Alpha to dzieci Millenialsów i choć nie płacą jeszcze samodzielnie, warto już teraz zwrócić uwagę na ich zachowania i preferencje podczas zakupów w internecie. Według badań McCrindle Research, do 2030 roku będą stanowić 11% siły roboczej, co sprawi, że będą istotnym segmentem na rynku e-commerce. Poznaj ich bliżej!

Kim są Alphy?

Alphy to osoby urodzone w latach 2010-2025, które rozwijały się wraz z technologią. Ich najmłodsi przedstawiciele są zatem jeszcze małymi dziećmi. Każdego tygodnia rodzi się aż 2 586 przedstawicieli tego pokolenia. 

Nazwa tej generacji pochodzi od pierwszej litery greckiego alfabetu, ponieważ są pierwszym pokoleniem, które w całości urodziło się w nowym wieku. Mówi się też, że to dzieci, które dostawały tablety zamiast smoczków, dlatego nie znają świata bez internetu. To też pierwsze pokolenie, które będzie dojrzewać razem ze sztuczną inteligencją. Zatem poruszanie się w cyfrowym świecie, to dla Alph bułka z masłem.

Co wiemy o Alphach?

Według raportu HotWire to pokolenie świadome społecznie, które bardziej troszczy się o “wszystkie sprawy”, niż ich rodzice i dziadkowie. Prawie każdy przedstawiciel Alph interesuje się dbałością o środowisko (uważa tak 95% z nich) czy sprawiedliwym traktowaniem (96%). Pokolenie Millenialsów nie zostawia im świata w najlepszym stanie, stąd mają poczucie, że to oni muszą dokonać realnych zmian.

Najbardziej powszechną formą spędzania wolnego czasu wśród aktualnej młodzieży jest korzystanie z mediów społecznościowych (68%), takich jak Facebook, Snapchat czy Instagram. Inne formy aktywności stanowią niewielki ułamek ich codzienności: oglądanie Netflixa deklaruje 2,7% badanych, natomiast spędzania czasu na świeżym powietrzu jedynie 0,6% tego pokolenia.

Dla wychowanych z “tabletem w dłoni” technologia nie ma tajemnic. 43% przedstawicieli pokolenia Alpha w USA miało tablety przed 5. rokiem życia, a 58% otrzymało pierwszego iPhone’a przed 10. rokiem życia (Raport Tought leadership 2023).

Według prognoz EMARKETER w USA do końca 2024 r.:

  • 36,2 mln konsumentów z pokolenia Alpha (w wieku od 0 do 11 lat) będzie korzystać z internetu.
  • Ponad 10 mln przedstawicieli tej generacji będzie ć mieć smartfona.

Alphy będą wydawać dużo pieniędzy – w raporcie Bain & Company pojawiła się prognoza, że do 2030 r. ich wydatki będą rosły trzykrotnie szybciej niż innych pokoleń, a ze względu na wczesne zamiłowanie do luksusu - staną się jedną z głównych sił nabywczych dóbr luksusowych. Już teraz młodzi mają wpływ na marki, kształtują charakter mediów społecznościowych, a wielu jest infulencerami i zarabia dzięki działalności w cyfrowym świecie.

O czym warto pamiętać,  sprzedając w internecie Alphom?

Alphy wychowane w internecie kupują zdecydowanie inaczej niż Zetki czy Millenialsi. Co jest dla nich ważne?

  • YouTube - to ich główna ścieżka do odkrywania marek. Według Razorfish x GWI Primary Research 51% Alph po raz pierwszy dowiaduje się o brandach właśnie z YouTube. Jeśli Twojej firmy nie ma na tym kanale, to nie ma Cię na ich radarze. Alphy szukają tam nie tylko rozrywki, ale też poleceń produktowych i tutoriali.

