Pamiętasz czasy, gdy w portfelu królowała gotówka, a zakupy zawsze oznaczały pójście do sklepu? Całkiem niedawno możliwość robienia zakupów przez internet była czymś niewyobrażalnym, a bankowość online budziła wiele wątpliwości. Dziś jest tak powszechna, jak posiadanie telefonów komórkowych, na których aktualnie skupiają się nowości związane z płatnościami. 

A teraz wyobraź sobie moment, w którym portfel stanowi dla Twoich klientów jedynie miejsce do przechowywania dokumentów i ewentualnie awaryjnego bilonu. To nie wizja przyszłości, to teraźniejszość, którą kształtują szerokie możliwości, jakie daje m.in. BLIK.

BLIK PODBIJA SERCA POLAKÓW

BLIK wystartował 9 lutego 2015 r. Przedsięwzięcie, w które zaangażowanych było wówczas kilka banków, okazało się strzałem w dziesiątkę. W pierwszym roku odnotowano w sumie aż 2,5 miliona transakcji, a w kolejnym liczba ta wzrosła do 13 milionów już w pierwszym półroczu (1, 2)!

Zobacz wyniki naszego sondażu przeprowadzonego przez podczas Targów e-handlu w 2019 r.:Ale lata 2015-2017 to był dopiero początek. W pierwszym kwartale br. zrealizowano przy pomocy BLIKA około… 78 milionów transakcji, czyli dwukrotnie więcej niż w 2019 r. Polacy po prostu pokochali płatność BLIKIEM. 

DLACZEGO KONSUMENCI WYBIERAJĄ BLIKA

  • Szybkość i wygoda - wieczny pęd i brak czasu sprawia, że Twoi klienci chcą działać szybko i sprawnie. Płacąc BLIKIEM, wystarczy, że przepiszą kod z aplikacji i potwierdzą transakcję. Kilka sekund dzieli ich więc od zaakceptowania np. zamówienia w Twoim sklepie (nie muszą szukać karty i irytować się przepisywaniem wielu danych). Równie proste jest uruchomienie BLIKA w swoim telefonie (zapoznaj się z instrukcją).
  • Swoboda - o portfelu często się zapomina, o smartfonie - bardzo rzadko. Aż 30% ankietowanych Polaków w wieku 18-34 przyznało, że więcej czasu spędza z telefonem niż partnerką/partnerem (3). BLIK to zatem opcja, którą Twoi klienci zawsze mają pod ręką.
  • Bezpieczeństwo - każdy etap płatności BLIKIEM jest pod kontrolą klienta. To on przepisuje kod, widzi kwotę transakcji i ją potwierdza. Nie musi logować się do banku.

Dla większości właścicieli sklepów internetowych czy osób oferujących swoje usługi online, możliwość płacenia BLIKIEM oznacza po prostu posiadanie klientów. Szybkie płatności są motywacją zakupową dla blisko 70% internetowych klientów

Dowiedz się, o czym jeszcze powinieneś pamiętać, otwierając pierwszy sklep

BLIK TO NIE TYLKO SZYBKIE ZAKUPY W INTERNECIE

BLIKIEM można również zapłacić w kasie sklepu, w taksówce czy kiosku  - w dosłownie czterech krokach, bez kontaktu ze sprzedawcą czy dotykania terminala, co stało się szczególnie ważne w dobie koronawirusa. 

Kolejna opcja to wypłata z bankomatu, która w trzecim kwartale 2019 r. stanowiła 12% operacji wykonywanych za pomocą BLIKA (4). Dla klientów niektórych banków możliwe jest również wpłacanie gotówki z pomocą BLIKA, tworzenie czeków i uruchomienie płatności powtarzalnych. Ta ostatnia opcja pozwala płacić za usług i w modelu abonamentowym, za telefon czy prąd.
A jakie korzyści dla przedsiębiorców niesie z sobą BLIK, oprócz oczywiście spełnienia istotnych oczekiwań konsumentów?

BEZ TERMINALA

Uruchomienie i prowadzenie własnego biznesu wiąże się z wieloma wydatkami. Dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej Fastpass, czyli pierwszemu terminalowi BLIK w telefonie, można przyjmować płatności na smartfona. Uruchomienie zajmuje kilka minut, a prowizja od transakcji to zaledwie 1%*

 

PRZESYŁKA ZA POBRANIEM BEZ OTWIERANIA DRZWI

- (...) miliony osób zyskały możliwość skorzystania z wygodnej i bezpiecznej formy płatności bezgotówkowej, co stanowi kolejne duże ułatwienie w dokonywaniu zakupów online – tak Paweł Działak, Prezes Zarządu Krajowego Integratora Płatności S.A. skomentował uruchomienie możliwości płacenia BLIKIEM u kurierów Inpostu. Nowość z marca 2020 r. była odpowiedzią na potrzeby m.in. co trzeciego Polaka wybierającego przesyłkę za pobraniem (5).

