Zakładając swój pierwszy e-sklep, musisz dobrze przemyśleć wiele kwestii. Z jednej strony niezwykle istotna jest strategia, odpowiedni marketing, znajomość branży, chwytliwa nazwa, czy ciekawa identyfikacja wizualna. Z drugiej – aspekty techniczne, takie jak odpowiednie oprogramowanie i system płatności wybrane pochopnie, mogą zrujnować ostateczny efekt, nad którym tyle pracowałeś. Na co zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie do swojego sklepu? Poniżej kilka porad, które pomogą Tobie poradzić sobie z tym, wcale nie łatwym zadaniem.

SaaS, czy oprogramowanie szyte na miarę?

Na rynku istnieje wiele platform przeznaczonych dla sklepów internetowych. Wyróżniamy głównie dwa rodzaje – Open Source i SaaS. Wybór między specjalnie przygotowaną platformą, a gotowym oprogramowaniem to podstawowy problem wielu początkujących e-sprzedawców. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest SaaS. Software as a Service opiera się na modelu „oprogramowanie jako usługa”.  Model SaaS przerzuca obowiązki instalacji, zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z klienta na dostawcę usługi.

Zalety modelu SaaS

Korzystanie z modelu Soft as a Service ma wiele zalet. Najbardziej istotne z perspektywy młodego przedsiębiorcy to:

  • Pomoc techniczna i wsparcie – w sytuacji problemów technicznych, nie będziesz musiał szukać pomocy specjalistów (co wiązałoby się z kolejnymi kosztami). Otrzymasz wsparcie techniczne zawsze wtedy, gdy będziesz tego potrzebował.
  • Nowe technologie – oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu masz pewność, że korzystasz z najnowszej technologii
  • Niskie koszty utrzymania aplikacji, wdrażania, czy bieżących działań IT

Bezpieczeństwo informacji w systemie SaaS

W SaaS z systemów bazodanowych korzystają wszyscy klienci tego samego dostawcy. Platformy oferujące sklepy w tym systemie zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki szyfrowaniu SSL, zdejmując zajmowanie się tymi kwestiami z Twoich barków.  Certyfikat SSL jest obecnie najbezpieczniejszym sposobem ochrony danych, dzięki czemu połączenia, przesyłanie danych, a także dokonywanie płatności online są skutecznie zabezpieczone. W gotowych oprogramowaniach e-commerce dba się również o politykę prywatności, cookies itd. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców.

Sklep na Open Source

W ramach tego systemu otrzymasz gotowe darmowe oprogramowanie sklepu internetowego. Nie musisz także płacić za aktualizacje. Jeśli nie jesteś programistą lub nie posiadasz umiejętności technicznych do wdrożenia tego systemu, będziesz więc prawdopodobnie potrzebować pomocy co może być kosztowne. Koszt takiej usługi zależy głównie od modyfikacji i wielkości sklepu internetowego. Będziesz musiał także sam pamiętać o aktualizacji oprogramowania oraz certyfikacie bezpieczeństwa SSL czy polityce prywatności (np. RODO). Będziesz potrzebować także hostingu.

Na co się zdecydować?                 

Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, bez umiejętności programistycznych, prawdopodobnie wykorzystanie gotowej platformy będzie dla Ciebie dobrym wyjściem. Jeśli zaś posiadasz odpowiednie umiejętności, by samodzielnie wdrożyć oprogramowanie pod swój sklep, a także posiadasz środki finansowe, które możesz przeznaczyć na ten cel, warto skorzystać z rozwiązania dedykowanego.