gemius2021-wyniki1

Raport Gemius 2021 - dane, które musisz znać!

Raport Gemius 2021 ponownie wnikliwie skupił się na poznaniu postaw, zwyczajów i motywacji związanych z kupowaniem online. Poznaj najciekawsze wyniki tego badania, aby zweryfikować swój plan na e-commerce lub zainspirować się do dalszych działań!

Dane do raportu „E-Commerce w Polsce” zbierane były w dniach 31 maja-2 czerwca oraz 7-9 czerwca 2021 r. Wywiady przeprowadzono wśród 1769 internautów w wieku 15 lat i więcej. O co pytano e-klientów? Między innymi o  motywację w zakresie wyboru sklepów internetowych, preferencje dotyczące sposobu realizacji transakcji internetowych, wpływ pandemii na zakupy online i korzystanie z urządzeń mobilnych.

Jak często kupujemy w internecie

Badanie Gemius 2021 zrealizowano ponad rok od początku pandemii. Zapewne większość z nas spodziewała się zobaczyć w nim wzrost zainteresowania zakupami online. Nie myliliśmy się! To kolejny  rok  wzrostu liczby osób  kupujących  online - stanowią  oni ponad  70%  wszystkich  badanych  internautów. To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu do 2020 r. i o 15 punktów procentowych w porównaniu do 2019 r.

Wiele wskazuje na to, że na wyniki miała wpływ pandemia, ponieważ dwie ostatnie fale  badania miały miejsce tuż po ogłoszeniu pierwszego lockdownu i w czasie znoszenia  obostrzeń. 

Kto kupuje w internecie

Robienie zakupów przez internet popularne jest we wszystkich grupach wiekowych. Jednak częściej robią je osoby z wyższym wykształceniem i o wyższym dochodzie w gospodarstwie domowym, a także mieszkańcy dużych miastach. Pod kątem płci różnica jest niewielka - 53% kobiet i 47% mężczyzn.

Dlaczego robimy zakupy w internecie

Na pytanie, co motywuje do robienia e-zakupów, respondenci najczęściej wskazywali:

 • dostępność sklepów internetowych przez całą dobę (76%),
 • brak konieczności jechania do sklepu (73%),
 • nieograniczony czas wyboru (67%),
 • atrakcyjniejsze ceny (65%),
 • możliwość robienia zakupów, gdy sklepy są zamknięte (62%).

Co ważne, wyniki te różnią się od tych z poprzednich lat. Aktualnie internautom zależy głównie na wygodzie i bezpieczeństwie, co z pewnością jest efektem pandemii i pokrywa się z badaniami KPMG z 2020 r., gdzie czynnikami zakupowym, które zyskały na znaczeniu, okazało się “własne bezpieczeństwo” (+58%) oraz “łatwość zakupu” (+41%).

Co kupujemy w internecie

Nadal najczęściej przez internet kupujemy odzież, w tym dodatki i akcesoria z nią związane, a także obuwie, kosmetyki/perfumy, książki, płyty, filmy, sprzęt RTV/AGD. Z pewnością z powodu pandemii, rzadziej kupujemy bilety do kina, teatru.

Jak płacimy w internecie

Respondenci Gemius 2021 zadeklarowali, że jako metodę płatności online najczęściej wybierają szybki przelew ( pay-by-link ) realizowany przez bramkę płatniczą (70% kupujących). Na drugim miejscu uplasowały się płatności mobilne, np. BLIK (48%), następnie przelew tradycyjny (42%). Ex aequo jako trzeci wykorzystywany sposób płatności wskazali: kartę płatniczą, wysyłkę za pobraniem z płatnością gotówką przy odbiorze oraz płatność gotówką przy odbiorze osobistym u kuriera (41%).

Wyniki te częściowo pokrywają się z naszymi i SW Research badaniem przeprowadzonym na koniec 2020 r. Wówczas internauci wskazali, że najczęściej płacą BLIKIEM (58%), a następnie przelewem online (27%) i kartą (25%). Tutaj poznasz bliżej wyniki tego badania

Co ciekawe, te wyniki nie pokrywały się z ulubionymi metodami płatności Polaków, ponieważ, gdy mają wybór, np. aż 71% z nich woli płacić BLIKIEM. 

