blog-phishing
6 porad, jak nie paść ofiarą phishingu
Pandemia koronawirusa to bardzo trudny czas, nie tylko z uwagi na zagrożenie dla naszego zdrowia, czy problemy finansowe, które mogą dotknąć wielu przedsiębiorców. To także zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa cyfrowego. Czytając medialne doniesienia na temat sytuacji w kraju, można odnieść wrażenie, że liczba fake newsów stworzonych w tym roku, z powodzeniem przekroczyła liczbę wszystkich fałszywych informacji, wyprodukowanych przez media w przeciągu ostatniej dekady.

Nasze bezpieczeństwo w sieci jest ważne każdego dnia, nie tylko w okresie pandemii. Każdego dnia powinniśmy zachować ostrożność, szczególnie udostępniając innym podmiotom swoje wrażliwe dane. Czas pandemii i ograniczeń w poruszaniu się, to także wzmożona aktywność w e-commerce, a co za tym idzie, ludzi żerujących na naiwności tych, którzy w świecie e-zakupów nie czują się jeszcze pewnie. Z dobrodziejstwa e-handlu zaczynają korzystać użytkownicy, którzy do tej pory stronili od platform e-commerce’owych i woleli spędzać czas w fizycznych sklepach, a także osoby starsze, które z uwagi na ograniczenia technologiczne, najczęściej padają ofiarą cyber-przestępców. 

Pamiętajmy jednak, że internetowi oszuści potrafią działać bardzo sprawnie, a co za tym idzie, problem bezpieczeństwa w sieci dotyczy każdego z nas - nawet tych, dla których zakupy online to codzienność. Phishingi to niestety spore zagrożenie, i choć nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, dla naszego portfela mogą okazać się zabójcze. Istotne jest także, by w tym okresie nie stygmatyzować osób, które wpadły w sidła cyberprzestępczości - takie zagrożenie może dotknąć także Ciebie, czy mnie.  

Jakie zagrożenia czekają na e-klientów?

Najczęściej spotykanym cyber-oszustwem jest phishing, czyli metoda polegająca na podszywaniu się pod inną instytucję.Celem jest wyłudzenie danych od użytkownika, lub nakłonienie go do konkretnej działalności, takiej jak podanie kodu BLIK, wykonanie przelewu na inne konto, czy kliknięcie w zawirusowany link.

Przykładem takiego oszustwa w ostatnich dniach jest SMS informujący o tym, że pieniądze z rachunków bankowych zostaną przekazane na rezerwy NBP i aby zachować 1 000 zł, należy zalogować się na podanej stronie. Bank PKO BP ostrzega, że to phishing, za pomocą którego oszuści chcą wyłudzić dane logowania do bankowości internetowej. Niestety, patrząc na mnożącą się liczbę fake newsów, nawet takie, z pozoru oczywiste kłamstwo, może okazać się wabikiem na wielu przestraszonych całą sytuacją obywateli. 

Co zrobić by uniknąć zagrożenia?

  • Nie wysyłaj znajomym numeru BLIK w wiadomości, bez kontaktu osobistego. 

To jedno z popularnych oszustw, polegające na rozsyłaniu wiadomości z prośbą o szybką pożyczkę znajomym na Facebooku. Hackerzy włamują się na konta i rozsyłają prośby o pomoc finansową. Ofiary, aby nie wyjść na niekoleżeńskich, pomagają swoim “znajomym” szybkim przelewem, który wpada na konto oszusta. Pamiętaj, aby zawsze w takiej sytuacji upewnić się, czy pod profilem człowieka, która prosi o pomoc, realnie kryje się Twój znajomy/znajoma. Najlepiej zadzwoń do tej osoby i potwierdź telefonicznie ewentualną pożyczkę.

  • Zabezpiecz swój profil na Facebooku uwierzytelnieniem dwuskładnikowym. 

Z łatwością zrobisz to w ustawieniach (możesz to zrobić klikając w link: https://m.facebook.com/settings/security/) . To zabezpieczenie spowoduje, że gdy ktoś z innego sprzętu, będzie próbował zalogować się na Twoje konto, dostaniesz powiadomienie i prośbę o autoryzację sms. To zdecydowanie ograniczy możliwość zalogowania się na Twoje konto przez osoby postronne.

  • Wykonując zakupy w e-commerce sprawdzaj, czy sklep posiada płatności zintegrowane przez operatora. To bardzo ważne, szczególnie gdy sklep budzi Twoje podejrzenie. W takich sytuacjach, obecność szybkich płatności od operatora gwarantuje Ci, że Twoje pieniądze są bezpieczne, a sklep zweryfikowany. 

  • Uważnie sprawdzaj dane płatności przed akceptacją ich w aplikacji. Mowa tu głównie o przelewach BLIK. Jeśli już podajesz komuś kod BLIK w celu wykonania płatności, przed zaakceptowaniem transakcji w aplikacji mobilnej swojego banku sprawdź, czy kwota jest taka, na którą wyraziłeś/łaś zgodę. 

  • Uważaj na osoby podszywające się pod Twój bank. Dokładnie sprawdzaj nadawcę maila/ smsa - jeśli zobaczysz podejrzany numer telefonu lub adres e-mail, zachowaj ostrożność. 

  • Ustaw w swojej skrzynce mailowej filtrowanie spamu. Oczywiście nie uchroni Cię to w 100 procentach przed niechcianymi mailami, jest to jednak minimalizacja zagrożenia - zdecydowana większość podejrzanych wiadomości trafi do spamu.

Mamy nadzieję, że przestrzegając powyższych zasad, Wasze oszczędności nie wpadną w ręce oszustów, a Wy bez obaw będziecie mogli korzystać z uroków zakupów w sieci. 

Podobne artykuły


tpay-tls
Fintech
29.01.2019

Misja Tpay to przede wszystkim dostarczanie nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań w zakresie płatności internetowych. W parze z bezpieczeństwem idzie, między innymi rozwój technologii szyfrowania danych – w związku z tym z dniem 29 stycznia 2019 r. rozpoczęliśmy proces wyłączania protokołów TLS w wersjach starszych niż 1.2 dla c

e-seniorzy-w-sieci-spraw-by-kupili-u-ciebie
Ecommerce
22.11.2018

Czasy kiedy jesień życia kojarzyła się z wykluczeniem technologicznym i samotnością zdecydowanie minęły. Aż 65% użytkowników po 55 roku życia uważa, że zakupy w sieci są tak samo bezpieczne jak te w realu. Dodatkowo populacja osób powyżej 60 roku życia wzrasta! Szacuje się, że w 2050 roku seniorzy będą stanowili ponad 40% ogóln

jak-przygotowac-swoj-e-commerce-na-black-friday
Ecommerce
22.11.2018

Black Friday zbliża się wielkimi krokami! Już 23 listopada Polacy wpadną w istne zakupowe szaleństwo, nie tylko w centrach handlowych, ale także online. Czy Twój e-sklep jest już gotowy na oblężenie? Sprawdź jak najlepiej wykorzystać ten dzień do promocji swojego biznesu! Przyciągnij klientów atrakcyjnymi zniżkami Jeśli masz swoj