Najnowszy raport “E-commerce w Polsce 2022” ponownie pokazuje, jak rynek e-commerce rośnie w siłę i nabiera rozpędu. Po zakończeniu okresu pandemicznego, Polacy przygotowują się do kolejnego nietypowego czasu dla gospodarki - inflacji. Poznaj najciekawsze wyniki tego badania, aby zainspirować się do dalszych działań w swoim e-biznesie.

Dane do raportu “E-Commerce w Polsce 2022” zbierane były od 9 do 15 czerwa 2022 r.  Wywiady przeprowadzono wśród 1559 internautów w wieku 15 lat i więcej. Celem badania było poznanie postaw, zwyczajów i motywacji związanych z kupowaniem online.

Jak często kupujemy w internecie?

Badanie Gemius 2022 zrealizowano w okresie popandemicznym. Zakładano, że po pandemii liczba internautów spadnie -  konsumenci jednak nadal chętnie wybierali internet. 2022 to rok, w którym procent osób korzystających z e-sklepów utrzymał się na tym samym poziomie, co w 2021 r. (77%). 

Dlaczego robimy zakupy w internecie? 

Na pytanie, co motywuje do robienia e-zakupów, respondenci najczęściej wskazywali:

  • dostępność sklepów internetowych przez całą dobę (76%),
  • brak konieczności jechania do sklepu (74%),
  • atrakcyjniejsze ceny (67%),
  • nieograniczony czas wyboru (65%),
  • nieograniczony czas wyboru, mogę przeglądać ,jak długo tylko chcę (65%).

W porównaniu do zeszłego roku, respondenci przykuli większą uwagę do atrakcyjności ceny. Można przypuszczać, że przy obecnej sytuacji inflacyjnej, możliwość oszczędności jest coraz ważniejszym powodem kupowania w internecie.

Co kupujemy w internecie? 

Podobnie jak w poprzedniej fali badania, nadal najczęściej przez internet kupujemy odzież, w tym dodatki i akcesoria z nią związane, a także obuwie, kosmetyki/perfumy, książki, płyty, filmy, oraz produkty farmaceutyczne. 

Jak płacimy w internecie?

Badani zadeklarowali, że najczęściej wybieraną przez nich metodą płatności online jest szybki przelew (77%). Na drugim miejscu uplasowały się płatności mobilne, np. BLIK (75%). Jako trzeci wykorzystywany sposób płatności wskazali kartę płatniczą (32%). Najmniej popularne i najrzadziej wymieniane są płatności mobilne za pośrednictwem SMS, kodów QR oraz płatności ratalne.

Wyniki te częściowo pokrywają się z naszym i SW Research badaniem z 2022 r.. W naszym badaniu internauci wskazali, że najczęściej płacą BLIKIEM (60%), a następnie przelewem online (30%) i kartą (23%). Tutaj poznasz bliżej wyniki tego badania

Ulubione metody dostawy 

Podobnie jak w zeszłym roku w sekcji dostaw triumfują Paczkomaty Inpost (83%). W TOP 3 ulubionych metod dostaw znalazły się dostawy kurierskie oraz dostawy do punktu partnerskiego. Czynnikiem wpływającym na wybór dostawcy jest przede wszystkim darmowa dostawa z wniesieniem oraz błyskawicznym doręczeniem.

Preferowane formy zwrotu 

Zwroty to wyzwanie niemal dla każdego sklepu internetowego. Klienci przykuwają tu ogromną uwagę do wygody i elastyczności. Respondenci raportu najczęściej wybierali możliwość darmowego odesłania produktu przez Paczkomat Inpost. Na dalszych miejscach uplasowały się ex qeuao możliwość darmowego zwrotu do sklepu internetowego oraz odesłanie produktu kurierem.

Ważne wnioski dla e-commerce’ów

Tutaj możesz zapoznać się z pełnym raportem “E-Commerce w Polsce 2022”. Badanie dotyczy dużej grupy osób robiącej zakupy online, więc po zapoznaniu się z nim, warto przyjrzeć się swojej grupie odbiorców i na podstawie zebranych informacji wyciągać wnioski dla swojego e-biznesu.

Jeśli tak jak my, wnioskujesz, że płatności online to jedna z najważniejszych dziś kwestii w e-commerce, to koniecznie skontaktuj się z nami! Od ponad 12 lat sprawiamy, że zakupy online są łatwe i bezpieczne.