Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do prowadzenia sklepu internetowego jest platforma Magento 2. Cieszy się ona uznaniem głównie ze względu na intuicyjny panel administracyjny i fakt, że sprawdza się także w przypadku większych e-commerce'ów. Jak dokonać integracji Magento z płatnościami Tpay i dlaczego warto?

Magento 2 to platforma umożliwiająca tworzenie i prowadzenie sklepów online, zarówno tych małych i bardzo dużych - sprawdza się też w sprzedaży hurtowej

Zaktualizowaliśmy dla Ciebie ten artykuł w kwietniu 2024 r.

Jego początki sięgają 2007 roku, dziś to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla e-commerce. Magento 2 jest technologią Open Source, czyli oprogramowania, w którym kod źródłowy wydawany jest użytkownikom na podstawie licencji. 

Magento dostępne jest w trzech wersjach:

 • bezpłatny open source – Magento Open Source,
 • płatny Adobe Commerce,
 • płatny, utrzymywany na serwerach Adobe Commerce Cloud.

Wersja podstawowa (darmowa) umożliwia skorzystanie z podstawowych funkcji pozwalających na prowadzenie e-sklepu. Wersja płatna dedykowana jest dużym e-commerce'om i posiada szereg dodatkowych funkcji jak np. rozszerzony moduł B2B, który umożliwia sprzedaż hurtową. 

Magento 2 – wady i zalety

Osoby zaczynające swoją działalność w branży e-commerce podejmują kilka bardzo ważnych decyzji, m.in. na jakim silniku postawią swój sklep internetowy. Dlatego ważne jest poznanie wszystkich za i przeciw dotyczących poszczególnych rozwiązań.

Dowiedz się więcej na temat WooCommerce

Do głównych zalet Magento 2 należą:

 • łatwa i intuicyjna obsługa,
 • duża elastyczność w wyborze funkcjonalności,
 • możliwość łatwej optymalizacji pod SEO,
 • dobry system zarządzania treścią,
 • szybkość działania,
 • skalowalność,
 • możliwość zintegrowania z systemami zewnętrznymi (np. CRM, systemy fakturujące),
 • możliwość zarządzania kilkoma sklepami z poziomu jednego panelu administracyjnego.

Warto też wiedzieć, że silnik Magento 2 umożliwia dostosowanie sklepu internetowego do wszystkich urządzeń mobilnych, a więc smartfonów czy tabletów, co pozwala e-sklepom podążać za obiecującym trendem m-commerce.

Smartfon,według różnych badań rynkowych, bądź szybko zdobywa popularność kosztem komputera, bądź nawet go wyprzedza. Staje się tym samym preferowanym narzędziem wspierającym e-zakupy.

Poznaj bliżej wyniki naszych badań, dzięki którym lepiej poznasz preferencje płatnicze swoich klientów.

Należy również dodać, że Magento 2 posiada rozbudowaną opcję wsparcia technicznego, m.in. forum, na którym użytkownicy wymieniają się doświadczeniami i radami, czy support developerski lub całodobowe wsparcie techniczne (w zależności od posiadanego planu). Stanowi to duże ułatwienie. Stanowi to duże ułatwienie zwłaszcza na samym początku, kiedy poruszanie się po platformie może jeszcze sprawiać problemy.

Oczywiście Magento 2 nie jest bez wad. Jego użytkownicy skarżą się zwłaszcza na trudną (i często kosztowną) konfigurację e-commerce, która wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania, a także czasu. 

Czym są moduły dla platform sklepowych? 

Moduły, zwane również wtyczkami, są odpowiedzialne za funkcjonalności na platformie e-commerce, umożliwiając rozszerzenie i rozbudowę sklepu internetowego. Integracja wtyczki z platformą sklepową może obejmować możliwość przyjmowania płatności, optymalizację procesu zakupowego oraz zarządzanie produktami na stronie.

Magento czy WooCommerce?

Warto pamiętać, że na rynku istnieją różne platformy sklepów internetowych. Przed podjęciem decyzji, którą z nich wybieramy dla naszego e-commerce, warto dobrze się zastanowić. Magento 2 czy może WooCommerce? WooCommerce jest najpopularniejszą alternatywą dla Magento 2. To dedykowana wtyczka Wordpressa, umożliwiająca zbudowanie sklepu online i sprawne zarządzanie nim. Więcej o WooCommerce pisaliśmy tutaj.

Zarówno Magento 2, jak i WooCommerce oferują wiele bezpłatnych motywów oraz szablonów i możliwość dodawania nieograniczonej liczby produktów. Magento 2 posiada jednak przewagę nad WooCommerce w postaci wbudowanej obsługi wielu języków (w WooCommerce jest to możliwe po skorzystaniu z dodatkowo płatnej usługi). 

Zaletą WooCommerce jest fakt, iż sklep na nim postawiony zajmie zdecydowanie mniejszą przestrzeń na serwerze, można go także uruchomić na hostingu współdzielonym, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze. 

