WYNIKI_BF_BLOG-min

Jak Polacy kupowali w Black Friday i Cyber Monday 2020

Zarówno prognozy, jak i sondaże wskazywały na to, że Black Friday i Cyber Monday 2020 będą wyjątkowymi dniami w sprzedaży online. I rzeczywiście, słupki wyraźnie poszły w górę, szczególnie 27 listopada. Zobacz, jakie branże i metody płatności cieszyły się największym zainteresowaniem!

Już na początku września br. eksperci spodziewali się, że tegoroczne wyprzedaże przedświąteczne będą wyjątkowe. Po pierwsze dlatego, że Black Friday i Cyber Monday są coraz popularniejsze - w 2019 r. trzech na czterech Polaków deklarowało zakupy w ostatni piątek listopada. Po drugie pandemia, z oczywistych względów, przeniosła robienie zakupów z centrów handlowych do internetu. 

Zobacz raport Gemius o e-commerce w Polsce

Krótko przed Black Friday i Cyber Monday 2020

Badanie Wonga Polska pt. „Cyfrowe Zwyczaje Polaków”, którego wyniki opublikowano 26 listopada br., pokazało, że większość Polaków planuje zakup prezentów świątecznych w internecie. Prawie połowa właśnie tam szuka upominków, dokonuje wyboru i finalizuje zamówienie.

Natomiast w badaniu EY Future Consumer, również pokazanym na krótko przed końcem listopada, 57% respondentów zadeklarowało, że chce przeznaczyć na zakupy w tym dniu taką samą kwotę, jak rok wcześniej. Nic więc dziwnego, że apetyt sprzedawców rósł z tygodnia na tydzień.

Czas na wyniki Black Friday i Cyber Monday 2020

Czy prognozy ekspertów i badania wśród internautów pokryły się z rzeczywistością? Dane Tpay potwierdzają, że Polacy wyczekiwali ostatnich dni listopada. Częściej robili w tych dniach zakupy (szczególnie 27 listopada) i wydali więcej szczególnie w trzech branżach: AGD/RTV i elektronice, Modzie i akcesoriach oraz Zdrowiu i urodzie.


BLIK najpopularniejszą metodą płatności

W Black Friday 2020 internauci najchętniej płacili BLIKIEM. Tę metodę płatności wybrało ponad 50% klientów. Następnie 35% zdecydowało się na płatność Pay-By-Linkiem (PBL) często określanym jako e-przelew lub e-transfer. Trzecia najpopularniejsza metoda płatności, czyli karta, stanowiła 13% wszystkich transakcji.

BLIK cieszył się największą popularnością szczególnie w branży Moda i akcesoria (55%). Natomiast PBL w kategorii Zdrowie i uroda (38%). Czym najczęściej płacono w branży AGD/RTV i elektronice? BLIKIEM - stanowił on połowę transakcji.

Poznaj wszystkie możliwości, jakie daje BLIK


Wartość koszyków w Black Friday 2020

W Black Friday wartość transakcji wzrosła średnio o 26% w Modzie i akcesoriach, 10% w Zdrowiu i urodzie oraz niecałe 5% w AGD/RTV i elektro. 

Liczba transakcji w Black Friday 2020

27 listopada, czyli w Black Friday, odnotowano najwięcej transakcji. Wówczas ich liczba wzrosła średnio o 211% w stosunku do pozostałych dni listopada w trzech ww. branżach. 

Jak poradziły sobie poszczególne branże? W AGD/RTV i elektro o 205% wzrosła średnia liczba transakcji w stosunku do średniej z całego listopada. W Zdrowie i uroda o 278%, a w Moda i akcesoria aż o 280%!

Wiele wskazuje więc na to, że Polakom przedświąteczne wyprzedaże kojarzą się raczej z ostatnim piątkiem listopada.

Co z Cyber Monday 2020?

Black Friday zdecydowanie przyciągnął większą liczbę klientów niż Cyber Monday. W porównaniu z wyprzedażami 30 listopada, 27 listopada było ich aż o połowę więcej.

Julisz Stawiński, New Business Development Director w Tpay tak komentuje wyniki tegorocznych wyprzedaży przedświątecznych: Za nami kolejny Black Friday zaskakujący skalą. W bieżącym roku atmosferę podgrzewała oczywiście pandemia, wyraźnie zmieniająca zachowania konsumentów. Nie zaskoczyło nas, że największą popularnością w Black Friday cieszył się sklepy związane z modą, zdrowiem i urodą oraz elektroniką. Warto zwrócić uwagę na dobór metod płatniczych. Dotychczas klienci dokonujący transakcji na wyższe kwoty decydowali się raczej na Pay-By-Linki lub użycie karty płatniczej. Wyniki Black Friday pokazały że BLIK zyskuje coraz większy udział również w transakcjach o większej wartości. To potwierdza, że pełni dziś w rozwoju e-commerce niezwykle ważną rolę.     

Chcesz zyskać więcej klientów dzięki możliwościom, jakie daje BLIK?
Wiesz, że kluczem do suckesu w e-commerce jest szybkie odpowiadanie na potrzeby klientów?
Napisz do nas: [email protected] - dostosujemy ofertę do potrzeb Twojego biznesu!

Podobne artykuły


Ecommerce, Fintech
15.07.2022

Dlaczego warto mieć płatności odroczone? Co sprawia, że przyciągają internautów? Jak dalej rozwinie się ta metoda płatności? Zapraszamy do zapoznania się z rozmową z Adamem Miziołkiem z jednego z wiodących dostawców płatności odroczonych - z Twisto. Marta Kwiatkowska (Tpay): Płatności odroczone to już must have dla e

Ecommerce, Płatności mobilne
30.06.2022

Aż 73% e-commerców ma płatności odroczone. Na tę dość nową metodę płatności decyduje się coraz więcej klientów. Co może zrobić sklep, by opcja “Kup teraz, zapłać później” była chętniej wybierana podczas e-zakupów? Dowiedz się, jakie materiały masz do dyspozycji oraz gdzie warto je umieszczać. Co to są płatnoś

Ecommerce
30.06.2022

Jak wynika z badań rynkowych, już ponad 60% Polaków wie, na czym polegają płatności odroczone. Opcję “Kup teraz, zapłać później” oferuje coraz więcej e-sprzedawców. Na czym polega ta metoda płatności? Jakie korzyści daje e-commercom? Płatności odroczone to metoda opłacania zamówień często określana hasłem &ld