social-commerce-tpay-min

The power of social & live commerce 2022

Portale społecznościowe to coraz popularniejsze miejsce sprzedaży i jeden z największych kanałów dystrybucji w rozwoju e-handlu. Liczba użytkowników social commerce nieustanie rośnie - w tym roku wyniosła aż 36%. Dowiedz się, co i jak kupują Polacy w social mediach!

To już druga edycja raportu “The power of social & live commerce”. Organizatorem badania są Kobiety e-biznesu, a partnerem Tpay. 

Social commerce rośnie w siłę! 

Otwartość internautów na nowe formy e-handlu przynosi obustronne korzyści. Dla klienta jest to możliwość zakupu w dowolnej chwili bez konieczności przechodzenia do sklepu. Dla sprzedawcy to otwarcie dużego kanału sprzedaży w e-commerce. Jak wynika z badania “The power of social & live commerce”, aż 36% Polaków kupuje przez platformy społecznościowe, a 29% używa ich do sprzedaży. 

- Aż o 33% wzrosła liczba Polaków robiących zakupy w social mediach. Naturalną odpowiedzią rynku na to jest doskonalenie rozwiązań ułatwiających zakupy oraz zapewnianie szybkich płatności. Wiele przed nami. Obecnie, podobnie jak w 2021 r., prawie połowa sprzedaży odbywa się poprzez bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Jednocześnie niemal równie duża część e-klientów zostaje przekierowana do marketplace’ów. Przyczyny takich zachowań upatruję w braku lub w małej popularności narzędzi umożliwiających finalizację transakcji w obrębie platformy społecznościowej. To olbrzymi obszar do zagospodarowania i kierunek dalszego rozwoju - opowiada Mateusz Wachowski z Tpay.

Ulubione serwisy społecznościowe

Wśród social mediów niewątpliwie króluje Facebook (79%), który oferuję swoim użytkownikom kupno i sprzedaż przez platformę marketplace. Chętnie kupujemy i sprzedajemy na Instagramie (22%) i Tiktoku (13%). Respondenci wymienili również takie platformy jak Vinted, Allegro oraz OLX, które zaliczają do serwisów społecznościowych. 

Jakie produkty kupujemy w mediach społecznościowych? 

Wiodącymi produktami na rynku, które kupujemy najczęściej w serwisach społecznościowe jest odzież i obuwie (46%). Respondenci decydują się również na zakup kosmetyków i perfumów, książek, płyt, artykułów dziecięcych oraz mebli. Co ciekawe, coraz więcej osób podejmuje decyzję o zakupie sprzętu AGD (21%).

Jak płacimy w social mediach?   

Respondenci “The power of social & live commerce “ zadeklarowali, że jako metodę płatności w mediach społecznościowych najczęściej wybierają BLIK (48% kupujących, podobny wynik uzyskaliśmy w naszych badaniach z SW Research ). Na drugim miejscu uplasował się PayPal (34%). Jako trzeci wykorzystywany sposób płatności wskazali gotówkę (31%), której wybór wzrósł aż o 17 punktów procentowych w stosunku do roku 2021. 

Tutaj możesz zapoznać się z całym raportem ”The power of social & live commerce ”.

*Dane do raportu zbierane były w lipcu 2022 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie Polaków 16+. W raporcie wzięło udział 1500 osób. 

Podobne artykuły


Ecommerce
13.01.2023

Odsetek osób kupujących w sieci wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat dwukrotnie. W tym czasie sporą (r)ewolucję przeszły płatności online. Jakie zmiany były przełomowe? W którą stronę zmierza teraz e-commerce? 12 stycznia 2023 r. odbyła się premiera raportu Izby Gospodarki Elektronicznej “Dekada polskiego e-commerce”, a

Ecommerce
19.12.2022

Przysłowie mówi, że “pieniądze szczęścia nie dają”, ale czy na pewno? Joanna Przetakiewicz - założycielka marki La Mania, twórczyni inicjatywy Era Nowych Kobiet, a także autorka książki pt. Pieniądze szczęście dają. Wyjaśnia, jak to jest z tymi pieniędzmi oraz dzieli się swoim doświadczeniem w budowaniu dużej marki w

Aktualności Tpay
09.12.2022

Prezydent podpisał ustawy nowelizujące przepisy obowiązujące e-sprzedawców. Zmiany m.in. w kwestii ochrony konsumentów czy sposobu prowadzenia handlu w internecie wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. Dowiedz się, co musisz zmienić w sklepie, aby działać zgodnie z prawem! Uchwalona 27 listopada 2019 r. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i