main-platnosci-cykliczne-min

Czym są płatności cykliczne?

Płatności cykliczne, nazywane także rekurencyjnymi, to szybka i wygodna forma płatności za produkty i usługi, z których korzysta się regularnie. Dowiedz się, jak przebiegają, co je wyróżnia i w jaki sposób można je szybko wdrożyć we współpracy z Tpay!

Płatności cykliczne, czyli comiesięczne rozliczenie w formie abonamentu, nie jest, szczególnie w świecie IT, nowością, ponieważ większość oprogramowań w modelu SaaS rozliczanych jest w ten sposób. Podobnie działają
platformy streamingowe, takie jak np. Netflix. Naturalnym krokiem było przeniesienie tego sposobu rozliczeń do świata e-handlu.

Cykliczne dokonywanie płatności - wygodnie i bezpieczne

Mechanizm jest taki sam niezależnie od tego, jaki produkt interesuje internautę. Klient, za pomocą swojego konta bankowego (poprzez tzw. polecenie zapłaty) lub operatora płatności, upoważnia odbiorcę, czyli sklep internetowy lub innego usługodawcę, do regularnego pobierania środków z konta lub karty płatniczej. Środki te stanowią abonament umożliwiający nieprzerwane korzystanie z usługi (np. dostęp do oprogramowania lub platformy) czy produktu (najczęściej w formie regularnych dostaw pod wskazany adres).

Płatności cykliczne a bezpieczeństwo

Płatność cykliczna kartowa 

Czy taka forma płatności jest bezpieczna? Tak, przede wszystkim dlatego, że sklep nie może dowolnie rozporządzać danymi klienta (nie ma do nich nawet wglądu) i pobieranie środków - za pomocą tzw. tokenu - odbywa się zgodnie z umową zawartą między klientem a sklepem. Nie ma zatem ryzyka, że dane użytkownika zostaną wykorzystane niezgodnie z zasadami zaakceptowanymi przez klienta.

Tokenizacja to proces, dzięki któremu poufne informacje mogą być chronione przed osobami niemającymi odpowiednich uprawnień do ich przeglądania lub zarządzania. Technologia ta umożliwia zastąpienie wrażliwych danych unikalnym ciągiem znaków identyfikacyjnych, nie narażając przy tym bezpieczeństwa płacącego. Jeden z dostępnych wariantów tokenizacji oferują operatorzy płatności tacy jak Tpay - system zamienia numer karty na indywidualny identyfikator, który następnie jest “detokenizowany” i następuje przetworzenie płatności. 

Warto również wiedzieć, że przechowywanie, przetwarzanie lub przesyłanie danych kart płatniczych jest ściśle związane z wymogiem przestrzegania wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa. Jednym z nich jest norma PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard), która powstała, aby chronić posiadaczy kart płatniczych.

BLIK rekurencyjny

W przypadku płatności powtarzalnych BLIK, aby uruchomić płatność powtarzalną, wystarczy podać 6-cyfrowy kod BLIK i zatwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej banku. Sklep nie gromadzi i nie przechowuje danych transakcyjnych klientów: zainicjowanie płatności rekurencyjnych odbywa się wyłącznie w środowisku bramki płatniczej Tpay.

BLIK rekurencyjny jest obsługiwany przez Tpay w dwóch modelach: na kwotę stałą i zmienną. Pierwsza opcja nie wymaga dodatkowych aktywności ze strony użytkownika (poza jednorazowym wpisaniem kodu BLIK w bramce płatniczej Tpay podczas zlecania płatności rekurencyjnej), zaś w wersji powtarzalnej klient musi zaakceptować w aplikacji mobilnej każdą nową transakcję automatycznie generowaną w ramach płatności cyklicznych, dzięki czemu ma pełną kontrolę nad transakcjami o zmiennej wartości.

