jak-wybrac-platforme-do-swojego-ecommerce-min

Jak wybrać platformę do swojego e-commerce?

Zakładając swój pierwszy e-sklep, musisz dobrze przemyśleć wiele kwestii. Z jednej strony niezwykle istotna jest strategia, odpowiedni marketing, znajomość branży, chwytliwa nazwa, czy ciekawa identyfikacja wizualna. Z drugiej – aspekty techniczne, takie jak odpowiednie oprogramowanie i system płatności wybrane pochopnie, mogą zrujnować ostateczny efekt, nad którym tyle pracowałeś. Na co zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie do swojego sklepu? Poniżej kilka porad, które pomogą Tobie poradzić sobie z tym, wcale nie łatwym zadaniem.

SaaS, czy oprogramowanie szyte na miarę?

Na rynku istnieje wiele platform przeznaczonych dla sklepów internetowych. Wyróżniamy głównie dwa rodzaje – Open Source i SaaS. Wybór między specjalnie przygotowaną platformą, a gotowym oprogramowaniem to podstawowy problem wielu początkujących e-sprzedawców. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest SaaS. Software as a Service opiera się na modelu „oprogramowanie jako usługa”.  Model SaaS przerzuca obowiązki instalacji, zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z klienta na dostawcę usługi.

Zalety modelu SaaS

Korzystanie z modelu Soft as a Service ma wiele zalet. Najbardziej istotne z perspektywy młodego przedsiębiorcy to:

  • Pomoc techniczna i wsparcie – w sytuacji problemów technicznych, nie będziesz musiał szukać pomocy specjalistów (co wiązałoby się z kolejnymi kosztami). Otrzymasz wsparcie techniczne zawsze wtedy, gdy będziesz tego potrzebował.
  • Nowe technologie – oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu masz pewność, że korzystasz z najnowszej technologii
  • Niskie koszty utrzymania aplikacji, wdrażania, czy bieżących działań IT

Bezpieczeństwo informacji w systemie SaaS

W SaaS z systemów bazodanowych korzystają wszyscy klienci tego samego dostawcy. Platformy oferujące sklepy w tym systemie zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki szyfrowaniu SSL, zdejmując zajmowanie się tymi kwestiami z Twoich barków.  Certyfikat SSL jest obecnie najbezpieczniejszym sposobem ochrony danych, dzięki czemu połączenia, przesyłanie danych, a także dokonywanie płatności online są skutecznie zabezpieczone. W gotowych oprogramowaniach e-commerce dba się również o politykę prywatności, cookies itd. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców.

Sklep na Open Source

W ramach tego systemu otrzymasz gotowe darmowe oprogramowanie sklepu internetowego. Nie musisz także płacić za aktualizacje. Jeśli nie jesteś programistą lub nie posiadasz umiejętności technicznych do wdrożenia tego systemu, będziesz więc prawdopodobnie potrzebować pomocy co może być kosztowne. Koszt takiej usługi zależy głównie od modyfikacji i wielkości sklepu internetowego. Będziesz musiał także sam pamiętać o aktualizacji oprogramowania oraz certyfikacie bezpieczeństwa SSL czy polityce prywatności (np. RODO). Będziesz potrzebować także hostingu.

Na co się zdecydować?                 

Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, bez umiejętności programistycznych, prawdopodobnie wykorzystanie gotowej platformy będzie dla Ciebie dobrym wyjściem. Jeśli zaś posiadasz odpowiednie umiejętności, by samodzielnie wdrożyć oprogramowanie pod swój sklep, a także posiadasz środki finansowe, które możesz przeznaczyć na ten cel, warto skorzystać z rozwiązania dedykowanego.

Podobne artykuły


Ecommerce, Fintech
20.09.2023

Trudno przypomnieć sobie czasy sprzed upowszechnienia się płatności kartowych. Płatność zbliżeniowa, poprzez bramkę płatniczą, czy za pomocą zegarka jest już standardem. Jak kształtuje się polski rynek kart płatniczych i dokąd zmierza dzięki nowym technologiom? Sprawdź kompendium wiedzy o kartach płatniczych. Pierwszą kartę płatniczą w Polsce wydał

Ecommerce, Fintech
17.08.2023

Coraz częściej porusza się temat zagrożeń, z jakim można spotkać się w sieci. Rynek i opinia publiczna są zwrócone w kierunku kupujących, ale problem ten dotyczy także sprzedających. Poznaj bliżej ważne obszary związane z bezpieczeństwem Twojego biznesu w sieci: od roli testowania środowiska IT, poprzez utrzymanie bezpiecznej infrastruktury

Ecommerce
08.08.2023

Od prostych rozwiązań dla małych sklepów po zaawansowane rozwiązania dla globalnych graczy: platformy e-commerce są kluczowym elementem internetowego handlu. Dla przedsiębiorców, którzy chcą wzbogacić swój sklep o nowe funkcjonalności, w tym o płatności online, dostępnych jest coraz więcej rozwiązań w postaci moduł&oacut