Szybko okazała się także strzałem w dziesiątkę w związku z koronawirusem. Możliwość płacenia BLIKIEM u kuriera nie tylko przyspieszyła zakupy, lecz także nieformalnie wsparła akcję #zostanwdomu.
Zapłacić za paczkę, nawet przez zamknięte drzwi, od maja br. można także u kurierów GLS. Podobnie jak w przypadku InPostu, wystarczy podać kurierowi kod BLIK i zatwierdzić transakcję w aplikacji. Co więcej, z BLIKIEM można dokonać „bezdotykowej" płatności za zakupy o wartości nawet do 50 tys. zł.

WYJĄTKOWE POTRZEBY KAŻDEGO BIZNESU

Zakup biletu PKP, korzystanie z sieci rowerów NextBike, płacenie za jedzenie na Glodny.pl… - szybkie i bezpieczne płatności gwarantowane przez BLIK sprawdzają się w niejednym biznesie. Coraz częściej odpowiadają także na potrzeby klientów związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility). 

Badanie „CSR w praktyce – barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej” przeprowadzone w maju 2019 r. (6) pokazało, że 69% klientów oczekuje od marek odgrywania większej roli w rozwiązywaniu problemów społecznych, a 38% jest świadomych tego, że poprzez swoje decyzje zakupowe mogą realnie wpływać na zmiany na świecie.

Jak to się wiąże z BLIKIEM i dlaczego, warto byś o tym pamiętał? Widget-One-Click, czyli interaktywny baner umożliwiający płatności jednym kliknięciem, nie tylko pomaga zwiększyć wartość właśnie opłaconego zamówienia (dowiedz się więcej o tzw. płatności za checkoutem). Świetnie sprawdza się również w zbiórkach charytatywnych.
W związku z kwarantannami i zaleceniem, by nie wychodzić z domu, wiele dzieci nie ma możliwości ucieczki od przemocy domowej - są bite, poniżane, zaniedbywane. Współpraca Tpay z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę zaowocowała stworzeniem dedykowanego baneru, dzięki któremu jednym kliknięciem można wesprzeć działania organizacji (przeciwdziałać przemocy i wspierać dzieci nią dotknięte). 

Każdy może umieścić taki baner na swojej stronie internetowej. Szybkie i proste przekazanie datku możliwe jest dzięki BLIKOWI - tutaj poznasz szczegóły tego rozwiązania. Jeśli chcesz zapaść w pamięć swoim klientom i dać im możliwość czynienia dobra poprzez zakupy, z pewnością warto z niej skorzystać.

NOWE NAWYKI, NOWE MOŻLIWOŚCI

Zakupy online z roku na rok stawały się coraz popularniejsze. “Stawały”, bo koronawirus sprawił, że znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości. Ograniczenie bezpośredniego kontaktu kształtuje nowe nawyki zakupowe, w tym te związane z płatnościami. Zakupy przez internet w wielu przypadkach są niezbędne, a szybkie i bezpieczne płatności z użyciem telefonu -  koniecznością. BLIK odgrywa w nich ogromną rolę, choć, jak widać, oferuje znacznie więcej.

Do często wypowiadanego zdania “zapłacę BLIKIEM” stopniowo dochodzą nowe: “oddam Ci BLIKIEM” czy “wypłacę BLIKIEM”. Jako przedsiębiorca możesz zacząć mówić: “zyskuję z BLIKIEM”.

Chcesz zyskać więcej klientów dzięki możliwościom BLIKA? Napisz do nas: [email protected]

 

*Od 01.09.2022 aplikacja Fastpass jest wygaszona i nie można z niej korzystać.

Źródła:

  1. https://prnews.pl/blisko-90-mln-transakcji-blikiem-w-pol-roku-tyle-ile-w-calym-roku-2018-444944
  2. https://polskistandardplatnosci.pl/
  3. https://technologia.dziennik.pl/internet/arty⦁ kuly/6436744,t-mobile-smartfon-badania-zakochani.html
  4. https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/jak-polacy-korzystaja-z-blika/
  5. https://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/badanie-co-trzeci-polak-wybiera-forme-platnosci-za-pobraniem,167699.html
  6. http://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/raport-z-4-edycji-badania-csr-w-praktyce-barometr-francusko-polskiej-izby-gospodarczej/