Płatności online to siła napędowa e-commerce. Bezpośrednio przekłada się nie tylko na poziom zadowolenia wśród klientów, lecz także zyski. Jak przeprowadzić integrację systemu płatności, gdy korzystasz się z PrestaShop? I jakie zalety ma takie działanie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Data aktualizacji: 28.05.2024 r.

Silnik PrestaShop to jedno z wielu możliwych rozwiązań dostępnych na rynku e-commerce. Dzięki funkcjonalności tego gotowego modułu sklepowego stworzenie atrakcyjnego wizualnie oraz łatwego w obsłudze sklepu internetowego jest na wyciągnięcie ręki praktycznie dla każdego

Liczne zalety i wysoka funkcjonalność PrestaShop sprawiają, że jest to rozwiązanie często wybierane  przez przedsiębiorców oraz programistów. Co zawiera internetowy sklep PrestaShop? Przede wszystkim: 

  • edytor WYSIWYG, dzięki któremu w prosty sposób zadbasz o odpowiednie formatowanie treści na stronie sklepu,
  • wsparcie optymalizacji SEO, 
  • kilka wersji językowych, 
  • swobodne zarządzanie dostawami i opłatami za zamówienia, 
  • wygodne zarządzanie produktami i ofertami, 
  • sprawną obsługę klienta, 
  • newsletter

PrestaShop oferuje kilkaset funkcji - łatwo dostosujesz sklep do swoich potrzeb. 

Zalety i możliwości PrestaShop

Postawienie sklepu na PrestaShop to rozwiązanie doskonałe dla wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki w branży e-commerce. Dlaczego? Ponieważ oprogramowanie jest darmowe (PrestaShop należy do tzw. Open Source). Jedyne koszty, jakie jesteśmy zobowiązani ponieść, to te związane z domeną, hostingiem i wdrożeniem. 

Największą zaletą PrestaShop jest jego wysoka intuicyjność i łatwość obsługi. PrestaShop wyposażony jest w bardzo przemyślany i przyjazny użytkownikowi panel, co sprawia, że korzystanie z niego nie powinno sprawić kłopotu nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Wysoka popularność tego modułu sprawiła, że jest dostępny w kilku wersjach językowych i co ważniejsze – PrestaShop oferuje wsparcie techniczne w kilku językach (w tym również w języku polskim). 

Ponadto PrestaShop posiada szereg wbudowanych funkcjonalności, które z powodzeniem wystarczą przedsiębiorcom początkującym i średnio zaawansowanym. 

Wygląd sklepu opartego o PrestaShop jest intuicyjny, a motywy – naprawdę różnorodne. Ponadto są one dostosowywane do dużego ruchu na stronie, dlatego wysoka liczba odwiedzin nie powinna osłabiać i spowalniać działania. 

PrestaShop a inne rozwiązania e-commerce

Wybierając silnik e-commerce, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim w centrum zainteresowania powinny znaleźć się możliwości techniczne i liczba dostępnych funkcjonalności oraz dostosowanie wyboru do wielkości e-sklepu. 



PrestaShop, Magento, Wordpress – trzy rozwiązania Open Source

Zarówno PrestaShop, WooCommerce (wtyczka Wordpress), jak i Magento, to Open Source, a zarazem najpopularniejsze rozwiązania dla e-commerce. PrestaShop, podobnie jak Magento, skupia się na swobodnym konfigurowaniu produktów oraz szybkim publikowaniu zmian. 

PrestaShop doskonale sprawdzi się, gdy w sklepie jest duża liczba produktów lub gdy sukcesywnie planujesz rozszerzać ofertę. Warto, wybierając sklep internetowy PrestaShop, trzeba być przygotowanym na dodatkowe koszty związane z personalizacją funkcji i dodatkową obsługą techniczną. 

Dla mniejszych sklepów, z niższym budżetem wdrożeniowym, dobrym rozwiązaniem będzie wybór silnika opartego o WordPress

Poznaj bliżej właściwości i możliwości WooCommerce

Zaletą Magento i jego przewagą nad dwoma pozostałymi silnikami sklepu online, jest łatwość skalowania biznesu. To rozwiązanie dla średnich, dużych i bardzo dużych e-sklepów. Jednocześnie, w parze z wieloma funkcjonalnościami idzie też pewna trudność obsługi – panel Magento będzie zdecydowanie mniej intuicyjny niż np. PrestaShop, zwłaszcza dla niedoświadczonych użytkowników

Dowiedz się więcej na temat wad i zalet Magento

PrestaShop a rozwiązania typu SaaS

Największe różnice zauważalne są przy porównaniu rozwiązań Open Source (wśród których znajduje się PrestaShop) do rozwiązań typu SaaS (wśród których jest np. Shoper czy Shopify). Główna różnica polega na sposobie korzystania z oprogramowania

W przypadku Open Source jest ono udostępniane na zasadzie licencji, a oprogramowanie instalowane jest lokalnie na komputerze. Natomiast SaaS to tzw. oprogramowanie jako usługa – użytkownik korzysta z oprogramowania znajdującego się w chmurze internetowej, ale nie posiada go na własność. 

