Shopify to czwarty co do wielkości gracz mający ponad 10% udziału w globalnym rynku platform e-commerce. Systematycznie rozszerza swoją obecność również w Polsce, umożliwiając rodzimym sklepom efektywną sprzedaż poza granicami kraju. Jak zintegrować polskie płatności w sklepie Shopify i czym charakteryzuje się rozwiązanie od Tpay?

Shopify założył w 2006 r. w Ottawie Tobi Lütke, który - poszukując idealnego rozwiązania do prowadzenia e-handlu - stworzył własne. Prostota uruchomienia, elastyczność i możliwość łatwej sprzedaży na wielu rynkach za pośrednictwem różnych kanałów zadecydowały o sukcesie platformy, będącej dziś czwartym najchętniej wybieranym silnikiem e-commerce na świecie.

Od niedawna Shopify buduje swoją rynkową pozycję także w Polsce, a już teraz Tpay przygotował oficjalną i w pełni zgodną z wymaganiami Shopify aplikację, która umożliwia łatwą integrację płatności z biznesem “stojącym” na tej platformie zakupowej.

Shopify jako SaaS - co dostajemy w cenie?

Działając w modelu SaaS (Software as a Service) Shopify oferuje w cenie usługi szereg przydatnych elementów, począwszy od hostingu, poprzez zintegrowane narzędzia do analityki, aż po rozwiązania sprzedażowe stworzone specjalnie z myślą o sprzedaży w social mediach. 

Użytkownik Shopify ma także zapewnione regularne aktualizacje silnika oraz nie musi utrzymywać oprogramowania na własnych serwerach - o kwestie utrzymaniowe dba dostawca.

Przykładami innych SaaS-owych modułów sklepowych, z którymi można zintegrować bramkę Tpay są cyber_Folks czy Selly.

Tworząc konto na Shopify masz czas na przetestowanie funkcjonowania platformy i od razu możesz rozpocząć konfigurację sklepu. Długość okresu próbnego zmienia się: w zależności od aktualnej promocji może to być kilka dni, a nawet kilka tygodni. Decydując się na współpracę z partnerem Shopify, np. Agencja Shopify & eCommerce Brand Active - możesz otrzymać dostęp do licencji developerskiej, która umożliwia bezterminowe testowanie platformy. 

Sam proces konfiguracji jest łatwy i bardzo intuicyjny, a o wizualną stronę zadbasz dzięki jednemu z darmowych lub płatnych szablonów, w ramach których dostosujesz układ sklepu do swoich potrzeb.

Działanie Shopify wzbogaca szereg wtyczek i aplikacji, zarówno płatnych, jak i całkowicie darmowych, które wprowadzają nowe funkcjonalności i integracje: jedną z nich jest właśnie możliwość integracji z bramką płatniczą Tpay za pomocą certyfikowanej przez Shopify aplikacji.

Shopify - koszty

Płatność za korzystanie z Shopify odbywa się jak w przypadku innych narzędzi w modelu SaaS - na podstawie wybranego planu abonamentowego, którego koszty (w zależności od stopnia zaawansowania sklepu) wahają się od 32 do 399$ przy płatności co miesiąc lub od 24 do 299$ przy płatności na rok z góry.

Dla dużych, szczególnie złożonych e-commerce’ów klasy enterprise o globalnym zasięgu, dostępny jest indywidualnie wyceniany Shopify Plus. Shopify ma też specjalną usługę buy button (generowanie linków kierujących od razu do płatności, gotowych do umieszczenia na stronie) dla sklepów oferujących tylko kilka produktów (np. e-booki czy szkolenia): plan Shopify Starter to koszt 5 dolarów miesięcznie.

Dodatkowe koszty na start to te związane z uruchomieniem i ewentualną konfiguracją sklepu, czy podpięciem wtyczek lub aplikacji wymagających integracji z pomocą dewelopera. Jeśli zdecydujesz się na personalizowany lub płatny szablon - warto mieć na uwadze także i ten wydatek.

