Chargeback, rekurencja i tokenizacja, czyli możliwości kart płatniczych

Czy wiecie dlaczego karta to jedna z najbezpieczniejszych form płatności online? Czym jest chargeback i co nam daje? Kto najczęściej płaci kartą w sieci i jak bronić się przed phishingiem? Obejrzyjcie podcast z udziałem Emilii Gołębiowskiej - naszej New Business Development Manager, która odpowiada na najbardziej nurtujące pytania związane z kartą płatniczą!

Wzrost popularności płatności kartowych

Płatności kartowe zyskały na popularności za sprawą pandemii. Wzrost nastąpił głównie w sklepach stacjonarnych (około 5%). Jest to oczywiście związane z obawami przed zakażeniem poprzez drobnoustroje znajdujące się na banknotach. A co z płatnościami kartowymi online? Nie da się ukryć ogólnego wzrostu e-commerce za sprawą lockdownu, jednak płatności kartowe online pozostały bez zmian. Pandemia nie wywarła również wpływu na grupę docelową - w dalszym ciągu są to w większości mężczyźni, najczęściej powyżej 55 roku życia.

Z badania przeprowadzonego przez nas we współpracy z SW Research wynika, że płatności kartowe w sieci mają się całkiem dobrze. Aż 36% osób spośród tych, które przynajmniej raz korzystały z karty płatniczej online, uznało tę metodą za swoją ulubioną. 25% z nich wybiera ją najczęściej podczas finalizacji zakupów. 

Chargeback źródłem bezpieczeństwa klienta

Ogromną zaletą płatności kartowych jest możliwość dokonywania chargebacku, czyli zwrotu środków finansowych. Chargeback umożliwia zwrot pieniędzy za pośrednictwem banku, czyli wydawcy karty. Z takiej możliwości można skorzystać w sytuacji, gdy sklep nie wywiąże się z umowy, przykładowo nie wyśle towaru, otrzymany towar jest inny niż zamówiony, konto zostało obciążone kilkukrotnie czy na wyższą kwotę itp. To duży wyróżnik płatności kartowych, ponieważ ta metoda jako jedyna oferuje tę możliwość. 

O innych zaletach kart płatniczych, dowiecie się z naszego podcastu! Chcecie wdrożyć u siebie płatności i macie dodatkowe pytania? Emilia chętnie rozwieje Wasze wątpliwości.


 

Podobne artykuły


Ecommerce
01.03.2023

Dostawa to jeden z najważniejszych etapów procesu zakupowego w e-commerce. Na rynku dostępnych jest coraz więcej funkcji i narzędzi, które sprawiają, że dostawy są coraz lepiej dopasowane do potrzeb klientów. Jaką rolę pełni dostawa w procesie realizacji zamówienia i jak dbać o to, aby ten proces przebiegł sprawnie w e-c

Podcast
28.02.2023

Czy oprogramowanie sklepowe może pomóc w skalowaniu biznesu? Na jaką platformę się zdecydować: Saas czy Open Source? Przeczytaj wywiad z Adrianem Prędkiewicz z Selly i poznaj odpowiedzi na te pytania. Marta Kwiatkowska: Czym zajmuje się Twoja firma i za jaki obszar w niej odpowiadasz? Adrian Prędkiewicz: Selly zajmuje się tworzeniem i utrz

Ecommerce
14.02.2023

Rynek e-commerce dynamicznie się rozwija, a wraz z nim – dostępne formy płatności. Aktualnie klienci mogą wybierać spośród przynajmniej 10 różnych metod płatności dostępnych na polskim i europejskim rynku. Co więcej, praktycznie wszystkie te metody są przyjazne dla urządzeń mobilnych, co sprzyja rozwojowi m-commerce, czyli handl