Dlaczego to tak istotne? Ponieważ w sytuacjach kryzysowych, przy rozwiązaniach typu Open Source, posiadanie oprogramowania zainstalowanego u siebie może być lepszym rozwiązaniem. Mamy dzięki temu dostęp do informacji, nie jesteśmy również aż tak uzależnieni od zmian, jak w przypadku SaaS.

W wielu przypadkach Open Source będzie tańszym rozwiązaniem, o bogatych funkcjonalnościach i dużej elastyczności. PrestaShop daje swobodę nie tylko w personalizacji, ale także w modyfikowaniu produktów czy wyglądu sklepu. 

Dlaczego sklep na PrestaShop potrzebuje integracji z płatnościami elektronicznymi?

Integracja sklepu internetowego z płatnościami online to właściwy wybór, jeśli chcesz zadbać o swoich klientów i swój biznes. Dzięki temu internauci mogą szybko i łatwo opłacić zamówienie.

Dowiedz się, jakie metody płatności cenią e-klienci

Obok wygody i komfortu kluczową kwestią jest także bezpieczeństwo – zarówno klienta, jak i sprzedawcy. Badanie przeprowadzone przez Tpay i agencję badawczą SW Research pokazało, że operator płatności jest ważny dla aż 67% Polaków robiących zakupy online. Dla 39% respondentów preferowana obecność operatora przy metodzie płatności wiąże się z bezpieczeństwem transakcji.

Dowiedz się, jak zapewniać e-klientów o bezpieczeństwie

 

Zalety płatności online Tpay

Instalując moduł płatności w PrestaShop i decydując się na integrację z Tpay, umożliwiasz swojemu klientowi swobodę w wyborze metody płatności. Moduł płatności PrestaShop to:

  • bezpieczeństwo transakcji,
  • szybszy czas realizacji transakcji i w konsekwencji zamówienia, 
  • wygoda (zarówno dla  sprzedającego, jak i klienta),
  • możliwość wyboru przez klienta wygodnej dla siebie metody płatności,
  • bogata oferta sposobów płatności, m.in. najpopularniejszy BLIK i przelewy online.

Szeroki wybór sposobów płatności jest bardzo ważny dla współczesnych konsumentów. Dowiedz się więcej

Jak zintegrować sklep na PrestaShop z płatnościami Tpay – krok po kroku

Integracja sklepu na PrestaShop z płatnościami Tpay jest nie tylko prosta, ale także bezpłatna. Przedsiębiorca musi jedynie ponieść koszty związane z wdrożeniem płatności (a więc np. opłacić czas pracy programisty, jeśli integrację zleca zewnętrznej firmie). Proces ten przebiega jednak na tyle sprawnie, że wielu właścicieli sklepów on-line z powodzeniem działa samodzielnie. Jedyne, czego potrzebujesz, aby zintegrować sklep z płatnościami online, to wtyczka płatności dla PrestaShop

Presta Shop - wtyczka Tpay

Wtyczka Tpay do PrestaShop umożliwia szybką i intuicyjną płatność w sklepie internetowym. Nowe rozwiązanie jest stworzone na OpenAPI (poprzednia wersja oparta o Origin API nadal jest dostępna) i przeznaczone dla sklepów posiadających wersję min. PrestaShop 1.9.0.

Najważniejsze funkcjonalności:

  • czytelny sposób prezentacji metod płatności, który dopasujesz do potrzeb swojego sklepu 
  • łatwe wdrożenie metod w trybie on-site dzięki mechanizmowi Easy ON-site,
  • prosta konfiguracja płatności kartami (wystarczy podać klucz RSA),
  • dostępność płatności ratalnych (Raty Pekao, Alior Raty), odroczonych (Twisto, PayPo, BLIK Płacę Później) i dwuetapowych,
  • umożliwienie płatności za produkty wirtualne.

Zwróć uwagę, że po instalacji nowej wtyczki płatności kartowe możesz odbierać tylko w złotówkach (uwarunkowanie Open API). Klientom posiadającym karty walutowe system zaproponuje przewalutowanie transakcji.

Wtyczkę możesz pobrać TUTAJ. Instrukcja instalacji znajduje się TUTAJ.