Ulubione metody dostawy w internecie

Badanie Gemius 2021 jasno wskazuje, że w temacie odbioru przesyłek umocniły się paczkomaty InPost - korzysta z nich aktualnie 77% kupujących. 50% respondentów wskazało na dostawę kurierem. 

Na czym głównie zależy nam podczas zakupów online

Problemy, które najczęściej napotykają e-klienci biorącymi udział w badaniu Gemius 2021, to:

 • długi czas oczekiwania na dostawę (34%), 
 • wysoki koszt dostawy (26%),
 • natrętne  reklamy obejrzanych wcześniej produktów (26%).

Natomiast trzema najważniejszymi elementami wpływającymi na decyzje e-klientów o wyborze danego sklepu, podobnie jak w 2020 r., są: 

 • atrakcyjna cena produktu,  
 • niskie koszty przesyłki/dostawy,
 • wcześniejsze pozytywne doświadczenia kupujących.

Ponadto bardzo ważna okazała się kwestia jakości zakupów online, gdy respondenci robili je na tzw. mobile’u. Badani wskazywali przede wszystkim niewygodne formularze i  niedostosowanie stron do używanych urządzeń innych niż komputery/laptopy. Osoby reprezentujące młodsze pokolenia, narzekały również na niewygodny sposób płatności. 

Warto zwrócić uwagę na to, jak sklep wyświetla się na smartfonach, tym bardziej, że podczas zakupów korzysta z nich już 76% osób kupujących w internecie. To wzrost o siedem 7 punktów procentowych w porównaniu do 2020 r. 

Z agencją SW Research zbadaliśmy również tę kwestię pod koniec 2020 r. Tutaj poznasz wyniki naszego badania . Zachęcamy również do poznania bliżej potrzeb poszczególnych generacji, ponieważ spełnianie indywidualnych oczekiwań znacząco pomaga podnieść konwersję w sklepie internetowym:

I co dalej?

Tutaj możesz zapoznać się z pełnym raportem Gemius 2021. Badanie dotyczy oczywiście dużej grupy osób robiącej zakupy online, więc po zapoznaniu się z nim, warto przyjrzeć się swojej grupie odbiorców i na podstawie zebranych informacji wyciągać wnioski dla swojego e-biznesu.

Jeśli tak jak my, wnioskujesz, że płatności online to jedna z najważniejszych dziś kwestii w e-commerce, to koniecznie skontaktuj się z nami ! Od ponad 10 lat sprawiamy, że zakupy online są łatwe i bezpieczne.

 

 

Podobne artykuły


Ecommerce
26.05.2022

Open Source czy SaaS - jak wybrać odpowiednią platformę dostosowaną do naszych potrzeb? Jakie są nieoczekiwane koszty migracji sklepu, które warto wziąć pod uwagę? Jakie są różnice w korzystaniu z Magento i Shopware i jakich funkcjonalności możecie oczekiwać? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w najnowszym Tpay Podcast!

Fintech
09.05.2022

Czym jest komunikacja mobile push? Czy próbowaliście ją wdrożyć w swoich biznesach? Zapraszamy do zapoznania się z rozmową z Mateuszem Zawadzkim z Redlink, który wyjaśnia, na czym polega komunikacja mobile push, jak wdrożyć ją mądrze do swojego biznesu oraz dlaczego potrzebujemy tego w swojej komunikacji. Marta Kwiatkowska (Tpay

Ecommerce
28.04.2022

E-commerce coraz lepiej adresuje potrzeby swoich klientów: wygodę, szybkość i bezpieczeństwo e-zakupów. Jest jednak pewien aspekt handlu online, który wciąż budzi wątpliwości zarówno kupujących, jak i sprzedawców. Chodzi o zwroty. Co należy o nich wiedzieć? Jak zadbać o to, by polityka zwrotu była atutem sklepu? J