  • Grywalizacja - gry to dla nich sposób na kreatywne wyrażanie siebie, stąd tak ogromna popularność platformy Roblox, którą uważa się za najbardziej rozwinięty ekosystem na świecie. Discord i Reddit to dwie z trzech najszybciej rozwijających się platform dla nastolatków. Dlatego grywalizacja jest jedną z opcji, którą marketerzy mogą wykorzystać do zaangażowania Alph i zwrócenia uwagi na swoją markę. Zrobiła tak m.in. firma Lego, wprowadzając gry na swoją platformę. Alphy w grach szukają nie tylko rozrywki i kreatywności, ale też wspólnoty i kontaktów z rówieśnikami.

  • Telewizja jako rozrywka - telewizja i filmy to kluczowe źródło rozrywki Alph. Stanowią one ulubioną formę spędzania czasu w weekendy według 59% badanych, natomiast dzieci w wieku 8-11 lat preferują je zaraz po zabawie ze zwierzętami domowymi (70%).

  • Znaczący wpływ na zakupy w rodzinie - Alphy nie płacą swoimi pieniędzmi, bo ich jeszcze nie zarabiają, ale mają znaczący wpływ na rodzinne decyzje zakupowe. Według badań przeprowadzonych w grudniu 2022 r. przez Morning Consult, wpływ dziecka na zakupy w gospodarstwie domowym zaczyna się od około 5. roku życia. 85% rodziców dzieci w wieku od 5 do 9 lat twierdzi, że ich dzieci pytały o produkty widziane w sklepach. Zakupom sprzyjają też reklamy telewizyjne i internetowe oraz produkty polecane przez influencerów. Jak wynika z badania ScreenMedia, 70% rodziców przyznaje, też dokonywało zakupów pod wpływem ulubionych seriali lub postaci z ulubionych programów ich dzieci. 4 na 10 rodziców przyznaje, że robią to regularnie lub bardzo często.

  • Spada znaczenie Facebooka i Instagrama - to pokolenie coraz rzadziej korzysta z social mediów dla „dorosłych”. Ich główną platformą jest YouTube oraz TikTok, coraz mniej są zaangażowane w środowisko Mety, stąd pomysł Zuckerberga na stworzenie Metaverse — połączenia świata realnego z wirtualną rzeczywistością.

Co ważne, Alphy szybko mówią „sprawdzam”. Cenią sobie autentyczność i tego samego poszukują u marek. Wyzwaniem jest też dostosowanie różnych komunikatów do całej grupy - marketerzy muszą dotrzeć zarówno do dzieci, młodszej młodzieży, starszej młodzieży, jak i do rodziców, bo ostatecznie to oni płacą. 

Dlatego tak istotne jest dostosowanie różnych komunikatów marketingowych do całej grupy w ramach jednej marki np. obecność na YouTubie oraz newsletter, który mógłby być skierowany do rodziców.

Jak płacą Alphy?

Co prawda Alphy nie są jeszcze samodzielne finansowo, jednak można odnotować dynamiczny rozwój bankowości skierowanej do młodych ludzi. Banki prześcigają się w ofercie kont młodzieżowych oraz dedykowanych aplikacji, które oferują konto oszczędnościowe, kartę debetową i moduły do nauki umiejętności finansowych. Oczywiście wszystko pod nadzorem rodziców, co umożliwia monitorowanie wydatków dziecka i przesyłanie środkówz konta rodzica na konto bankowe dziecka.

Jeśli płacą samodzielnie, to ich metody płatności związane są z ich naturalnym środowiskiem - telefonem i internetem. Chętnie używają smartfonów, korzystając z płatności zbliżeniowych i aplikacji mobilnych jak GooglePay czy ApplePay. Rodzice często wybierają też dla nich karty przedpłacone lub debetowe jako sposób na kontrolę wydatków. Jednym z rozwiązań są też karty podarunkowe do sklepów z grami czy aplikacjami, które umożliwiają płatności bez konieczności posiadania karty płatniczej. 

I chociaż to pokolenie jest jeszcze zbyt młode, aby zarządzać swoimi finansami, warto pamiętać, że błyskawicznie się adaptuje do wszelkich nowości technologicznych.