Już na początku września br. eksperci spodziewali się, że tegoroczne wyprzedaże przedświąteczne będą wyjątkowe. Po pierwsze dlatego, że Black Friday i Cyber Monday są coraz popularniejsze - w 2019 r. trzech na czterech Polaków deklarowało zakupy w ostatni piątek listopada. Po drugie pandemia, z oczywistych względów, przeniosła robienie zakupów z centrów handlowych do internetu. 

Zobacz raport Gemius o e-commerce w Polsce

Krótko przed Black Friday i Cyber Monday 2020

Badanie Wonga Polska pt. „Cyfrowe Zwyczaje Polaków”, którego wyniki opublikowano 26 listopada br., pokazało, że większość Polaków planuje zakup prezentów świątecznych w internecie. Prawie połowa właśnie tam szuka upominków, dokonuje wyboru i finalizuje zamówienie.

Natomiast w badaniu EY Future Consumer, również pokazanym na krótko przed końcem listopada, 57% respondentów zadeklarowało, że chce przeznaczyć na zakupy w tym dniu taką samą kwotę, jak rok wcześniej. Nic więc dziwnego, że apetyt sprzedawców rósł z tygodnia na tydzień.

Czas na wyniki Black Friday i Cyber Monday 2020

Czy prognozy ekspertów i badania wśród internautów pokryły się z rzeczywistością? Dane Tpay potwierdzają, że Polacy wyczekiwali ostatnich dni listopada. Częściej robili w tych dniach zakupy (szczególnie 27 listopada) i wydali więcej szczególnie w trzech branżach: AGD/RTV i elektronice, Modzie i akcesoriach oraz Zdrowiu i urodzie.


BLIK najpopularniejszą metodą płatności

W Black Friday 2020 internauci najchętniej płacili BLIKIEM. Tę metodę płatności wybrało ponad 50% klientów. Następnie 35% zdecydowało się na płatność Pay-By-Linkiem (PBL) często określanym jako e-przelew lub e-transfer. Trzecia najpopularniejsza metoda płatności, czyli karta, stanowiła 13% wszystkich transakcji.

BLIK cieszył się największą popularnością szczególnie w branży Moda i akcesoria (55%). Natomiast PBL w kategorii Zdrowie i uroda (38%). Czym najczęściej płacono w branży AGD/RTV i elektronice? BLIKIEM - stanowił on połowę transakcji.

Poznaj wszystkie możliwości, jakie daje BLIK


Wartość koszyków w Black Friday 2020

W Black Friday wartość transakcji wzrosła średnio o 26% w Modzie i akcesoriach, 10% w Zdrowiu i urodzie oraz niecałe 5% w AGD/RTV i elektro. 

Liczba transakcji w Black Friday 2020

27 listopada, czyli w Black Friday, odnotowano najwięcej transakcji. Wówczas ich liczba wzrosła średnio o 211% w stosunku do pozostałych dni listopada w trzech ww. branżach. 

Jak poradziły sobie poszczególne branże? W AGD/RTV i elektro o 205% wzrosła średnia liczba transakcji w stosunku do średniej z całego listopada. W Zdrowie i uroda o 278%, a w Moda i akcesoria aż o 280%!

Wiele wskazuje więc na to, że Polakom przedświąteczne wyprzedaże kojarzą się raczej z ostatnim piątkiem listopada.

Co z Cyber Monday 2020?

Black Friday zdecydowanie przyciągnął większą liczbę klientów niż Cyber Monday. W porównaniu z wyprzedażami 30 listopada, 27 listopada było ich aż o połowę więcej.

Julisz Stawiński, New Business Development Director w Tpay tak komentuje wyniki tegorocznych wyprzedaży przedświątecznych: Za nami kolejny Black Friday zaskakujący skalą. W bieżącym roku atmosferę podgrzewała oczywiście pandemia, wyraźnie zmieniająca zachowania konsumentów. Nie zaskoczyło nas, że największą popularnością w Black Friday cieszył się sklepy związane z modą, zdrowiem i urodą oraz elektroniką. Warto zwrócić uwagę na dobór metod płatniczych. Dotychczas klienci dokonujący transakcji na wyższe kwoty decydowali się raczej na Pay-By-Linki lub użycie karty płatniczej. Wyniki Black Friday pokazały że BLIK zyskuje coraz większy udział również w transakcjach o większej wartości. To potwierdza, że pełni dziś w rozwoju e-commerce niezwykle ważną rolę.     

Chcesz zyskać więcej klientów dzięki możliwościom, jakie daje BLIK?
Wiesz, że kluczem do suckesu w e-commerce jest szybkie odpowiadanie na potrzeby klientów?
Napisz do nas: [email protected] - dostosujemy ofertę do potrzeb Twojego biznesu!