portfele-elektorniczne-ecommerce

ABC metod płatności: portfele elektroniczne

Portfel elektroniczny to bezpieczna i wygodna forma przechowywania środków oraz metoda płatności za zakupy online. Nie jest to najpopularniejszy sposób finalizacji zamówień internetowych, ale grono miłośników e-walletów stale rośnie. Dowiedz się, czym dokładnie jest portfel cyfrowy i dlaczego warto uwzględniać go w rozwoju e-commerce.

Portfel elektroniczny to cyfrowy odpowiednik tradycyjnego portfela, dostępny w przeglądarce internetowej lub na urządzeniu mobilnym. Umożliwia przechowywanie danych kart płatniczych, zasilanie konta środkami, robienie przelewów między użytkownikami oraz wygodne płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Najbardziej popularne e-portfele

W raporcie “Mr. & Mrs. e-Commerce” przygotowanym przez E-Izbę, badani wskazali dwa najchętniej wykorzystywane portfele elektroniczne w e-commerce: Apple Pay oraz Google Wallet. Korzysta z nich odpowiednio 7% i 6% badanych użytkowników. Wsród pozostałych metod znalazł się m.in. BLIK , przelew tradycyjny i wysyłka za pobraniem.

Google Pay

Google Pay (Google Wallet ) to jeden z dwóch najbardziej popularnych portfeli elektronicznych. Aby zacząć korzystać z tej usługi, użytkownik musi mieć konto w Google, w którym dodaje minimum jedną kartę debetową/kredytową (nie ma górnego limitu co do ich liczby). Podpięcie  karty do konta umożliwia płacenie Google Wallet w aplikacjach internetowych, sklepach online i stacjonarnych (smartfonem lub smartwatchem – z wykorzystaniem technologii NFC). 

Google duży nacisk kładzie na bezpieczeństwo danych. Dlatego firma wprowadziła szereg zabezpieczeń:

  • szyfrowanie danych kart, 
  • stosowanie tymczasowych aliasów numerów kont bankowych (tzw. VAN – Virtual Account Number),
  • wymuszenie dodatkowej blokady ekranu w przypadku płatności w sklepach stacjonarnych.

W Google Wallet można przechowywać także bilety (m.in. okresowe) i karty lojalnościowe lub podarunkowe. Aby zapłacić w internecie tą metodą, wystarczy wybrać opcję „Zapłać przez Google Wallet”. Nie jest wymagane podawanie danych karty - Google Pay automatycznie przesyła je (w formie zaszyfrowanej) do sprzedawcy, co przyspiesza cały proces.

Apple Pay

Apple Pay to drugi najpopularniejszy e-portfel w Polsce. Sposób jego działania jest bardzo podobny do Google Pay. Każdy użytkownik urządzenia z „jabłuszkiem” otrzymuje automatyczny dostęp do Apple Pay - portfel jest zainstalowany w każdym iPhone, Apple Watch, Mac i iPad. Użytkownik podaje dane swojej karty płatniczej w aplikacji Apple Pay i może korzystać z tej metody do bezpiecznego płacenia w sklepach internetowych i stacjonarnych. W Stanach Zjednoczonych można również szybko i łatwo wysyłać, odbierać i prosić o płatności przy użyciu Apple Cash. 

Apple również dba o bezpieczeństwo transakcji i danych. Numer karty nie jest przechowywany ani na urządzeniu, ani na serwerach Apple. Z kolei w trakcie transakcji, numer karty nie jest nikomu udostępniany. Bezpieczeństwo płatności zapewnia oprogramowanie IOS oraz dodatkowe funkcje, np. Face ID lub Touch ID.

PayPal

PayPal nie zyskał jeszcze w Polsce dużej popularności. W zeszłym roku globalna liczba użytkowników tej platformy zbliżyła się do 400 milionów . Z PayPal można korzystać zarówno na telefonie, jak i w komputerze. Aplikacja umożliwia płatności między użytkownikami (w tym nawet wystawianie faktur). PayPal może być powiązany z kartą płatniczą lub rachunkiem bankowym. Dzięki temu można łatwo płacić za zakupy w sieci. Co szczególnie istotne, PayPal umożliwia płatności w prawie 20 walutach.

PayPal również zwraca uwafę na kwestię bezpieczeństwa w e-commerce. Jeśli kupujący otrzyma przedmiot uszkodzony podczas wysyłki, znacząco różniący się od opisu sprzedającego lub w ogóle nie otrzyma zamówienia, PayPal pośredniczy w ubieganiu się o zwrot pieniędzy. Wszystkie transakcje wykonywane z pomocą tej platformy są stale monitorowane, aby zapobiegać oszustwom i wyłudzeniom danych. Każda transakcja jest szyfrowana.


Kliknij i zapłać z Visa

Kliknij i zapłać z Visa (dawniej Visa Checkout) to nazwa portfela cyfrowego zarezerwowanego dla posiadaczy kart Visa. Zasada jego działania jest taka sama jak w przypadku pozostałych e-portfeli: użytkownik dodaje kartę płatniczą i może korzystać z “Kliknij i zapłać z Visa” podczas tych i kolejnych zakupów online. Nie trzeba pamiętać danych karty ani haseł - wszystko jest automatycznie pobierane z systemu Visa.

Visa również stosuje systemy zabezpieczające dane klienta i samą transakcję, nie ma zatem obawy o utratę lub wyciek wrażliwych informacji. Głównym takim systemem jest Verified by Visa, który potwierdza, że płatność dokonywane jest przez prawowitego właściciela karty. Opiera się on na zabezpieczeniu 3D Secure .

Dlaczego warto korzystać z portfeli elektronicznych?

