Portfel elektroniczny to bezpieczna i wygodna forma przechowywania środków oraz metoda płatności za zakupy online. Nie jest to najpopularniejszy sposób finalizacji zamówień internetowych, ale grono miłośników e-walletów stale rośnie. Dowiedz się, czym dokładnie jest portfel cyfrowy i dlaczego warto uwzględniać go w rozwoju e-commerce.

Portfel elektroniczny to cyfrowy odpowiednik tradycyjnego portfela, dostępny w przeglądarce internetowej lub na urządzeniu mobilnym. Umożliwia przechowywanie danych kart płatniczych, zasilanie konta środkami, robienie przelewów między użytkownikami oraz wygodne płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Najbardziej popularne e-portfele

W raporcie “Mr. & Mrs. e-Commerce” przygotowanym przez E-Izbę, badani wskazali dwa najchętniej wykorzystywane portfele elektroniczne w e-commerce: Apple Pay oraz Google Wallet. Korzysta z nich odpowiednio 7% i 6% badanych użytkowników. Wsród pozostałych metod znalazł się m.in. BLIK, przelew tradycyjny i wysyłka za pobraniem.

Google Pay

Google Pay (Google Wallet) to jeden z dwóch najbardziej popularnych portfeli elektronicznych. Aby zacząć korzystać z tej usługi, użytkownik musi mieć konto w Google, w którym dodaje minimum jedną kartę debetową/kredytową (nie ma górnego limitu co do ich liczby). Podpięcie  karty do konta umożliwia płacenie Google Wallet w aplikacjach internetowych, sklepach online i stacjonarnych (smartfonem lub smartwatchem – z wykorzystaniem technologii NFC). 

Google duży nacisk kładzie na bezpieczeństwo danych. Dlatego firma wprowadziła szereg zabezpieczeń:

  • szyfrowanie danych kart, 
  • stosowanie tymczasowych aliasów numerów kont bankowych (tzw. VAN – Virtual Account Number),
  • wymuszenie dodatkowej blokady ekranu w przypadku płatności w sklepach stacjonarnych.

W Google Wallet można przechowywać także bilety (m.in. okresowe) i karty lojalnościowe lub podarunkowe. Aby zapłacić w internecie tą metodą, wystarczy wybrać opcję „Zapłać przez Google Wallet”. Nie jest wymagane podawanie danych karty - Google Pay automatycznie przesyła je (w formie zaszyfrowanej) do sprzedawcy, co przyspiesza cały proces.

Apple Pay

Apple Pay to drugi najpopularniejszy e-portfel w Polsce. Sposób jego działania jest bardzo podobny do Google Pay. Każdy użytkownik urządzenia z „jabłuszkiem” otrzymuje automatyczny dostęp do Apple Pay - portfel jest zainstalowany w każdym iPhone, Apple Watch, Mac i iPad. Użytkownik podaje dane swojej karty płatniczej w aplikacji Apple Pay i może korzystać z tej metody do bezpiecznego płacenia w sklepach internetowych i stacjonarnych. W Stanach Zjednoczonych można również szybko i łatwo wysyłać, odbierać i prosić o płatności przy użyciu Apple Cash. 

Apple również dba o bezpieczeństwo transakcji i danych. Numer karty nie jest przechowywany ani na urządzeniu, ani na serwerach Apple. Z kolei w trakcie transakcji, numer karty nie jest nikomu udostępniany. Bezpieczeństwo płatności zapewnia oprogramowanie IOS oraz dodatkowe funkcje, np. Face ID lub Touch ID.

PayPal

PayPal, elektroniczny portfel dobrze znany w wielu krajach, stopniowo zyskuje popularność także i w Polsce. Globalna liczba użytkowników tej platformy przekroczyła już  400 milionów, z czego ponad 2 mln to konta polskich internautów. 

Z PayPal można korzystać w trybie konta firmowego lub indywidualnego, zarówno w aplikacji mobilnej, jak i desktopowej. Rozwiązanie umożliwia płatność za zakupy w sieci, a także przekazywanie środków między użytkownikami. PayPal może być powiązany z kartą płatniczą lub rachunkiem bankowym. Co ważne, ten e-portfel umożliwia płatności w 25 walutach w ponad 200 państwach.

PayPal zwraca szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa w e-commerce. Stały monitoring wszystkich transakcji i zaawansowane technologie szyfrujące, zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa środków. Dodatkowo sprzedający są chronieni w przypadku odebrania nieautoryzowanej płatności lub sytuacji, w której kupujący nie otrzyma zamówionego przedmiotu. Osobny program przewidziano też dla kupujących.


Kliknij i zapłać z Visa

Kliknij i zapłać z Visa (dawniej Visa Checkout) to nazwa portfela cyfrowego zarezerwowanego dla posiadaczy kart Visa. Zasada jego działania jest taka sama jak w przypadku pozostałych e-portfeli: użytkownik dodaje kartę płatniczą i może korzystać z “Kliknij i zapłać z Visa” podczas tych i kolejnych zakupów online. Nie trzeba pamiętać danych karty ani haseł - wszystko jest automatycznie pobierane z systemu Visa.

