Chargeback, rekurencja i tokenizacja, czyli możliwości kart płatniczych
Wzrost popularności płatności kartowych
Płatności kartowe zyskały na popularności za sprawą pandemii. Wzrost nastąpił głównie w sklepach stacjonarnych (około 5%). Jest to oczywiście związane z obawami przed zakażeniem poprzez drobnoustroje znajdujące się na banknotach. A co z płatnościami kartowymi online? Nie da się ukryć ogólnego wzrostu e-commerce za sprawą lockdownu, jednak płatności kartowe online pozostały bez zmian. Pandemia nie wywarła również wpływu na grupę docelową - w dalszym ciągu są to w większości mężczyźni, najczęściej powyżej 55 roku życia.
Z badania przeprowadzonego przez nas we współpracy z SW Research wynika, że płatności kartowe w sieci mają się całkiem dobrze. Aż 36% osób spośród tych, które przynajmniej raz korzystały z karty płatniczej online, uznało tę metodą za swoją ulubioną. 25% z nich wybiera ją najczęściej podczas finalizacji zakupów.
Chargeback źródłem bezpieczeństwa klienta
Ogromną zaletą płatności kartowych jest możliwość dokonywania chargebacku, czyli zwrotu środków finansowych. Chargeback umożliwia zwrot pieniędzy za pośrednictwem banku, czyli wydawcy karty. Z takiej możliwości można skorzystać w sytuacji, gdy sklep nie wywiąże się z umowy, przykładowo nie wyśle towaru, otrzymany towar jest inny niż zamówiony, konto zostało obciążone kilkukrotnie czy na wyższą kwotę itp. To duży wyróżnik płatności kartowych, ponieważ ta metoda jako jedyna oferuje tę możliwość.
O innych zaletach kart płatniczych, dowiecie się z naszego podcastu! Chcecie wdrożyć u siebie płatności i macie dodatkowe pytania? Emilia chętnie rozwieje Wasze wątpliwości.