Respondentów badania Gemius 2021 zapytano o to, co sprawia, że sklep internetowy jest wiarygodny, gdy po raz pierwszy z niego korzystają. 8% badanych internautów wskazało, że jest to możliwość zrobienia zakupów na raty. Wśród nich największy odsetek stanowiły osoby z grupy wiekowej 35-49. Jeżeli chodzi o płeć, płatności ratalne okazały się najpopularniejsze wśród mężczyzn.
Kupowanie na raty a pandemia
Pandemia i znacznie częstsze przebywanie przez nas w domu sprawiło, że w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie zakupami na raty. Według badania Santander Bank Polska, w 2020 r. średnio aż o 170% wzrosło zakupami ratalnymi w porównaniu do 2019 r. Największe zainteresowanie odnotowano w czasie pierwszej fali pandemii: w kwietniu 2020 r. nastąpił wzrost o 261%, w maju o 212%, w czerwcu - 272%. Najpopularniejszymi produktami kupowanymi online na raty w 2020 r. były kolejno: smartfon, telewizor, laptop, lodówka i pralka
Decyzje dotyczące zakupów na raty zbadała również agencja 4P Research na zlecenie BIK w dniach 20-25 kwietnia 2020 r. Okazało się że co dziesiąta osoba w ciągu ostatnich dwóch miesięcy kupowała coś na raty. Głównym powodem zakupów w tym czasie były usterki lub zużycie sprzętu (37%), następnie nagła potrzeba zakupu (29%) i promocja (26%).
Płatności ratalne online, gdy masz swój e-commerce
Ostatnie doświadczenia zakupowe Polaków pokazują, że warto mieć raty wśród dostępnych metod płatności w swoim sklepie internetowym. Posiadanie ich nie musi wiązać się z podpisywaniem osobnych umów czy organizowaniem nowego kanału sprzedaży. Płatności ratalne mogą być dostępne w ramach współpracy z operatorem płatności, np. Tpay.
W Tpay płatności ratalne od razu dostępne są w panelu transakcyjnym jako jedna z metod płatności - nie trzeba ich specjalnie uruchamiać i w razie potrzeby można szybko wyłączyć (dowiedz się więcej na temat samodzielnego edytowania dostępnych metod płatności).
Raty Pekao w Twoim e-sklepie
Raty Pekao to metoda płatności, która nie wymaga dodatkowych integracji - wystarczy, że posiadasz zweryfikowane konto w serwisie Tpay. Ratami możesz zarządzać z poziomu Panelu Akceptanta - samodzielnie ustawiasz dostępne opcje. Na Twojego klienta czeka atrakcyjna oferta banku, a decyzję o udzielenie kredytu może otrzymać w zaledwie kilka minut. Zyskaj klientów i zmniejsz liczbę porzuconych koszyków - udostępnij Raty Pekao już teraz!
Poznaj bliżej i przetestuj panel transakcyjny Tpay
Po wybraniu tej metody płatności, klient, korzystając z suwaka, ustala długość pożyczki w miesiącach i kwotę miesięcznej raty (wyliczenia dokonane przez kalkulator mają jedynie charakter orientacyjny). Następnie klika “Przejdź do banku” i będąc już na stronie Alior Banku, ustala szczegóły zakupów na raty.
- Płatność ratalna z perspektywy sprzedawcy niczym się nie różni od transakcji z wykorzystaniem Pay-By-Linka czy BLIKA. Po akceptacji wniosku przez bank, która trwa do 15 minut, środki są natychmiast przekazywane na konto sprzedawcy w Tpay. Bankowy koszt kredytu ponosi płatnik - sprzedawca nie bierze udziału w rozliczeniach między bankiem a płatnikiem. Aby ułatwić płatnikowi decyzję zakupową, sprzedawca może umieścić na stronie swojego sklepu kalkulator, dzięki któremu płatnik samodzielnie obliczy wysokość rat - Tpay udostępnia kod źródłowy - wyjaśnia Karol Pietruszewski, Sales Specialist w Tpay.
Warto dodać, że płatności ratalne od Banku Pekao szybko wdrożysz w swojej aplikacji mobilnej: wszystko dzięki gotowym bibliotekom mobilnym SDK! Przygotowaliśmy je w kilku technologiach i wzbogaciliśmy o najpopularniejsze metody płatności. Gotowy, przetestowany kod pozwoli Ci udostępnić bramkę płatniczą Tpay w aplikacji bez wysokiego kosztu developmentu.
Dowiedz się więcej o tym, jakie SDK jest najlepsze dla Twojego e-commerce. Przeczytaj artykuł Aplikacja natywna kontra Flutter - co sprawdzi się lepiej w e-commerce? [porównanie].