BLIK to ulubiona metoda płatności Polaków i jeden z popularnych “dopalaczy” e-commerce’ów chcących skracać ścieżkę zakupową. Wspiera również sprzedawców, których klienci wybierają paczkę za pobraniem, a także biznesy działające offline. W sierpniu 2021 r. przyszedł czas na BLIKA zbliżeniowego.

Podczas robienia zakupów online Polacy najchętniej płacą, wpisując 6-cyfrowy kod na etapie finalizacji zamówienia. Badanie przeprowadzone przez nas wspólnie z agencją badawczą SW Research pokazało, że dzieje się tak także w grupach wiekowych, którym większość z nas przypisuje raczej przelew tradycyjny czy kartę. Chcemy płacić BLIKIEM, bo jest szybki i wygodny, a także bezpieczny: w naszym badaniu w edycji 2022 30% respondentów uznało BLIK za najbezpieczniejszą metodę płatności.

Metoda płatności BLIK w pigułce

BLIK tu, BLIK tam

Wielokrotnie pisaliśmy także na temat możliwości, jakie BLIK daje e-sprzedawcom. Przede wszystkim skraca ścieżkę zakupową, szczególnie gdy okno do wpisania 6-cyfrowego kodu znajduje się na stronie sklepu (tzw. opcja on-site), czyli nie następuje moment przechodzenia do bramki płatności. BLIK pomaga również zwiększać wartość koszyków zakupowych, ponieważ stanowi koło napędowe Widgetu One Click

Dowiedz się, na czym polega płatność BLIKIEM

Wreszcie, BLIK pomaga dbać o bezpieczeństwo, co konsumenci docenili szczególnie w czasie pandemii. Klient może wybrać przesyłkę za pobraniem, a następnie opłacić paczkę podając kurierowi 6-cyfrowy kod BLIK - nawet bez otwierania drzwi!

A w świecie offline? Tam BLIKIEM można zapłacić np. w terminalach płatniczych w sklepach stacjonarnych czy za bilety komunikacji miejskiej (np. w Krakowie).  Wraz z rozwojem BLIKA i pojawieniem się opcji zbliżeniowej (o której piszemy niżej) możliwość kupowania biletów bez konieczności ich drukowania (automatycznie zapisują się na karcie płatniczej lub telefonie) pojawiła się w kolejnych polskich miastach.

BLIK zbliżeniowy

W sierpniu 2021 r. pojawiła się nowa opcja płacenia BLIKIEM, która przyspieszy robienie zakupów offline z użyciem terminala. 

Jak przebiega zbliżeniowa płatność BLIKIEM?

  • odblokuj telefon, na którym masz zainstalowaną aplikację bankową,
  • przyłóż telefon do terminala,
  • i gotowe, trzeciego kroku nie ma! - nie musisz logować się do mobilnej bankowości ani nawet mieć dostępu do internetu.

Jedynym wymogiem wywołania płatności zbliżeniowej BLIK, ze względów bezpieczeństwa, jest posiadanie aktywnej blokady urządzenia (np. kodu, skanu twarzy czy odcisku palca). Oczywiście musisz również mieć włączoną funkcję NFC w swoim telefonie.

Dla kogo BLIK zbliżeniowy

BLIK udostępnił płatność zbliżeniową klientom 6 banków – Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska. 

BLIK zbliżeniowy działa na telefonach z Androidem oraz, w wybranych bankach, z systemem Harmony OS. W planach jest również uruchomienie usługi na iOS.