Koniec roku to intensywny czas w e-commerce. Black Friday, Cyber Monday, sezonowa wyprzedaż i wreszcie Święta Bożego Narodzenia skłaniają konsumentów do większych i częstszych zakupów w sieci. Skorzystaj z naszej checklisty, aby przygotować swój sklep na zwiększony ruch!

W 2023 r. Black Friday przypada 24 listopada, Cyber Monday 27 listopada, a okazje świąteczne warto, by były dostępne przed i po 24-26 grudnia.

Zbliżające się tzw. piki sprzedażowe powinny dla każdego sprzedawcy online oznaczać nie tylko gotowość tzw. stockową. Aby zatrzymać klienta w sklepie i doprowadzić do finalizacji zamówienia, zaopiekować trzeba kilka kluczowych etapów customer journey: świadomość, rozważanie, sprzedaż i przywiązanie.  

Wbrew pozorom, płatności nie są końcowym elementem drogi, jaką przechodzą klienci w sklepie internetowym - coraz częściej stanowią czynnik decydujący o wyborze sklepu!

Pobierz checklistę - przygotuj się do Black Week i Świąt 2023:

 

 

Black Friday to (nie tylko) promocje

Płatności online znajdują się dziś na drugim i trzecim etapie customer journey. Oznacza to, że zaczynają być istotne dla klienta już w momencie, gdy rozważa on zakupy w danym e-commerce’ie. Aż 31% e-konsumentów przy wyborze sklepu zwraca uwagę na dostępne metody płatności!

Zadbanie o płatności w sklepie internetowym, szczególnie w tak gorącym okresie jak Black Week i Święta Bożego Narodzenie, to zatem podstawowe działanie, jakie musi podjąć sprzedawca, który chce pozyskać klientów, zwiększyć wartość koszyków zakupowych i zachęcić do ponownych zakupów.

Black Week i Święta Bożego Narodzenia 2023

- Ze względu na sytuację ekonomiczną oraz dyrektywę Omnibus, Black Friday 2023 będzie inny niż dotychczasowe. Dobrych okazji trafi się sporo, aczkolwiek procentowo nie spodziewałbym się takich szaleństw, jak w latach poprzednich. Prawdopodobnie pojawi się więcej sprzedaży wiązanej i więcej gratisów. A być może niektóre sklepy wykorzystaja ten czas na swego rodzaju "ucieczkę do przodu" i wyrwanie niektórych klientów konkurencji oszałamiającymi, odważnymi rabatami? Co by się nie działo, w tym roku na pewno będzie ciekawie - mówi Jacek Kaźmierczak, Kierownik Sprzedaży B2C E-Commerce, Josera.pl

Sprzedawcy przygotowujący się do Black Week 2023 powinni zachować czujność, a najpierw przede wszystkim zapiąć na ostatni guzik proces zakupowy w swoim sklepie. W badaniu, jakie przeprowadziliśmy w 2023 r. wśród płatników: 

  • 42% badanych zadeklarowało, że w związku z wojną w Ukrainie i wzrostu inflacji częściej kupowało online, 
  • 26% respondentów dotychczas sceptycznie nastawionych do e-zakupów przyznała, że to właśnie okoliczności zmusiły ich do zmiany podejścia,
  • 47% e-konsumentów zmieniło sposób płatności rzadziej za e-zamówienia płacili gotówką i korzystali z niej tylko wtedy, gdy byli zmuszeni (47%).

W 2022 r. podzieliliśmy się wynikami sprzedaży podczas Black Week - zobacz tutaj ubiegłoroczne dane i koniecznie odwiedź naszego bloga kilka dni przed końcem listopada, aby poznać tegoroczne podsumowanie!