WooCommerce jest również prostszy w obsłudze, zwłaszcza na początku. To, co dla jednych bywa wadą, dla innych jednak może być zaletą. Magento, choć początkowo może wydawać się bardziej złożone, w rzeczywistości posiada więcej funkcjonalności dla większych sklepów online, co czyni go lepszym wyborem w przypadku właścicieli dużych e-sklepów

Podsumowując, sklep na Magento 2 będzie doskonałą platformą dla bardziej wymagających użytkowników, dla których darmowe funkcjonalności WooCommerce nie wystarczają, ale także tych, którzy posiadają większe możliwości, np. dysponują wyższymi parametrami serwera.

Magento czy rozwiązania typu SaaS?

Innym rodzajem rozwiązań dla e-commerce jest tzw. SaaS, czyli „oprogramowanie jako usługa”.  W tym rozwiązaniu użytkownik nie jest właścicielem oprogramowania, a jedynie z niego korzysta.

Rozwiązania SaaS-owe (jak np. Shoper, IdoSell czy Shoplo) posiadają tę zaletę, że są prostsze w obsłudze, a w przypadku likwidacji sklepu online, łatwiej będzie z nich zrezygnować, nie ponosząc wysokich kosztów. Są również wygodniejsze – chociażby przez to, że hosting znajduje się po stronie  dostawcy. 

Niestety korzystanie z tego typu rozwiązań łączy się jednak z mniejszą elastycznością, np. w możliwości personalizowania witryny. Magento 2 natomiast daje nie tylko spory wachlarz możliwości (w obszarze wpływu na wygląd, funkcjonalności i estetykę sklepu, ale również niezależność od dostawcy w zakresie np. zmiany cen.

- Tpay zaoferował nam najlepszą ofertę. Zauważyliśmy, że ma również gotowe rozwiązania do Magento, z którego korzystamy. Poza tym zespół Tpay od początku dynamicznie reagował na wszelkie wątpliwości związane z integracją. Nawet po godz. 20. Szybko zaufaliśmy sobie nawzajem - opowiada Joanna Kwiatkowska, Head of e-commerce marki Kubota. Dowiedz się więcej na temat tego wdrożenia

Jak przebiega integracji płatności Tpay z Magento?

Zintegrowanie sklepu online z płatnościami online to podstawa prowadzenia biznesu w internecie. integracja z płatnościami Tpay jest prosta oraz bezpłatna – właściciel sklepu online ponosi jedynie koszty wdrożenia. Sprawdź szczegółowe instrukcje konfiguracji, dokonywania zwrotów i obsługi wielowalutowej.

Aby moduł płatności Tpay został połączony z platformą Magento 2, niezbędne jest, aby środowisko uruchomieniowe posiadało następujące elementy:

 • system Magento w wersji minimum 2.3.x,
 • pliki instalacyjne modułu lub program Composer zainstalowany na serwerze,
 • serwer PHP powyżej 7.1.

Dodatkowo najnowsza wersja wtyczki umożliwia połączenie ze środowiskiem testowym Sandbox.

Na etapie dokonywania integracji użytkownik może podjąć kilka ważnych decyzji, m.in.:

 • czy klient będzie miał dostępne tylko płatności online (będzie dokonywał wyboru sposobu płatności spośród tych, które zapewniają bieżące księgowanie),
 • czy klient będzie miał możliwość wybrania płatności BLIK level 0 lub płatności kartowych on-site (poprzez wpisanie kodu bezpośrednio na stronie koszyka),
 • czy ustalona zostanie minimalna kwota zamówienia przy korzystaniu przy płatności online,
 • czy ustalona zostanie maksymalna kwota zamówienia.

Cały proces integracji nie jest długi, zwłaszcza jeśli właściciel jest zdecydowany, jakie opcje w swoim sklepie chciałby wdrożyć.

Integracja płatności na platformie sklepowej Magento jest nieco bardziej skomplikowana niż na platformie Woocommerce. Mimo to dzięki przygotowanej przez zespół developerów Tpay wtyczce oraz dokładnie opisanym case study zintegowanie płatności i udostępnienie ulubionych metod finalizacji zakupu dla klientów sklepu jest proste. - tłumaczy Bartosz Witczak, Partnership Program Manager w Tpay.

Dlaczego warto wdrożyć płatności Tpay?

Zintegrowanie Magento 2 z płatnościami Tpay to przede wszystkim łatwy sposób na zapewnienie klientom e-commerce dużego wyboru łatwych i szybkich płatności za dokonane zakupy. Zwiększa to atrakcyjność sklepu na tle konkurencji oraz pokazuje, że dbamy o komfort klienta. 

Zalet tego rozwiązania jest wiele, a wśród najważniejszych można wymienić:

 • bezpieczeństwo dokonywanych transakcji,
 • wygoda (zarówno po stronie sprzedającego, jak i e-klienta),
 • szybsza realizacja transakcji (skrócony czas oczekiwania na wysyłkę),
 • mnogość dostępnych metod płatności, m.in. BLIK, przelewy online, płatności ratalne i odroczone, czy płatności kartą.

Jak wybrać operatora płatności? 

Platforma Magento zintegrowana z płatnościami Tpay to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli e-commerce, również tych prowadzących większe sklepy, którym zależy na wysokiej obsłudze klienta, a jednocześnie na niezbyt skomplikowanym systemie administrowania.