Przeczytaj więcej o tym rozwiązaniu i sprawdź, co może zrobić dla Twojego biznesu!

Nie zapomnij też o coraz bardziej popularnych płatnościach odroczonych, np. PayPo, Twisto, które idealnie wpasują się w potrzeby tego pokolenia.

Po piąte: nie lekceważ influencerów

Czy wiesz, że tylko 4% Generacji “Z” nie korzysta z mediów społecznościowych? Oznacza to, że jest to ich naturalne środowisko, a influencerzy są prawdziwymi kreatorami opinii. Według badań Accenture “Podejmując decyzje, Generacja “Z” kieruje się również opiniami twórców internetowych (YouTuberów, vlogerów i blogerów), niemal co czwarty z jej przedstawicieli robi to regularnie (zawsze lub często).”

A jacy vlogerzy przekonują Generację “Z” najbardziej? Przede wszystkim tacy, którzy jawnie informują o współpracy z marką, są autentyczni w recenzowaniu produktu, a także są autorytetami w danej dziedzinie i być popularni w sieci. 

Nasza rada: zainwestuj we współpracę z influencerami. Zbadaj rynek i sprawdź, którzy z nich najbardziej wpływają na Twoją grupę docelową. Jeśli wybierzesz już konkretne gwiazdy sieci do współpracy, koniecznie poproś o ich statystyki. Wiarygodność konta na Instagramie możesz sprawdzić, np. wyszukując ich profil na takich platformach, jak Social bakers. Jeśli przez długi czas liczba ich followersów była niezmienna (np. na poziomie 10 tys. użytkowników) i nagle w krótkim czasie do grona obserwujących przybyło kilkadziesiąt tysięcy nowych userów, miej świadomośc, że moze nie być to uczciwie prowadzony profil. 

Gdy wybierzesz już odpowiednich influencerów i sprawdzisz ich realne zasięgi, zaufaj im! To oni najlepiej znają swoich odbiorców i wiedzą, co zachęci ich do kupna Twoich produktów. Nachalna, przygotowana przez agencje reklamowe treść, może nie brzmieć naturalnie w ustach influencera, przez co promocja osiągnie odwrotny do zamierzonego efekt. 

Co Generacja “Z” kupuje online?

Jakie produkty cieszą się największą popularnością wśród młodych osób kupujących przez internet? zwykle to odzież, dodatki, obuwie, akcesoria, książki, płyty, czy elektronika. Według badania Gemius średnia wartość miesięcznych zakupów w internecie u Zetek wynosi 674 zł - w porównaniu do pozostałych pokoleń to najwyższa kwota!

Produktami, na które zauważono szczególny popyt w ostatnim czasie, są także produkty RTV, książki. Te tendencje również bez wątpienia mają związek z okresem przymusowej izolacji i koniecznością zagospodarowania czasu spędzanego w domu. 

Warto zwrócić uwagę na marki szczególnie rozpoznawane w analizowanej przez nas grupie wiekowej. Jako najbardziej rozpoznawalne marki w branży odzież najwięcej respondentów w kategorii wiekowej 15-24 wymieniło: H&M (29%), Zalando (25%) i Sinsay (23%). Wśród branży kosmetycznej, pojawiły się takie marki jak: Rossmann (43%), Douglas (31%), Hebe (31%). Duży zainteresowaniem cieszy się również branża RTV/AGD, a w szczególności marki klientów Tpay - MediaExpert (72%) oraz Euro RTV AGD (51%).  

Badania Gemius wykazały także, że wśród wszystkich kupujących tylko 30% kupuje na zagranicznych serwisach, przy czym odsetek tych klientów jest najwyższy w grupie wiekowej 15-24 lat. Częściej są to także internauci z wyższym wykształceniem, deklarujący dochód na gospodarstwo domowe powyżej 7000 złotych oraz mieszkańcy największych miast. Zauważono także, że odsetek ten spada z wiekiem

Kolejnym czynnikiem motywującym do zakupów dla Generacji “Z”, jest posiadanie produktu jako pierwszy. Wielu z nich deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej, aby tylko mieć coś przed swoimi kolegami i koleżankami. 

Nasza rada: Zadbaj o jak najszybszą wysyłkę. Dla młodych użytkowników jest to niezwykle ważne. Czasy kilkudniowego oczekiwania na produkty zakupione w sieci zdecydowanie minęły. Proces zakupowy musi być nie tylko prosty i intuicyjny, ale także szybki, a dostawa błyskawiczna. Z uwagi na tempo szybkie życia Generacji “Z” i nieustanne przemieszczanie się, warto dać im kilka opcji formy dostawy do wyboru. 

Sprawdź artykuły na temat pozostałych generacji: