blog-phishing

6 porad, jak nie paść ofiarą phishingu

Pandemia koronawirusa to bardzo trudny czas, nie tylko z uwagi na zagrożenie dla naszego zdrowia, czy problemy finansowe, które mogą dotknąć wielu przedsiębiorców. To także zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa cyfrowego. Czytając medialne doniesienia na temat sytuacji w kraju, można odnieść wrażenie, że liczba fake newsów stworzonych w tym roku, z powodzeniem przekroczyła liczbę wszystkich fałszywych informacji, wyprodukowanych przez media w przeciągu ostatniej dekady.

Dowiedz się, jak pandemia wpłynęła na cyberprzestępczość i w jaki sposób możesz aktualnie uchronić się przed phishingiem i smishingiem.

Nasze bezpieczeństwo w sieci jest ważne każdego dnia, nie tylko w okresie pandemii. Każdego dnia powinniśmy zachować ostrożność, szczególnie udostępniając innym podmiotom swoje wrażliwe dane. Czas pandemii i ograniczeń w poruszaniu się, to także wzmożona aktywność w e-commerce, a co za tym idzie, ludzi żerujących na naiwności tych, którzy w świecie e-zakupów nie czują się jeszcze pewnie.

Z dobrodziejstwa e-handlu zaczynają korzystać użytkownicy, którzy do tej pory stronili od platform e-commerce’owych i woleli spędzać czas w fizycznych sklepach, a także osoby starsze, które z uwagi na ograniczenia technologiczne, najczęściej padają ofiarą cyber-przestępców. 

Pamiętajmy jednak, że internetowi oszuści potrafią działać bardzo sprawnie, a co za tym idzie, problem bezpieczeństwa w sieci dotyczy każdego z nas - nawet tych, dla których zakupy online to codzienność.

Phishingi to niestety spore zagrożenie, i choć nie dotyczą wprost naszego zdrowia, dla naszego portfela mogą okazać się zabójcze. Istotne jest także, by w tym okresie nie stygmatyzować osób, które wpadły w sidła cyberprzestępczości, lecz skupić się na zapobieganiu kolejnym incydentom, w tym edukowaniu klientów.

JAKIE ZAGROŻENIA CZEKAJĄ NA E-KLIENTÓW?

Najczęściej spotykanym cyber-oszustwem jest phishing, czyli metoda polegająca na podszywaniu się pod inną instytucję. Jej celem jest wyłudzenie danych od użytkownika lub nakłonienie go do konkretnej działalności, takiej jak podanie kodu BLIK, wykonanie przelewu na inne konto, czy kliknięcie w zawirusowany link.

Przykładem takiego oszustwa w ostatnim czasie jest SMS informujący o tym, że pieniądze z rachunków bankowych zostaną przekazane na rezerwy NBP i aby zachować 1 000 zł, należy zalogować się na podanej stronie.

Bank PKO BP ostrzega, że to phishing, za pomocą którego oszuści chcą wyłudzić dane logowania do bankowości internetowej. Niestety, patrząc na mnożącą się liczbę fake newsów, nawet takie, z pozoru oczywiste kłamstwo, może okazać się wabikiem na wielu przestraszonych całą sytuacją obywateli. 

CO ZROBIĆ, BY UNIKNĄĆ ZAGROŻENIA? 

  • Nie wysyłaj znajomym numeru BLIK w wiadomości, bez kontaktu osobistego. 

To jedno z popularnych oszustw, polegające na rozsyłaniu wiadomości z prośbą o szybką pożyczkę znajomym na Facebooku. Hackerzy włamują się na konta i rozsyłają prośby o pomoc finansową. Ofiary, aby nie wyjść na niekoleżeńskich, pomagają swoim “znajomym” szybkim przelewem, który wpada na konto oszusta. Pamiętaj, aby zawsze w takiej sytuacji upewnić się, czy pod profilem człowieka, która prosi o pomoc, realnie kryje się Twój znajomy/znajoma. Najlepiej zadzwoń do tej osoby i potwierdź telefonicznie ewentualną pożyczkę.

  • Zabezpiecz swój profil na Facebooku uwierzytelnieniem dwuskładnikowym. 

Z łatwością zrobisz to w ustawieniach. To zabezpieczenie spowoduje, że gdy ktoś z innego sprzętu, będzie próbował zalogować się na Twoje konto, dostaniesz powiadomienie i prośbę o autoryzację sms. To zdecydowanie ograniczy możliwość zalogowania się na Twoje konto przez osoby postronne.

  • Robiąc zakupy w e-commerce, sprawdzaj, czy sklep posiada płatności zintegrowane przez operatora. To bardzo ważne, szczególnie gdy sklep budzi Twoje podejrzenie. W takich sytuacjach, obecność szybkich płatności od operatora gwarantuje Ci, że Twoje pieniądze są bezpieczne, a sklep zweryfikowany. Masz e-biznes? Zapewnij swoim klientom zaufane płatności z Tpay.

  • Uważnie sprawdzaj dane płatności przed akceptacją ich w aplikacji. Mowa tu głównie o przelewach BLIK. Jeśli już podajesz komuś kod BLIK w celu wykonania płatności, przed zaakceptowaniem transakcji w aplikacji mobilnej swojego banku, sprawdź, czy kwota jest taka, na którą wyraziłeś/łaś zgodę. 

  • Uważaj na osoby podszywające się pod Twój bank. Dokładnie sprawdzaj nadawcę maila/smsa - jeśli zobaczysz podejrzany numer telefonu lub adres e-mail, zachowaj ostrożność. 

  • Ustaw w swojej skrzynce mailowej filtrowanie spamu. Oczywiście nie uchroni Cię to w 100% przed niechcianymi mailami, jest to jednak minimalizacja zagrożenia - zdecydowana większość podejrzanych wiadomości trafi do spamu.

Mamy nadzieję, że dzięki przestrzeganiu powyższych zasad Twoje oszczędności nie wpadną w ręce oszustów. Jeśli prowadzisz biznes online, koniecznie przekaż te podpowiedzi swoim klientom!

Podobne artykuły


Ecommerce, Fintech
15.07.2022

Dlaczego warto mieć płatności odroczone? Co sprawia, że przyciągają internautów? Jak dalej rozwinie się ta metoda płatności? Zapraszamy do zapoznania się z rozmową z Adamem Miziołkiem z jednego z wiodących dostawców płatności odroczonych - z Twisto. Marta Kwiatkowska (Tpay): Płatności odroczone to już must have dla e

Ecommerce, Płatności mobilne
30.06.2022

Aż 73% e-commerców ma płatności odroczone. Na tę dość nową metodę płatności decyduje się coraz więcej klientów. Co może zrobić sklep, by opcja “Kup teraz, zapłać później” była chętniej wybierana podczas e-zakupów? Dowiedz się, jakie materiały masz do dyspozycji oraz gdzie warto je umieszczać. Co to są płatnoś

Ecommerce
30.06.2022

Jak wynika z badań rynkowych, już ponad 60% Polaków wie, na czym polegają płatności odroczone. Opcję “Kup teraz, zapłać później” oferuje coraz więcej e-sprzedawców. Na czym polega ta metoda płatności? Jakie korzyści daje e-commercom? Płatności odroczone to metoda opłacania zamówień często określana hasłem &ld