Zarządzanie płatnościami powtarzalnymi BLIK odbywa się z poziomu aplikacji mobilnej banku, gdzie płatnik ma podgląd do wszystkich zainicjowanych i zbliżających się transakcji cyklicznych i może nimi sprawnie zarządzać.Płatności rekurencyjne - korzyści

Na cyklicznym modelu korzystają obie strony transakcji płatniczej. Sprzedawca zyskuje stałego klienta, który w obecnych niespokojnych czasach jest na wagę złota. Pozwala to na osiągnięcie większej stabilizacji biznesu (określona liczba subskrybentów to stałe wpływy na konto każdego miesiąca) i ułatwia planowanie dalszego rozwoju.

Z kolei klienci nie muszą za każdym razem wchodzić do internetu i składać tego samego zamówienia. Wystarczy zrobić to raz, wyrazić odpowiednie zgody i gotowe. Cykliczność płatności ułatwia też planowanie domowego budżetu, bowiem z góry wiadomo, jaka kwota jest niezbędna, aby mieć dany produkt lub korzystać z wybranej usługi.

- Zarówno po stronie konsumentów, jak i przedsiębiorców, obserwujemy wzrost zainteresowania płatnościami powracającymi, opartymi na modelu subskrypcji. Takie automatyczne płatności to zupełnie naturalny kierunek rozwoju, ponieważ obu stronom znacząco ułatwiają cały proces zakupowy - podkreśla Marzena Szplitt, Partnership Program Specialist w Tpay. 

Płatności cykliczne w e-commerce

Coraz częściej płatności cykliczne wykorzystywane są w świecie e-handlu, bywają określane jako „zakupy subskrypcyjne”. E-konsumenci oczekują stałego dostępu do określonych produktów, m.in. kosmetyków, środków czystości, artykułów spożywczych, karmy dla zwierząt czy materiałów szkolnych i biurowych. Zainteresowani są również dostępem przez cały miesiąc do takich usług, jak zajęcia fitness odbywające się przez internet.

Poznaj bliżej Danzee: 

 

Danzee to platforma, która umożliwia aktywność fizyczną w formie udziału w zajęciach online. Każdego dnia jest inny trening - od zumby po stretching i jogę. W ramach platformy, do której użytkownicy wykupują comiesięczny dostęp (są trzy plany do wyboru), ma się nieograniczony dostęp do streamingu zajęć online i gotowej biblioteki nagrań z treningami. Po założeniu konta i wybraniu odpowiedniego planu, system operatora płatności (w tym wypadku Tpay), pośredniczy co miesiąc w pobraniu z konta ustalonej kwoty abonamentu. Dowiedz się więcej na temat współpracy Tpay z Danzee

Płatności rekurencyjne w Tpay

Mechanizm płatności rekurencyjnych jest stosunkowo prosty - klient, składając pierwsze zamówienie, podaje dane swojej karty płatniczej zapisywane w formie tokena albo kod BLIK inicjujący transakcje powtarzalne w modelu stałym lub zmiennym. Jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i ten model płatności Cię zainteresował, skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły!

Podobne artykuły


Ecommerce, Fintech
20.09.2023

Trudno przypomnieć sobie czasy sprzed upowszechnienia się płatności kartowych. Płatność zbliżeniowa, poprzez bramkę płatniczą, czy za pomocą zegarka jest już standardem. Jak kształtuje się polski rynek kart płatniczych i dokąd zmierza dzięki nowym technologiom? Sprawdź kompendium wiedzy o kartach płatniczych. Pierwszą kartę płatniczą w Polsce wydał

Ecommerce, Fintech
17.08.2023

Coraz częściej porusza się temat zagrożeń, z jakim można spotkać się w sieci. Rynek i opinia publiczna są zwrócone w kierunku kupujących, ale problem ten dotyczy także sprzedających. Poznaj bliżej ważne obszary związane z bezpieczeństwem Twojego biznesu w sieci: od roli testowania środowiska IT, poprzez utrzymanie bezpiecznej infrastruktury

Ecommerce
08.08.2023

Od prostych rozwiązań dla małych sklepów po zaawansowane rozwiązania dla globalnych graczy: platformy e-commerce są kluczowym elementem internetowego handlu. Dla przedsiębiorców, którzy chcą wzbogacić swój sklep o nowe funkcjonalności, w tym o płatności online, dostępnych jest coraz więcej rozwiązań w postaci moduł&oacut