Branża e-commerce odnotowała w 2020 r. 21,5% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Powstały kolejne e-sklepy i zwiększyła się liczba osób zamawiających przez internet. Jakie urządzenia wybierają Polacy, robiąc zakupy online? Częściej otwierają laptopa czy biorą do ręki smartfona? Poznaj wyniki naszego badania!

 

Badanie, jakie pod koniec 2020 r. przeprowadziliśmy z agencją badawczą SW Research, nie tylko wskazuje na to, jakie są ulubione metody płatności Polaków. Wiemy również, z jakich najchętniej korzystają urządzeń, by zrobić zakupy w sieci.

Laptopa, smatfona czy tabletu Polacy używają, by robić zakupy online?

Najbardziej preferowanym urządzeniem do robienia zakupów w sieci jest komputer lub laptop - wybrało go prawie 60% badanych internautów. O prawie połowę mniej, bo 31% osób wskazało smartfona, natomiast tablet zaledwie 3%.

Dla 8% badanych e-klientów urządzenie, z jakiego korzystają, nie ma znaczenia.

- Wiele wskazuje na to, że sprzedaż offline, po przebudzeniu całej gospodarki, nie wróci do poprzedniej kondycji, prawdopodobnie będzie mniejsza i to w znaczącym stopniu. Dlatego trzeba intensywnie pracować nad tym, by zakupy w sklepie internetowym były proste i szybkie, co nieuchronnie wiąże się m.in. z udostępnieniem wygodnego panelu transakcyjnego na każdym możliwym urządzeniu - mówi Marzena Szplitt, Partnership Program Specialist w Tpay.-
Panel transakcyjny Tpay to miejsce, w którym internauci mogą robić zakupy w swój ulubiony sposób. Współpracuję na co dzień z firmami, które mają stały kontakt z właścicielami sklepów internetowych albo samo je prowadzą. Dobry panel pomaga wykorzystywać szanse sprzedażowe, a dodatkowe rozwiązania takie jak np. Widget One Click - podnosić wartość koszyków zakupowych. Obojętnie, czy klient korzysta z komputera stacjonarnego, czy akurat kupuje coś na telefonie - dodaje Marzena.

Ulubione urządzenia do e-zakupów a grupy wiekowe

Czy wiek użytkowników przekłada się na urządzenie, na którym najchętniej robią zakupy? Częściowo tak. Dla wszystkich grup wiekowych najbardziej popularny jest komputer/laptop. Ale w porównaniu do innych grup wiekowych:

  • smartfon jest najbardziej preferowany przez 2534-latków,
  • tablet to ulubione urządzenie głównie w grupie 3544-latków,
  • komputer/laptop najbardziej preferują osoby powyżej 55 lat.


W jaki sposób te dane mogą być cenne ze względu na prowadzenie e-biznesu?
Warto porównać je z dominującymi grupami wiekowymi wśród swoich klientów.

Poszczególne generacje wiekowe mają typowe dla siebie nawyki i wymagania zakupowe. Szczegółowo omawialiśmy je w osobnych artykułach:


Oczywiście nie każdego e-klienta można przyporządkować do danej generacji, dlatego bez względu na to, co mówią badania, warto
dokładnie przyglądać się swoim klientom - jakie wybierają produkty, skąd przychodzą, kiedy kupują etc. Im więcej wiesz o swoich klientach, tym łatwiej spełniać ich oczekiwania!

Badanie przeprowadziliśmy z agencją badawczą SW Research na przełomie listopada i grudnia 2020 r., objęło ono 854 internautów, którzy dokonują zakupów online.