Visa również stosuje systemy zabezpieczające dane klienta i samą transakcję, nie ma zatem obawy o utratę lub wyciek wrażliwych informacji. Głównym takim systemem jest Verified by Visa, który potwierdza, że płatność dokonywane jest przez prawowitego właściciela karty. Opiera się on na zabezpieczeniu 3D Secure.

Dlaczego warto korzystać z portfeli elektronicznych?

Portfele elektroniczne to po pierwsze metoda płatności w pełni bezpieczna. Każda platforma stosuje zabezpieczenia, mające na celu ochronę zarówno użytkownika, jak i samej transakcji. Ryzyko wycieku danych jest znikome.

Badanie, jakie przeprowadziliśmy z agencją badawczą SW Research, pokazało, że poczucie bezpieczeństwa podczas płatności portfelami elektronicznymi wzrosło w 2022 r. o 15% w porównaniu do 2020 r. (44% vs. 29%).

Po drugie, aplikacje portfeli elektronicznych są łatwo dostępne na wielu urządzeniach i mają wszechstronne zastosowanie - od płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych po zrzutki na prezent dla przyjaciela.

Po trzecie, płatność portfelem cyfrowym jest szybka i wygodna. Nie trzeba pamiętać PIN-ów, haseł czy numerów kart - wszystkie te dane są bezpiecznie przechowywane w aplikacji. Tę kwestię też zbadaliśmy z SW Research: wśród osób, które korzystają z portfeli elektronicznych, metoda ta preferowana jest właśnie ze względu na szybkość oraz wygodę - w obu przypadkach było to po 64% wskazań. Ponad dwukrotnie (21% vs. 48%) w ciągu półtora roku wzrosły także pozytywne wcześniejsze doświadczenia Polaków związane z tą metodą płatności. 

Wreszcie, wszystkie e-portfele dostępne są bezpłatnie i nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o ich stosowanie (np. limit co do liczby kart czy transakcji w miesiącu).

Portfele elektroniczne z perspektywy e-sprzedawcy

Portfele Kliknij i zapłać z Visa, Google Pay i Apple Pay mogą udostępniać sprzedawcy korzystający z usług Tpay, którzy podpisali umowę z acquirerem kartowym - firmą Elavon (dostawcą usług procesowania transakcji przy użyciu karty płatniczej). Dowiedz się więcej

W przypadku PayPal, niezbędne jest założenie konta firmowego w PayPal lub w zakładce “PayPal” w Panelu Akceptanta Tpay. Dzięki temu, będziesz mieć możliwość udostępnienia tej metody swoim klientom. 

Na czym polega płatność portfelem elektronicznym z perspektywy płatnika

Płatnik (klient) podczas finalizacji zakupów w sklepie internetowym przechodzi do panelu płatniczego Tpay i tam wśród metod płatności wybiera “Portfele elektroniczne”, a następnie klika w logo wybranego portfela.

W przypadku wybrania Apple Pay płatność potwierdzana jest za pomocą Face ID, Touch ID lub kodu. W tym czasie otrzymuje pierwszego maila systemowego od Tpay informujący o zainicjowanej (zarejestrowanej) transakcji. Następnie przychodzi drugi mail, potwierdzający transakcję, czyli informujący o poprawnym zaksięgowaniu płatności, lub dający znać, że transakcja nie przebiegła pomyślnie. 

Jeśli płatnik zainicjuje transakcje, ale ją przerwie, w Tpay otrzyma maila informującego o oczekiwanej płatności, który zawiera link umożliwiający kontynuowanie transakcji.

W przypadku wybrania PayPal, płatnik proszony jest o zalogowanie się do swojego konta PayPal lub o podanie danych do karty płatniczej. Podczas korzystania z tego portfela, również otrzymuje mailowe powiadomienia systemowe opisane powyżej.

W przypadku wybrania Google Pay, płatnik musi zalogować się do swojego konta w Google. Jeśli karta płatnicza nie była wcześniej dodana do konta, należy uzupełnić jej dane po wybraniu metody w panelu transakcyjnym. 

W przypadku wybrania portela Klinij i zapłać z Visa użytkownik musi zalogować się do konta Visa lub podać dane swojej karty płatniczej. Podobnie jak w przypadku pozostałych portfeli (i innych metod płatności dostępnych w Tpay), w czasie inicjowania i realizowania transakcji, otrzymuje odpowiednie powiadomienia.

Portfele elektroniczne to metoda płatności, którą warto proponować klientom, ponieważ stanowi odpowiedź na aktualne trendy i zapotrzebowanie internautów ceniących wygodę, szybkość i bezpieczeństwo. Wdrożenie e-walleta w swoim sklepie nie wymaga skomplikowanych działań, ani prac deweloperskich. Implementacja nowej metody może pomóc przyciągnąć nową grupę klientów, czyli zwiększyć ruch w sklepie i obrót.

Zapoznaj się z porównaniem metod płatności online i sprawdź, która z nich jest najlepsza pod kątem: bezpieczeństwa, wygody i szybkości!