Portfele elektroniczne to po pierwsze metoda płatności w pełni bezpieczna. Każda platforma stosuje zabezpieczenia, mające na celu ochronę zarówno użytkownika, jak i samej transakcji. Ryzyko wycieku danych jest znikome.

Badanie, jakie przeprowadziliśmy z agencją badawczą SW Research, pokazało, że poczucie bezpieczeństwa podczas płatności portfelami elektronicznymi wzrosło w 2022 r. o 15% w porównaniu do 2020 r. (44% vs. 29%).

Po drugie, aplikacje portfeli elektronicznych są łatwo dostępne na wielu urządzeniach i mają wszechstronne zastosowanie - od płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych po zrzutki na prezent dla przyjaciela.

Po trzecie, płatność portfelem cyfrowym jest szybka i wygodna. Nie trzeba pamiętać PIN-ów, haseł czy numerów kart - wszystkie te dane są bezpiecznie przechowywane w aplikacji. Tę kwestię też zbadaliśmy z SW Research: wśród osób, które korzystają z portfeli elektronicznych, metoda ta preferowana jest właśnie ze względu na szybkość oraz wygodę - w obu przypadkach było to po 64% wskazań. Ponad dwukrotnie (21% vs. 48%) w ciągu półtora roku wzrosły także pozytywne wcześniejsze doświadczenia Polaków związane z tą metodą płatności. 

Wreszcie, wszystkie e-portfele dostępne są bezpłatnie i nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o ich stosowanie (np. limit co do liczby kart czy transakcji w miesiącu).

Portfele elektroniczne z perspektywy e-sprzedawcy

Portfele Kliknij i zapłać z Visa, Google Pay i Apple Pay mogą udostępniać sprzedawcy korzystający z usług Tpay, którzy podpisali umowę z acquirerem kartowym - firmą Elavon (dostawcą usług procesowania transakcji przy użyciu karty płatniczej). Dowiedz się więcej

W przypadku PayPal, niezbędne jest założenie konta firmowego w PayPal lub w zakładce “PayPal” w Panelu Akceptanta Tpay . Dzięki temu, będziesz mieć możliwość udostępnienia tej metody swoim klientom. 

Na czym polega płatność portfelem elektronicznym z perspektywy płatnika

Płatnik (klient) podczas finalizacji zakupów w sklepie internetowym przechodzi do panelu płatniczego Tpay i tam wśród metod płatności wybiera “Portfele elektroniczne”, a następnie klika w logo wybranego portfela.

W przypadku wybrania Apple Pay płatność potwierdzana jest za pomocą Face ID, Touch ID lub kodu. W tym czasie otrzymuje pierwszego maila systemowego od Tpay informujący o zainicjowanej (zarejestrowanej) transakcji. Następnie przychodzi drugi mail, potwierdzający transakcję, czyli informujący o poprawnym zaksięgowaniu płatności, lub dający znać, że transakcja nie przebiegła pomyślnie. 

Jeśli płatnik zainicjuje transakcje, ale ją przerwie, w Tpay otrzyma maila informującego o oczekiwanej płatności, który zawiera link umożliwiający kontynuowanie transakcji.

W przypadku wybrania PayPal, płatnik proszony jest o zalogowanie się do swojego konta PayPal lub o podanie danych do karty płatniczej. Podczas korzystania z tego portfela, również otrzymuje mailowe powiadomienia systemowe opisane powyżej.

W przypadku wybrania Google Pay, płatnik musi zalogować się do swojego konta w Google. Jeśli karta płatnicza nie była wcześniej dodana do konta, należy uzupełnić jej dane po wybraniu metody w panelu transakcyjnym. 

W przypadku wybrania portela Klinij i zapłać z Visa użytkownik musi zalogować się do konta Visa lub podać dane swojej karty płatniczej. Podobnie jak w przypadku pozostałych portfeli (i innych metod płatności dostępnych w Tpay), w czasie inicjowania i realizowania transakcji, otrzymuje odpowiednie powiadomienia.

Portfele elektroniczne to metoda płatności, którą warto proponować klientom, ponieważ stanowi odpowiedź na aktualne trendy i zapotrzebowanie internautów ceniących wygodę, szybkość i bezpieczeństwo. Wdrożenie e-walleta w swoim sklepie nie wymaga skomplikowanych działań, ani prac deweloperskich. Implementacja nowej metody może pomóc przyciągnąć nową grupę klientów, czyli zwiększyć ruch w sklepie i obrót.

Podobne artykuły


Ecommerce
13.01.2023

Odsetek osób kupujących w sieci wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat dwukrotnie. W tym czasie sporą (r)ewolucję przeszły płatności online. Jakie zmiany były przełomowe? W którą stronę zmierza teraz e-commerce? 12 stycznia 2023 r. odbyła się premiera raportu Izby Gospodarki Elektronicznej “Dekada polskiego e-commerce”, a

Ecommerce
19.12.2022

Przysłowie mówi, że “pieniądze szczęścia nie dają”, ale czy na pewno? Joanna Przetakiewicz - założycielka marki La Mania, twórczyni inicjatywy Era Nowych Kobiet, a także autorka książki pt. Pieniądze szczęście dają. Wyjaśnia, jak to jest z tymi pieniędzmi oraz dzieli się swoim doświadczeniem w budowaniu dużej marki w

Aktualności Tpay
09.12.2022

Prezydent podpisał ustawy nowelizujące przepisy obowiązujące e-sprzedawców. Zmiany m.in. w kwestii ochrony konsumentów czy sposobu prowadzenia handlu w internecie wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. Dowiedz się, co musisz zmienić w sklepie, aby działać zgodnie z prawem! Uchwalona 27 listopada 2019 r. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i