Wybór operatora płatności dla e-commerce to decyzja, przed którą stoją tysiące przedsiębiorców. Wbrew pozorom, to jeden z bardziej istotnych aspektów e-biznesu. Co z tego, że masz atrakcyjny wizualnie sklep internetowy, jeśli proces zakupowy jest żmudny i nieintuicyjny. Dowiedz się, na jakie elementy warto zwrócić uwagę, aby dopasować system płatności do swojego sklepu!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego potrzebujesz operatora płatności online,
 • na co zwrócić uwagę, nawiązując współpracę z integratorem płatności,
 • jakie metody płatności warto udostępnić swoim klientom w zależności od grupy wiekowej użytkowników.

Po co mi operator płatności?

Często początkujący przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, czy rzeczywiście niezbędne jest wdrożenie bramki płatniczej online. W dobie tak szybkiego rozwoju zakupów internetowych i aplikacji mobilnych, nie jest to już temat, który powinno się rozważać - to must have

Jeśli chcesz sprzedawać w sieci, musisz udostępniać płatności online, uprościć ten proces do minimum i dać swoim klientom możliwość wyboru spośród wielu metod. Czasy dostępnych wyłącznie tradycyjnych e-przelewów już dawno za nami.

Zobacz wyniki naszego badania przeprowadzonego z agencją badawczą SW Research pod koniec 2020 r.:


Czym właściwie jest operator płatności? 

Jeśli robisz zakupy w sieci, to wiesz, że na jednym z ostatnich etapów drogi zakupowej zwykle pojawia się bramka płatnicza, która umożliwia wybór metody płatności i finalizację zamówienia. Najczęściej znajdują się tam takie metody jak: BLIK, przelew online (tzw. Pay-By-Link), płatność kartą (Masterpass czy Visa Checkout), portfele elektroniczne (takie jak np. Google Pay), Pay Pall. Za ten etap zakupów, we współpracy ze sprzedawcami, odpowiadają integratorzy płatności, którzy udostępniają metody w swojej bramce płatniczej.  

Integracja z operatorem płatności

SaaS czy oprogramowanie szyte na miarę?
Na rynku istnieje wiele platform przeznaczonych dla sklepów internetowych. Wyróżniamy głównie dwa rodzaje – Open Source i SaaS (Soft as a Service). Wybór między specjalnie przygotowaną platformą a gotowym oprogramowaniem to podstawowy problem wielu początkujących e-sprzedawców.

Zalety modelu SaaS

Korzystanie z modelu Soft as a Service ma wiele zalet. Najbardziej istotne z perspektywy przedsiębiorcy to:

 • Pomoc techniczna i wsparcie – w sytuacji problemów technicznych, nie będziesz musiał/a szukać pomocy specjalistów (co wiązałoby się z kolejnymi kosztami). Otrzymasz wsparcie techniczne zawsze wtedy, gdy będziesz tego potrzebował/a.
 • Nowe technologie – oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu masz pewność, że korzystasz z najnowszej technologii.
 • Niskie koszty utrzymania aplikacji, wdrażania, czy bieżących działań IT.

Sklep na Open Source

W ramach tego systemu możesz skorzystać z gotowego oprogramowanie sklepu internetowego, za którego aktualizację generalnie się nie płaci.

Jeśli zdecydujesz się na gotową wtyczkę, podstawowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, jak płatności współpracują z platformą e-commerce, z której korzystasz. Twój sklep funkcjonuje na Magento, WooCommerce, a może Shoper? W pierwszej kolejności sprawdź, czy wybrany operator płatności oferuje wtyczki ułatwiające sprawne wdrożenie na wybranej platformie. To z pewnością zaoszczędzi Twój czas i pozwoli uniknąć wydawania środków na ewentualną wielogodzinną pracę programistów.

Tpay umożliwia integrację z większością najpopularniejszych platform sklepowych:


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Postaw się w roli klienta i odpowiedz sobie na pytanie: co jest dla Ciebie najważniejsze podczas finalizacji zakupu? Założę się, że poza takimi czynnikami jak wygoda, możliwość wyboru ulubionej metody płatności czy szybkość, ważną rolę odgrywać będzie także bezpieczeństwo transakcji. Nic dziwnego, stawka toczy się przecież o środki finansowe - często nie małe! 


