Czas to pieniądz, zwłaszcza w e-commerce. Odpowiedniego tempa oczekuje się też od operatorów płatności, którzy mają oferować nie tylko szybkie transakcje, ale i sprawny proces uruchomienia usługi. Ile tak naprawdę może potrwać uruchomienie płatności online?

Być może wiesz już, z jakim operatorem płatności chcesz współpracować. Jakie kroki czekają Cię od tego momentu i po jakim czasie zaczniesz przyjmować płatności? Poniżej omawiamy najważniejsze etapy.

> Tutaj przeczytasz pierwszą część artykułu: Ile kosztuje wdrozenie bramki płatności?

Rejestracja konta

Po pierwsze musisz założyć konto u operatora płatności. Zazwyczaj polega to na podaniu podstawowych danych, takich jak np. imię i nazwisko czy adres e-mail, i zaakceptowaniu np. regulaminu. 

W Tpay w procesie rejestracji konta prosimy o podanie jedynie adresu e-mail, nazwy firmy  i numeru telefonu oraz zaakceptowanie regulaminu Panelu Akceptanta

Ile to potrwa? Rejestracja konta nie zajmie więcej niż kilka minut.

Weryfikacja konta

Operator płatności, aby świadczyć zgodne z prawem i bezpieczne usługi, powinien posiadać status krajowej instytucji płatniczej. To oznacza, że jest zobowiązany do weryfikowania wszystkich sklepów przed rozpoczęciem przyjmowania przez nie płatności.  Stąd kolejnym krokiem przed wdrożeniem bramki jest przejście procesu weryfikacji. 

W Tpay na proces weryfikacji składa się kilka etapów:

  1. Uzupełnij dane firmy. Jeśli Twoja firma jest zarejestrowana w Polsce, system automatycznie pobierze je z bazy REGON. Wskaż datę rozpoczęcia działalności, a także adres strony WWW sklepu i opisz, za jakie produkty lub usługi będziesz przyjmować płatności.
  2. Wpisz dane osobowe wskazanych reprezentantów, beneficjentów i osób upoważnionych do działania w imieniu Twojej firmy. Jeśli to konieczne - załącz odpowiednie pełnomocnictwa.
    Pamiętaj, aby podać dane aktualnego dowodu tożsamości (w przypadku dowodu osobistego wystarczy uzupełnić dane, zaś przy posługiwaniu się paszportem, kartą pobytu itp. - musisz przekazać skan/zdjęcie dokumentu.
  3. Dokonaj opłaty aktywacyjnej z rachunku bankowego firmy, na który będziemy wypłacali środki zgromadzone w Tpay.

W kolejnym kroku nasi specjaliści z działu Weryfikacji zapoznają się z przekazanymi przez Ciebie informacjami. Skontaktują się z Tobą, jeśli w formularzu pojawią się błędy, braki, jeśli jeden z dokumentów będzie niepoprawny lub zajdzie konieczność dosłania dodatkowych.

Proces weryfikacji polega m.in. na sprawdzeniu zawartości regulaminu sklepu i polityki prywatności - sprawdź, co powinny zawierać te dokumenty.

Ile to potrwa? Jeśli wszystkie dane w Twoim zgłoszeniu są wprowadzone prawidłowo i nie ma konieczności nanoszenia poprawek lub dodatkowych wyjaśnień - proces weryfikacji w Tpay trwa nawet do 24 godzin. Jeśli potrzebujemy dodatkowych dokumentów lub informacji uzupełniających od Ciebie - może się on przedłużyć.

Po pomyślnym zakończeniu weryfikacji możesz już zaakceptować OWU (nie ma potrzeby podpisywania papierowych dokumentów).

Integracja bramki ze sklepem

Czas potrzebny na integrację bramki płatniczej ze sklepem zależy od szeregu czynników: od doświadczenia osoby przeprowadzającej ten proces, aż po rodzaj platformy e-commerce (Open Source, SaaS, autorskie rozwiązanie).

Ile to potrwa? W Tpay w przypadku gotowych platform e-commerce, zarówno w modelu Open Source (np. WooCommerce czy PrestaShop) jak i SaaS (Shoper, Magento) proces przebiega bardzo szybko, wystarczy wgrać lub włączyć wtyczkę i uzupełnić dane sprzedawcy. Może to zająć ok. 15 minut.

Około 3 - 4 dni roboczych będzie potrzebował doświadczony programista na integrację bramki płatniczej Tpay z autorskim rozwiązaniem sklepowym. Warto zauważyć, że podane powyżej czasy to wartości orientacyjne. Proces integracji może się wydłużyć w przypadku większych sklepów oraz pojawienia się kłopotów technicznych czy biznesowych.

W Tpay od momentu założenia konta do przyjęcia pierwszej płatności sprzedawcy otrzymują maile krok po kroku prowadzące przez proces onboardingu. Tutaj znajdziesz krótkie podsumowanie “Jak zacząć z Tpay”.