Zalety i wady Shopify

Choć w Polsce obecny od niedawna, Shopify szybko zdobywa uznanie i powstają na nim kolejne sklepy, dołączając do ponad 2 mln e-biznesów na świecie działających w oparciu o ten silnik.

Niewątpliwą przewagą konkurencyjną Shopify nad innymi platformami e-commerce jest jego zakorzenienie na globalnym rynku. Jeśli więc planujesz dla swojego e-sklepu ekspansję międzynarodową, uruchomienie go na uznanej i sprawdzonej multikanałowej platformie będzie dobrym wyborem: wdrożenie kolejnych wersji sklepu w innych krajach jest relatywnie proste, nawet jeśli na start planujesz tylko sklep, np. skierowany na rynek polski. 

Istotną cechą Shopify jest zintegrowany moduł social selling umożliwiający prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem Facebooka i Instagrama. Prosta integracja silnika z fanpage’ami na tych portalach społecznościowych pozwoli Ci na uruchomienie dodatkowego, atrakcyjnego kanału sprzedaży stosunkowo niewielkim nakładem pracy.

Przeczytaj więcej o Social commerce na naszym blogu

Shopify, pomimo wachlarza elastycznych planów taryfowych i możliwości konfiguracji, może nie sprawdzić się w każdym przypadku. Jest polecany głównie średnim i dużym podmiotom (szczególnie z segmentu modowego, czy lifestyle & beauty). Jeśli Twój sklep ma mieć w ofercie produkty z opcją konfiguracji lub wyborem wielu wariantów lub sprzedawać towary na wagę/ wymiar - wdrożenie może przysporzyć wielu trudności.

Ze względu na fakt, że ekspansja Shopify na rynek polski dopiero się rozpoczyna - nie wszystkie interesujące Cię wtyczki czy aplikacje mogą mieć polskie wersje językowe. Warto mieć ten fakt na uwadze.

Integracja Shopify z Tpay już możliwa!

Obsługa płatności w sklepach działających na Shopify wydaje się prosta pod warunkiem, że… nie uruchamiasz sklepu w Polsce. Dlaczego? Shopify posiada Shopify Payments - zintegrowany system akceptowania płatności online. Nie jest on jednak nadal dostępny dla sklepów działających w Polsce. Może być to jeden z czynników, który zahamował ekspansję tej platformy na naszym rynku.

Polscy dostawcy i integratorzy płatności zaczęli więc pracować nad własnymi rozwiązaniami, pozwalającymi właścicielom sklepów na Shopify akceptować płatności dzięki metodom znanym i lubianym przez klientów.

Zobacz jak zmieniają się preferencje płatnicze Twoich klientów: sprawdź wszystkie edycje naszego raportu o płatnościach w sieci!

Jak lubią płacić Polacy? Poznaj wyniki naszego badania

Własną, darmową i w pełni zgodną z wymogami Shopify aplikację opracował Tpay. Rozwiązanie pomyślnie przeszło proces certyfikacji i jest już dostępne TUTAJ jako oficjalna aplikacja, którą łatwo można skonfigurować bezpośrednio w panelu sterowania sklepem.

Jakie są najważniejsze funkcjonalności aplikacji Tpay dla Shopify?

  • Instalacja aplikacji jest darmowa, nie pobieramy opłat subskrypcyjnych za korzystanie korzystanie z niej.
  • Płatność jest częścią procesu zamówienia; dopóki nie zostanie uregulowana przez płatnika - zamówienie nie pojawia się w panelu Shopify.
  • Zwroty możesz realizować bezpośrednio z panelu Shopify (dla płatności Pay-By-Link, BLIKIEM oraz płatności kartowych).
  • Udostępniasz klientom znane i lubiane metody płatności: BLIK, przelew online, płatności kartą, płatności ratalne i odroczone.
  • Aby zapewnić pełną zgodność i certyfikację tej aplikacji, płatności Google Pay i Apple Pay włączysz, podpisując umowę bezpośrednio z Shopify.

Aplikację możesz pobrać TUTAJ, instrukcja instalacji znajduje się TUTAJ.