Jak przekonać e-klienta do tego, że wdrożone przez Ciebie płatności są w 100% bezpieczne? Rozpoznawalna marka operatora to nie wszystko

Realną gwarancją są certyfikaty. Jednym z ważniejszych certyfikatów potwierdzających wiarygodność integratora jest PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard). To norma, która powstała w celu zapewnienia wysokiego i spójnego poziomu bezpieczeństwa we wszystkich środowiskach, w których przetwarzane są dane posiadaczy kart płatniczych. 

- Standard PCI DSS ma za zadanie określanie wytycznych polityki bezpieczeństwa pozwalającej skutecznie przeciwdziałać oszustwom i nadużyciom związanym z kartami płatniczymi. Dzięki temu wszelkie poufne dane i informacje krążące w globalnym systemie nie przedostaną się w niepowołane ręce, ani nie zostaną też w jakikolwiek sposób wykorzystane do celów przestępczych - wyjaśnia Jarosław Growin, CTO and co-founder Tpay

Internauci zwracają również uwagę na to, czy sklep jasno informuje o tym, w jaki sposób realizowane są u niego płatności online. - Rzetelna informacja o formach płatności, wzmocniona przekazem o bezpieczeństwie transakcji buduje zaufanie konsumenta. Krótko mówiąc, im jaśniej komunikujemy kwestie związane z płatnościami, im bardziej podkreślamy wątek bezpieczeństwa, tym większa szansa, że konsument skorzysta akurat z naszej oferty - wyjaśnia Wojciech Wawrzak, radca prawny, właściciel kancelarii prawnej specjalizującej się m.in. w obsłudze sklepów internetowych.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak zapewniać klientów o bezpieczeństwie - zdobywać ich serca i portfele!

Dostępność metod płatności

Szeroki wachlarz metod płatności to niezwykle istotny aspekt każdego e-commerce. Wyszczególnienie metod płatności preferowanych przez Twoją grupę docelową skróci ich ścieżkę zakupową i ułatwi finalizację zamówień. 

Skąd jednak masz wiedzieć, jakie metody są najbardziej preferowane przez Twoich klientów? Zadaj sobie pytanie: kim jest mój klient? Odpowiedź na nie znajdziesz m.in. w Google Analytics. Każdy użytkownik jest inny, jednak wiele o preferencjach zakupowych mówi m.in. wiek użytkowników. Dlatego, w zależności od tego, czy Twoi klienci to w większości przedstawiciele generacji “Z”, Milenialsów, czy pokolenie “X”, możesz z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, jakie preferują metody płatności. 

Spójrz na wyniki naszego badania:


Dowiedz się, jakie są ulubione metody płatności Polaków

Jeśli więc Twoim targetem są tzw. Zetki, czyli najmłodsza grupa wiekowa, warto zadbać o to, by BLIK był metodą wyszczególnioną w panelu transakcyjnym lub był dostępny już na stronie sklepu. Implementacja BLIKA w wersji level 0 (on-site) , czyli takiej, który daje możliwość wpisania 6-cyfrowego kodu na poziomie sklepu (skracając tym samym zakupy o jeden krok), może znacznie zwiększyć konwersję.

Zobacz, na przykładzie, jak to może wyglądać:


Desktop i mobile

Orientując się w ofercie operatorów płatności, sprawdź również kwestię dostępności panelu transakcyjnego na wszystkich urządzeniach. Bez względu na to, czy Twój klient preferuje telefon czy tablet, powinien łatwo i szybko móc sfinalizować swoje zakupy.


Porównaj oferty

Wiesz już, na co przede wszystkim zwrócić uwagę, wybierając operatora płatności dla swojego e-commerce. Warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru porównać oferty poszczególnych integratorów pod kątem:

 • łatwości integracji,
 • wachlarza metod płatności i dostępności panelu transakcyjnego na wszystkich urządzeniach,
 • zapewnianego bezpieczeństwa,
 • możliwości skorzystania z dodatkowych funkcjonalności zwiększających konwersję.

Ostatnim, równie ważnym aspektem jest jakość współpracy na linii sklep-operator płatności. Zwróć uwagę:

 • jak działa support operatora płatności - czy możesz liczyć na szybką pomoc,
 • jakie opinie ma operator, co mówią o nim dotychczasowi klienci,
 • czy oferta jest elastyczna - e-commerce, by przetrwał, musi się wyróżniać, a to wiąże się z ciągłym dostosowywaniem płatności do potrzeb grupy docelowej,
 • jak duże doświadczenie ma operator i czy charakteryzuje go partnerskie podejście.

Dlaczego warto wybrać Tpay?

Porozmawiaj się z nami! Nasi eksperci dostosują ofertę do Twoich potrzeb. Razem przygotujemy płatności na miarę Twojego biznesu!