Raport Gemius 2021 ponownie wnikliwie skupił się na poznaniu postaw, zwyczajów i motywacji związanych z kupowaniem online. Poznaj najciekawsze wyniki tego badania, aby zweryfikować swój plan na e-commerce lub zainspirować się do dalszych działań!

Dane do raportu „E-Commerce w Polsce” zbierane były w dniach 31 maja-2 czerwca oraz 7-9 czerwca 2021 r. Wywiady przeprowadzono wśród 1769 internautów w wieku 15 lat i więcej. O co pytano e-klientów? Między innymi o  motywację w zakresie wyboru sklepów internetowych, preferencje dotyczące sposobu realizacji transakcji internetowych, wpływ pandemii na zakupy online i korzystanie z urządzeń mobilnych.

Jak często kupujemy w internecie

Badanie Gemius 2021 zrealizowano ponad rok od początku pandemii. Zapewne większość z nas spodziewała się zobaczyć w nim wzrost zainteresowania zakupami online. Nie myliliśmy się! To kolejny  rok  wzrostu liczby osób  kupujących  online - stanowią  oni ponad  70%  wszystkich  badanych  internautów. To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu do 2020 r. i o 15 punktów procentowych w porównaniu do 2019 r.

Wiele wskazuje na to, że na wyniki miała wpływ pandemia, ponieważ dwie ostatnie fale  badania miały miejsce tuż po ogłoszeniu pierwszego lockdownu i w czasie znoszenia  obostrzeń. 

Kto kupuje w internecie

Robienie zakupów przez internet popularne jest we wszystkich grupach wiekowych. Jednak częściej robią je osoby z wyższym wykształceniem i o wyższym dochodzie w gospodarstwie domowym, a także mieszkańcy dużych miastach. Pod kątem płci różnica jest niewielka - 53% kobiet i 47% mężczyzn.

Dlaczego robimy zakupy w internecie

Na pytanie, co motywuje do robienia e-zakupów, respondenci najczęściej wskazywali:

 • dostępność sklepów internetowych przez całą dobę (76%),
 • brak konieczności jechania do sklepu (73%),
 • nieograniczony czas wyboru (67%),
 • atrakcyjniejsze ceny (65%),
 • możliwość robienia zakupów, gdy sklepy są zamknięte (62%).

Co ważne, wyniki te różnią się od tych z poprzednich lat. Aktualnie internautom zależy głównie na wygodzie i bezpieczeństwie, co z pewnością jest efektem pandemii i pokrywa się z badaniami KPMG z 2020 r., gdzie czynnikami zakupowym, które zyskały na znaczeniu, okazało się “własne bezpieczeństwo” (+58%) oraz “łatwość zakupu” (+41%).

Co kupujemy w internecie

Nadal najczęściej przez internet kupujemy odzież, w tym dodatki i akcesoria z nią związane, a także obuwie, kosmetyki/perfumy, książki, płyty, filmy, sprzęt RTV/AGD. Z pewnością z powodu pandemii, rzadziej kupujemy bilety do kina, teatru.

Jak płacimy w internecie

Respondenci Gemius 2021 zadeklarowali, że jako metodę płatności online najczęściej wybierają szybki przelew (pay-by-link) realizowany przez bramkę płatniczą (70% kupujących). Na drugim miejscu uplasowały się płatności mobilne, np. BLIK (48%), następnie przelew tradycyjny (42%). Ex aequo jako trzeci wykorzystywany sposób płatności wskazali: kartę płatniczą, wysyłkę za pobraniem z płatnością gotówką przy odbiorze oraz płatność gotówką przy odbiorze osobistym u kuriera (41%).

Wyniki te częściowo pokrywają się z naszymi i SW Research badaniem przeprowadzonym na koniec 2020 r. Wówczas internauci wskazali, że najczęściej płacą BLIKIEM (58%), a następnie przelewem online (27%) i kartą (25%). Tutaj poznasz bliżej wyniki tego badania

Co ciekawe, te wyniki nie pokrywały się z ulubionymi metodami płatności Polaków, ponieważ, gdy mają wybór, np. aż 71% z nich woli płacić BLIKIEM. 

Ulubione metody dostawy w internecie

Badanie Gemius 2021 jasno wskazuje, że w temacie odbioru przesyłek umocniły się paczkomaty InPost - korzysta z nich aktualnie 77% kupujących. 50% respondentów wskazało na dostawę kurierem. 

Na czym głównie zależy nam podczas zakupów online

Problemy, które najczęściej napotykają e-klienci biorącymi udział w badaniu Gemius 2021, to:

 • długi czas oczekiwania na dostawę (34%), 
 • wysoki koszt dostawy (26%),
 • natrętne  reklamy obejrzanych wcześniej produktów (26%).

Natomiast trzema najważniejszymi elementami wpływającymi na decyzje e-klientów o wyborze danego sklepu, podobnie jak w 2020 r., są: 

 • atrakcyjna cena produktu,  
 • niskie koszty przesyłki/dostawy,
 • wcześniejsze pozytywne doświadczenia kupujących.

Ponadto bardzo ważna okazała się kwestia jakości zakupów online, gdy respondenci robili je na tzw. mobile’u. Badani wskazywali przede wszystkim niewygodne formularze i  niedostosowanie stron do używanych urządzeń innych niż komputery/laptopy. Osoby reprezentujące młodsze pokolenia, narzekały również na niewygodny sposób płatności. 

Warto zwrócić uwagę na to, jak sklep wyświetla się na smartfonach, tym bardziej, że podczas zakupów korzysta z nich już 76% osób kupujących w internecie. To wzrost o siedem 7 punktów procentowych w porównaniu do 2020 r. 

Z agencją SW Research zbadaliśmy również tę kwestię pod koniec 2020 r. Tutaj poznasz wyniki naszego badania. Zachęcamy również do poznania bliżej potrzeb poszczególnych generacji, ponieważ spełnianie indywidualnych oczekiwań znacząco pomaga podnieść konwersję w sklepie internetowym:

I co dalej?

Tutaj możesz zapoznać się z pełnym raportem Gemius 2021. Badanie dotyczy oczywiście dużej grupy osób robiącej zakupy online, więc po zapoznaniu się z nim, warto przyjrzeć się swojej grupie odbiorców i na podstawie zebranych informacji wyciągać wnioski dla swojego e-biznesu.

Jeśli tak jak my, wnioskujesz, że płatności online to jedna z najważniejszych dziś kwestii w e-commerce, to koniecznie skontaktuj się z nami! Od ponad 10 lat sprawiamy, że zakupy online są łatwe i bezpieczne.